Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Vai masku lietošana sākumskolā tiešām ir Eiropas labākā prakse?

Vecāki, kuri parakstījušies par iniciatīvu
23.01.2021.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šis raksts tapa, piedzīvojot to, cik neprofesionāli un bezatbildīgi top valdības lēmumi, tostarp tādi, kas skar sabiedrības visneaizsargātāko daļu – bērnus, turklāt liedzot pašiem vecākiem viņu dabiskās tiesības - lemt par savu bērnu izglītību un veselību.

2021.gada 12.janvārī Latvijas valdība slēgtā sēdē izlēma, ka pēc 17 322 Latvijas vecāku lūguma nemainīs savu lēmumu par obligāto prasību 1.-4.klasē bērniem izglītības iestādēs mācību procesā un ārpus tā visas dienas garumā lietot mutes un deguna aizsegus jeb maskas. Vecākiem nebija iespēju ne piedalīties slēgtajā sēdē, ne iepazīties ar valdības argumentāciju šāda lēmuma atkārtotā pieņemšanā. Sabiedrība par pieņemto lēmumu varēja uzzināt vien no izplatītajiem preses paziņojumiem.

Pats informatīvais ziņojums jeb Veselības ministrijas sagatavotais izvērtējums, uz kuru pamatojoties lēmums pieņemts, publiski sabiedrībai pieejams nebija. Toties vecākiem ir pieejami Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie ambiciozie un neizpildāmie ieteikumi masku obligātai un nepārtrauktai lietošanai skolās [1].

Veselības ministrijas sagatavotais Informatīvais ziņojums “Izvērtējums par prasību izglītojamajiem 1.-4.klasē mācību procesa laikā un ārpus tā lietot mutes un deguna aizsegus”, ar ko mums bija iespēja iepazīties neoficiālā ceļā, ir tieši pusotru lapaspusi garš anonīms sacerējums, kurā nav norādīti ne “izvērtējumu” sagatavojušo ekspertu, ne atbildīgo ierēdņu vārdi. Veselības ministrijas “izvērtējumā” ir norādītas tikai divas atsauces – viena uz Pasaules veselības organizācijas (turpmāk – PVO) ieteikumiem par masku lietošanu bērniem [2] un otra - uz Eiropas Slimību un profilakses un kontroles centra (turpmāk- ECDC) tehniskiem norādījumiem par kontaktu izsekojamību personām, kuras nonākušas saskarē ar Covid-19, kam tieša sakara ar masku lietošanu sākumskolas bērniem nav [3].

 Tai pašā laikā Veselības ministrija ir “aizmirsusi” savā izvērtējumā iekļaut ECDC publiski pausto viedokli organizācijas mājas lapā, ka tā nerekomendē masku lietošanu sākumskolā, ņemot vērā reālo dzīvi, ka bērni nespēj lietot masku pareizi ilgstošā laika periodā. [4] 2020.gada 23.decembrī ECDC publiskoja tehnisko ziņojumu “COVID-19 izplatība bērnu vidū un izglītības iestāžu nozīme slimības pārnesē”, no kura secināms, ka obligāta masku lietošana skolās kā preventīvs pasākums pārsvarā tiek piemērota bērniem tikai no 12 gadu vecuma un vecākiem [5]. ECDC ziņojumā arī secināts, ka skolu slēgšana ir galējs lēmums, kuru pieņemot, jārēķinās, ka iegūtais labums būs mazāks kā negatīvās sekas – kaitējums bērnu fiziskajai un mentālajai veselībai, izglītības kvalitātei un ekonomiskai un sociālai situācijai kopumā. Ekspertu aizmāršība liekas vismaz savāda, ņemot vērā, ka Latvijas Slimību un profilakses centrs ir sadarbības partneris ECDC, un ECDC ir autoritatīvākā organizācija Eiropas aizsardzībā pret infekcijas slimībām.

