Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mani apsūdz par to, ka savās intervijās portālam “Sputnik Latvija” un savās publikācijās “Facebook” tīklā es it kā esot izraisījis nacionālo naidu (LR Krimināllikuma 78. panta otrā daļa) un attaisnojis noziegumus pret mieru, noziegumus pret cilvēci un kara noziegumus (74.1 pants).

Galvenais manas vainas pierādījums ir Tiesībsarga (attēlā - tiesībsargs Juris Jansons) biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskās padomnieces (turpmāk – padomniece) Kristīnes Pakārkles atzinums uz 13 lappusēm. Pakārkles kundze analizē manus izteicienus un uzstāj, ka esmu patiešām izdarījis noziegumus, par kuriem mani apsūdz.

23. maijā notika pirmā tiesas sēde. Padomniece tika nopratināta kā lieciniece. Pratināšana ilga divarpus stundas, jautājumus uzdeva advokāte, prokurors un es kā apsūdzētais.

Rezultātā esmu nolēmis uzrakstīt pretatzinumu: izanalizēt Kristīnes Pakārkles rakstisko atzinumu, ņemot vērā arī viņas tiesā sniegtos mutiskos paskaidrojumus.

Protams, manam tekstam no juridiskā viedokļa nevar būt nekādas vērtības. Vienkārši ar savu piemēru es vēlētos rādīt, cik zemu var krist justīcija, ja tā likumu nomaina pret politiku.

Tulkojuma dīvainības: kļūda vai nodoms?

Sākšu ar dīvainībām tulkojumā. Kāda no saviem “Facebook” ierakstiem es izmantoju vārdu противник ar nozīmi “politiskais oponents”. Противник latviski ir pretinieks, jebkura vārdnīca to apstiprinās. Taču padomniece tulko to kā ienaidnieks. Respektīvi, krieviski tas būtu враг.

Jūs piekritīsiet, ka tas būtiski maina nozīmi. Pretinieks sportā, pretinieks zinātniskā vai politiskā diskusijā ir visnotaļ neitrāli izteicieni. Taču ienaidnieks... te jau ož pēc draudiem un vardarbības.

Diez vai tā ir nejauša kļūda. Jo vairāk tāpēc, ka tiesā tika noskaidrots – padomnieces kundze labi protot krieviski. Domāju, ka sagrozījums bija tīšs.

IENAIDNIEKS un NAIDS ir radniecīgi vārdi, kuriem ir viena un tā pati sakne. Galvenā tēze, ko virza Pakārkle: savos izteicienos Lindermans lieto hate speech (NAIDA runu). Tāpēc droši vien viņa arī iztulkoja tā, lai tas iekļautos viņas koncepcijā.

Neizskatīšu tikpat detalizēti citas tulkošanas “kļūdas”, to ir daudz. Bet vēl vienu tomēr pieminēšu. Kādā no savām intervijām es lietoju vārdkopu “Ukrainas vadība”. Padomniece tulko nevis kā “Ukrainas vadība”, bet kā “Ukraina”.

Tas nebūt nav sīkums, kā varētu šķist. “Vadība” ir politiķi, amatpersonas, varas institūcijas, attiecībā pret kurām starptautiskie tiesību standarti pieļauj skarbu kritiku. Vārds “Ukraina” apzīmē valsti, bet noteiktā kontekstā tas robežojas ar jēdzienu “nācija”. Savukārt nācijai adresētu kritiku var traktēt kā noziegumu.

Un šajā gadījumā man arī ir aizdomas par tīšu sagrozīšanu.

Izraušana no konteksta

Vēl viens paņēmiens, ko lieto padomnieces kundze, ir frāžu izraušana no konteksta.

Šis ir fragments no manas videointervijas:

“Ukrainu pārvalda cilvēki… kas nav gatavi samierināties ar viņu rīcībā nonākušās valsts mozaīcismu un daudzveidību. Viņi domā ar unitārām etniskajām kategorijām. Tas ir, Ukrainas valsts mērķis ir visus padarīt par ukraiņiem.”

Pakārkle “iepako” vairākas manas frāzes vienā, liek pēdiņās (it kā tā būtu mana runa) un laiž ārā: “Ukraina visus vēlējusies padarīt par ukraiņiem.” Un dēvē šo – faktiski SAVU – frāzi par Lindermana “spilgtu dezinformācijas piemēru”!

Mans izteiciens pēc būtības ne ar ko principiāli neatšķiras no Ukrainas prezidenta biroja ekspadomnieka Alekseja Arestoviča vārdiem, ko viņš teicis pirms trīs gadiem: “Porošenko iekritis, flirtējot ar etnisko nacionālismu. Ukrainai etniskais nacionālisms neder. Etniskais nacionālisms šeit izgāzīsies.” (https://www.youtube.com/watch?v=8qBou5zHOH4)

Izraujot frāzi no konteksta un piedevām vēl saputrojot to, padomniece attēlo mani kā niknu antiukrainieti. Varētu saprast tā, ka Ukraina bezmaz vai visu pasauli vēloties pārvērst par ukraiņiem, kaut arī man runa ir par Ukrainas mazākumtautībām.