Izmantojot Latvijas vecāku beztiesisko situāciju, Latvijas valdība brīvi spēlējas ar Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem, selektīvi atlasot ieteikumus, kurus padarīt par obligātiem, un kurus ignorēt vispār. Ziņojumā teikts, ka lēmums obligāti lietot maskas izglītības iestādēs no 1.klases, pamatots ar PVO rekomendācijām lietot maskas bērniem no sešu gadu vecuma, bet noklusē, ka PVO iesaka maksas lietot tikai tad, kad izvērtēti visi riski, to skaitā ne tikai epidemioloģiskie, bet uzsverot arī, ka masku lietošana ieviešama tikai pēc konsultēšanās ar vecākiem un aprūpētājiem un skolotājiem, kā arī ņemot vērā konkrēto sociālo un kultūrvidi – uzskatus, paradumus, uzvedības un sociālās normas, kas nosaka konkrētās sabiedrības un iedzīvotāju sociālo saskarsmi, īpaši attiecībās ar bērniem [2].

PVO nekad nav pieprasījusi masku obligātu lietošanu skolās mācību procesa laikā visas dienas garumā [17], kā to izdarījusi Latvijas valdība. Izglītības un zinātnes ministrijas ar Slimību un profilakses centra konsultatīvo atbalstu sagatavotajos ieteikumos masku obligātai lietošanai izglītības iestādēs mācību procesa laikā [1] noteikts, “ka ir pieļaujams izglītojamam uz 1-2 minūtēm masku no sejas noņemt un pēc tam uzlikt atpakaļ, ja rodas situācija, kad nepieciešams, piemēram padzerties Jāatceras, ka pirms un pēc padzeršanās nepieciešams mazgāt un/vai dezinficēt rokas!”

Savā izvērtējumā Veselības ministrija raksta, ka “līdzīgi nosacījumi lietot mutes un deguna aizsegus sabiedriskās vietās bērniem no 6 gadu vecuma ir ieviesti arī, piemēram, Slovēnijā, Luksemburgā, Polijā, Ungārijā, Islandē un Lietuvā. Somijā ir pienākums nēsāt sejas maskas no 7 gadu vecuma, Maltā ir pienākums lietot sejas maskas no 4 gadu vecuma”. Iepazīstoties ar nosaukto valstu praksi, secinājām, ka vārdi “līdzīgi”, “pienākums” un “sabiedriskās vietās” nebūt nenozīmē obligātu prasību 1.-4.klasē atrasties mācību stundās klasē maskās visas dienas garumā, kā to paredz Latvijas valdības lēmums. Vai Latvijas bērni ir bīstamāki par citiem bērniem Eiropā?

Valdības lēmuma pieņemšanas brīdī izvērtējumā pieminētajās parauga valstīs ar “līdzīgiem nosacījumiem” bija spēkā šādi nosacījumi:

Slovēnija: 2020.gada 5.oktobrī Slovēnijas valdība, pamatojoties uz Nacionālā veselības institūta priekšlikumu, pieņēma lēmumu, ka pamatskolā un vidusskolā skolēniem nav jāvalkā maskas, kad viņi atrodas savās klasēs un sporta nodarbībās. Masku lietošana attiecas uz skolas koplietošanas telpām un sabiedrisko transportu [6]. Maskas mācību stundās bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, nav jālieto. [7]

Luksemburga: 2021.gada 11.janvārī Luksemburgas Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā publiskotajā informācijā norādīts, ka maskas bērniem, kas vecāki par 6 gadiem, obligāti lietojamas sabiedriskajā un skolas transportā, pārvietojoties pa skolu vai klasi. Atrodoties savās sēdvietā – skolas solā, lietot masku vai nē, ir izvēles jautājums. Masku lietošanai skolas pagalmā kā pamatskolā, tā vidusskolā ir tikai ieteikuma raksturs. [8]

Somija: 2021. 11.janvārī Somijas Veselības un labklājības institūts publiskoja rekomendāciju (tā nav ne prasība, ne pienākums) par masku valkāšanu no 12 gadu vecuma vispārizglītojošās skolās, pamatojoties uz PVO rekomendācijām [9]. 

Īslande: skolas no 2021.gada 3.-31.janvārim atrodas karantīnā. 2020.gada 3. novembrī stājās spēkā aktuālie noteikumi par ierobežojošiem pasākumiem skolās. Pamatojoties uz valsts galvenā epidemiologa ieteikumiem, tajos noteikts, bērniem, kas dzimuši 2011. gadā vai vēlāk, ka maskas nav jāvalkā vispār. Maskas skolā nav jāvalkā 1.-4.klases bērniem. Viņiem nav jāievēro arī 2 metru distance ne mācībās, ne interešu izglītībā/ brīvā laika nodarbībās. Bērniem no 5.-10. klasei un šo klašu personālam maskas jāvalkā, ja nav iespējams ievērot 2 metru distanci [10].

Malta: Masku vai vizieru obligāta valkāšana skolās noteikta vecumā no 11 gadiem. Jaunākiem bērniem maskas vai vizieri jāvalkā, tikai atrodoties koplietošanas telpās vai transportā [11].

Polija: Nacionālās izglītības ministrijas un Valsts Sanitārās inspekcijas vadlīnijas skolām un izglītības iestādēm nosaka, ka maskas klasēs nav jāvalkā [12]. 2021.gada 18.janvārī mācības atsāka 1.-3.klašu skolēni, ņemot vērā, apsvērumu, ka kaitējums, kas tiek nodarīts bērnu attīstībai neesot skolā ir lielāks nekā potenciālais ieguvums no ierobežojošā pasākuma [13].

Ungārija: Ungārijā Covid-19 pandēmijas laikā nav tikušas slēgtas izglītības iestādes bērniem vecumā līdz 14 gadiem. Masku nēsāšana 1.-3.klasē skolās nav obligāta [14].

Lietuva: Lietuvā bērniem ne sākumskolā, ne pamatskolā maskas nav jāvalkā [15]. Tās lieto tikai tās personas, tai skaitā bērni, kuri nav šīs mācību iestādes izglītojamie. Arī Lietuvas valdība 2020.gada novembrī bija pieņēmusi lēmumu par masku lietošanu skolā, bet dažu dienu laikā sabiedrības pieprasījuma dēļ savu lēmumu atsauca.

Šai rakstā mēs neaplūkojam ne masku lietderību, ne bērnu “bīstamību” slimības izplatībā, kas ir atsevišķu diskusiju vērti jautājumi turpmāk. Mūsu nolūks ir parādīt Latvijas bērnu nelīdztiesību un diskrimināciju citu Eiropas bērnu vidū, pakļaujot tos sociāliem eksperimentiem, kas pielīdzināmi emocionālai un fiziskai vardarbībai, kurai nav ne skaidra zinātniskā, ne tiesiskā pamatojuma. Redzot kopējo ainu Eiropā un autoritatīvo institūciju nostājas, ir saprotams, kādēļ neviens eksperts nav parakstījies zem Veselības ministrijas izvērtējuma. Valsts ir izdalījusi miljonus Covid-19 izpētei Latvijā, tostarp skolu vidē.

Pētījumi ir noslēgušies, bet tā arī nav atradusies neviena atsauce, ko pievienot lēmumam par obligāto masku lietošanu skolā Latvijas bērniem – ne pamatojumam, ne noraidījumam. 2020.gada nogalē Apvienotās karalistes, Beļģijas, Francijas un Spānijas infektologu un pediatrijas zinātnieku autoru kolektīvs publicēja zinātnisko rakstu par ierobežojošajiem pasākumiem pirmskolās Eiropā, uzsverot, ka piemērotajiem ierobežojumiem trūkst zinātniskā pamatojuma, un, ka valdībām, pieņemot lēmumus, būtu jāizvairās no striktiem ierobežojošajiem pasākumiem sākumskolās, primāri tādiem, kā mutes un sejas aizsegu lietošana [18].

Pirms nedēļas vietnē manabalss.lv ir atsākta balsu vākšana atkārtotai vecāku prasības iesniegšanai Saeimā par masku obligātas valkāšanas atcelšanu sākumskolā. Raksta tapšanas brīdī ir savāktas 28 413 balsis. Lai esošo iniciatīvu varētu atkārtoti iesniegt Saeimā, ir jāsasniedz vismaz 28 569 balsis. Aicinām Latvijas cilvēkus aizstāvēt savus bērnus https://manabalss.lv/par-valdibas-lemuma-par-obligatu-masku-nesasanu-berniem-skolas-atcelsanu/show !

PS Kad bijām pabeiguši šī materiāla sagatavošanu, valdība tomēr publiskoja izvērtējuma aktualizēto versiju, kas papildināta ar Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikumiem. Papildinātais ziņojums tagad apjoma ziņā sasniedzis nedaudz vairāk par 2 lapām [19].Mainījies ir parauga valstu izkārtojums ziņojumā, papildinot to ar trim valstīm, kurās masku obligāta valkāšana noteikta arī sākumskolās – Itālija, Francija un Rumānija. Kļūdaini obligāto masku sarakstā iekļauta Austrija, kurā maskas (faktiski respiratori) obligāti kopš 2021.gada 25.janvāra jāvalkā no 14 gadu vecuma. Mūsuprāt, labās prakses paraugi, drošība un stabilitāte primāri ir rodama mums tuvākajā kultūras, klimata un ģeogrāfiskajā vidē - Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā, nevis tur, tālajā Itālijā.