Šāda izraušana no konteksta ir sastopama gandrīz vai katrā lappusē.

Falsificēšana

Pakārkles kundzes atzinumā ir arī tiešu melu gadījumi. Piemēram, viņa apgalvo, ka es dēvējot latviešus par rusofobiem un neonacistiem. Uz manu lūgumu sniegt konkrētus citātus padomniece tiesā atbildēja ar garu tirādi, izvairīdamās no tiešas atbildes.

Manos tekstos ir sastopama vārdkopa “latviešu neonacisti”, taču tā attiecas nevis uz latviešu nāciju, bet gan uz konkrētu politisko partiju. Tāpat kā, piemēram, izplatītas vārdkopas “itāļu fašisti” vai “īru teroristi” attiecas uz konkrētiem politiskajiem spēkiem, nevis uz itāļu vai īru tautu.

Nekompetence

Pieņemsim, ka padomnieces kundzei nav viss kārtībā ar valodniecību. Bet Latvijas likumdošanu viņai taču pienāktos zināt? Viņa tomēr ir juriste.

Kādā no savām videointervijām es runāju par to, ka policija ir guvusi tiesības ienākt pilsoņu dzīvokļos, ja dzīvoklī skatās nelegālu televīzijas programmu. Pakārkle nodēvēja manus vārdus par “klaju dezinformācijas piemēru”.

Pagājušā gada martā Saeima pieņēma likumdošanas grozījumus, kas ļauj saukt pie administratīvās atbildības nelegāla televīzijas satura patērētājus. Vienkāršāk izsakoties, tos, kas skatās aizliegtos Krievijas kanālus.

Vēl jo vairāk, tika apspriests jautājums par šādu pārkāpēju saukšanu ne tikai pie administratīvās, bet arī pie kriminālatbildības. Citu starpā šādu ierosinājumu izvirzīja Saeimas deputāts no “Jaunās Vienotības” Ainars Latkovskis.

Ja policijai ir aizdomas, ka dzīvoklī notiek administratīvais pārkāpums, tā var ienākt dzīvoklī ar tā iedzīvotāju atļauju. Ja notiek kriminālnoziegums, var ienākt arī bez atļaujas. Un katrā ziņā var ienākt, ja ir saņemta tiesas atļauja.

Tieši šo tēmu esam pārrunājuši intervijā. Kā cilvēkam, kura dzīvoklī dažādas policijas iebruka vairākkārt, man šī tēma ir labi pazīstama. Ne mazākās dezinformācijas manos vārdos nav bijis.

Kā tika noskaidrots tiesas sēdes laikā, Pakārkles kundze tik vienkāršos jautājumos, tā teikt, “peld pa virsu”. Kaut gan policijas rīcību likumīgums ir tieši tas jautājums, kuram būtu jābūt tiesībsarga biroja uzmanības fokusā.

Loģikas stunda

Neraugoties uz divām augstākajām izglītībām, padomnieces kundzei ir novērojamas problēmas loģikā. Piemēram, viņa raksta:

“Regulāri sniedzot intervijas ar Kremļa retoriku saistītam un klaju dezinformāciju izplatošam kanālam, var prezumēt, ka arī intervējamais uzticas šā portāla saturam.”

Esmu sniedzis intervijas daudziem plašsaziņas līdzekļiem visā pasaulē. No tā nebūt neizriet, ka esmu uzticējies to saturam. Dažreiz pat neesmu tos lasījis, klausījies un skatījies (piemēram, plašsaziņas līdzekļus, kas iznāk valodās, kuras es neprotu).

Bija periods,, kad mani regulāri intervēja raidījums “Nekā personīga”, un ko tad šeit varētu “prezumēt”?

Padomnieces apgalvojums ir tipisks šķietami loģiska sakara piemērs. Tāds pats kā izteiciens “Vīrietis dzīvo blakus stadionam, tātad viņš ir profesionāls sportists”.

Kaut gan man nav augstākās izglītības diploma, es tomēr vēl atceros no universitātes kursa, ka loģikā to dēvē par non sequitur (“no tā neiziet” latīniski). Termins loģikas kļūdas apzīmēšanai, kad arguments nav saistīts ar slēdzienu.

Lindermanu neesmu lasījis, bet nosodu...

Zem atzinuma teksta ir ne tikai Kristīnes Pakārkles, bet arī tiesībsarga Jura Jansona paraksts. Mani interesē, vai viņš ir lasījis to, ko sarakstījusi viņa darbiniece? Vai parakstīja neieskatoties?

Saprotams, ka manas intervijas viņš nav redzējis un manus ierakstus internetā nav lasījis. Tā nav kunga darīšana – iedziļināties detaļās, tam ir pakļautie. Bet vismaz pašu atzinuma tekstu? Ja ir lasījis, kā varēja nepamanīt acīmredzamas kļūdas?

Taču, ja uzdevums ir bijis nevis izdibināt patiesību, bet “norakt” Lindermanu, tad viss kļūst skaidrs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...