1. “Izglītības un zinātnes ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra kopīgi sagatavotie ieteikumi sejas masku lietošanai izglītības iestādēs mācību procesa laikā”. https://www.izm.gov.lv/lv/par-20202021-macibu-gadu

2. Advice on the use of masks for children in the community in the context of COVID-19. https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-IPC_Masks-Children-2020.1.

3. European Centre for Disease Prevention and Control. Contact tracing: public health management of persons, including healthcare workers, who have had contact with COVID-19 cases in the European Union –third update, 18 November https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/covid-19-contact-tracing-public-health-management-third-update.pdf

4. Questions and answers on COVID-19: Children aged 1 – 18 years and the role of school settings, ECDC, 07.01.2021. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/facts/questions-answers-school-transmission

5. COVID-19 in children and the role of school settings in transmission - first update, 2020.gada 23.decembris. https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/children-and-school-settings-covid-19-transmission

6. The Government spokesperson Jelko Kacin presented the epidemiological situation in the country, and Tatjana Lejko Zupanc, the Head of the Department of Infectious Diseases, spoke about the situation at the Department, 05.10.2020. https://www.gov.si/en/news/2020-10-05-the-ljubljana-university-medical-centre-is-at-the-upper-limits-of-the-capacity-planned-for-covid-19-patients/

7. https://www.total-slovenia-news.com/lifestyle/6870-as-slovenian-schools-restart-with-masks-experts-warn-children-could-spread-infection

8. https://men.public.lu/fr/support/coronavirus/faq-en.html

9. THL updated the mask recommendation – wearing a mask is now recommended for people over 12 years of age. 11.01.2021. https://thl.fi/en/web/thlfi-en/-/thl-updated-the-mask-recommendation-wearing-a-mask-is-now-recommended-for-people-over-12-years-of-age?redirect=%2Fen%2Fweb%2Fthlfi-en

10. COVID-19: Restrictions applying in schools and universities as from 3 November 2020. https://www.government.is/news/article/2020/11/02/COVID-19-Restrictions-applying-in-schools-and-universities-as-from-3-November-2020/

11. Advice and guidelines to the educational sector for the re-opening of primary and secondary schools in Malta. https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Documents/mitigation-conditions-and-guidances/Advice-and-guidelines-for-educational-sector_02Sep20.pdf; https://timesofmalta.com/articles/view/watch-live-covid-19-school-reopening-measures-announced.815769

12. https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/national-reforms-school-education-50_en

13. Poland plans to reopen its primary schools . 21.01.2021. https://www.euractiv.com/section/all/short_news/poland-plans-to-reopen-its-primary-schools/

14. Müller Cecília: az iskolákban nem kötelező a maszkviselés. https://mfor.hu/cikkek/makro/muller-cecilia-az-iskolakban-nem-kotelezo-a-maszkviseles.html

15. https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:vD5mKLpJi64J:https://www.smm.lt/mobile/web/lt/naujienos/2020-2021-mokslo-metai/duk+&cd=1&hl=lv&ct=clnk&gl=lv; https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/e6b151004ecb11eba1f8b445a2cb2bc7

16. https://www.ekspertai.eu/vyriausybe-savo-potvarkius-kaitalioja-kaip-kojinesatsauke-paliepima-pradinukams-pamoku-metu-deveti-veido-kaukes/

17. WHO: Children aged 6-to-11 should wear masks at times, toohttps://apnews.com/article/07ace1ce7a7a213b2d26e48145b0c284;

18. Urgent need to develop evidence-based COVID-19 recommendations for primary schools. https://adc.bmj.com/content/archdischild/early/2020/11/26/archdischild-2020-321017.full.pdf

19. Izvērtējums par prasību izglītojamiem 1.-4.klasē mācību procesa laikā un ārpus tā lietot mutes un deguna aizsegus. http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40496648&mode=mk&date=2021-01-12

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...