Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms gandrīz diviem gadiem – 2020. gada rudenī – Nacionālā apvienība kopā ar kolēģiem no Konservatīvajiem un Jaunās Vienotības mudināja Saeimu pievērsties jautājumam par valodu, kādā veicama apmaksātā priekšvēlēšanu aģitācija – tas ir, tā aģitācija, kas tiek veikta priekšvēlēšanu aģitācijas periodā un uz kuru attiecas noteiktie tēriņu ierobežojumi. Tā ietver priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus publiskajā vidē – televīzijā, vides reklāmās, radio un citur.

Tika iesniegti grozījumi Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, lai noteiktu, ka šāda veida aģitācijai būtu jānotiek tikai valsts valodā. Kā toreiz, tā šodien – ticu, ka daudziem varētu šķist, ka šādam priekšlikumam nevajadzētu izsaukt īpašas domstarpības, ņemot vērā Satversmes 4. pantā noteikto, ka valsts valoda ir latviešu. Un tomēr…

Ar likumprojekta virzību Saeimā ir gājis diezgan raibi. Jau dienā, kad pirmo reizi jautājumu skatīja Saeimā, gan no tribīnes, gan sociālajos tīklos sāka parādīties teju neticamas interpretācijas – izrādās, ka šis likumprojekts paredz pilnīgu un totālu aizliegumu jebkad aģitēt jebkurā svešvalodā! Tā, protams, nav, un tie tolaik bija ne pārāk veikli mēģinājumi manipulēt ar sabiedrisko domu un savu atbalstītāju prātiem. Bet bija skaidrs, ka būs manevri, mēģinot nobremzēt likumprojekta virzību un torpedēt iniciatīvu.

Atgriežoties pie pašiem pamatiem un precizētu kontekstu šo grozījumu virzīšanai.

Latvija, tāpat kā lielākā daļa Eiropas valstu, ir nacionāla valsts, un caur šīs nacionālās valsts ietvaru tiek stiprināta Latvijas tautas identitātes un kultūras ilgtspēja cauri gadsimtiem. Mūsu identitātes neatraujama sastāvdaļa ir latviešu valoda. Ne velti tai piešķirta konstitucionālā aizsardzība.

Latviešu valoda kā valsts valoda ir visas Latvijas līdzdalības un savstarpējās saskarsmes valoda. Caur valodu veidojam savu kultūru, izprotam vēsturi un tradīcijas, kā arī definējam mūsu pašu vērtības un pasaules izpratni.

Latviešu valodu nestiprinot kā vienīgo valsts valodu, tas nozīmētu lēnām iznīcināt pašiem sevi – to, kā definējam sevi.

Valsts valodas statuss nav arī vienkārši deklaratīva norma – tas nav svētku drēbes, ko “izvilkt” retās svētku dienās. Valsts valodas eksistence paredz ikdienas lietojumu visās publiskajās jomās un situācijās. Valsts valodas statuss nav vienkārši “ķeksītis” vai mērķtiecīgs apgrūtinājums visiem, kas nezina latviešu valodu.

Jā, Latvijā dzīvo cilvēki, kuru dzimtā valoda nav latviešu, kuri ikdienā varbūt izmanto kādu citu mazākumtautību valodu. Latvijā dzīvo, sazinās, savstarpēji sadarbojas un kopējā radošajā un profesionālajā darbība iesaistās dažādu tautu un kultūru cilvēki, un tā tiešām ir vērtība pati par sevi. Šajā visā plašajā daudzveidībā valsts valoda atrodas valodu hierarhijas augstākajā pakāpē. Ja runāties varam visdažādākajās valodās, tomēr valsts valodai jābūt sabiedrības vienotājai un reālajai saziņas valodai starp Latvijas iedzīvotājiem – tā ir Latvijas demokrātiskās līdzdalības valoda. Saeimas vēlēšanās balsstiesības pieder pilngadīgiem Latvijas pilsoņiem, kuri savu demokrātisko gribu pauž vēlēšanās, ar balsojumu valsts valodā. Respektīvi, vismaz minimālais valsts valodas zināšanu apjoms pieņemts kā pats par sevi saprotams šo pilsoņa tiesību īstenošanā, bez īpašas atrunas. Ir pašsaprotami, ka Latvijas pilsonis pārzina valsts valodu.

Tātad, atgriežoties pie konkrētajiem grozījumiem, par kuriem šķēpi lauzti pat atsevišķā darba grupā, kuriem piedāvāti, šķiet, četri dažādi alternatīvie varianti pilnā spektrā – no pavisam saprātīgiem līdz pat faktiski bezjēdzīgiem, tā norokot grozījumu būtību. Kad komisija pirmo reizi skatīja iesniegtos grozījumus, deputātu vairākums komisijā likumprojektu noraidīja, tā tālāko virzību nodrošinot ar balsojumu Saeimā – tas skaidri atspoguļo esošo situāciju – uzskatu sadalījumu – atbildīgajā komisijā, kas īsti neatbilst parlamenta vairākuma uzskatiem.

Dažādu interpretāciju jūklī un neiedziļināšanās dēļ daudziem grozījumu noteikto ierobežojumu apjoms šķitis pārmērīgs, nepieņemams vai kādus īpaši neģēlīgus nodomus iekļaujošs. Bet piedāvātie grozījumi patiesībā, vienkārši sakot, ir pilnīgi normāli.

Likuma grozījums ir paredzēts, lai nostiprinātu latviešu valodas kā valsts valodas lietojumu sabiedrībā un nestiprinātu divkopienu valsts kultivēšanu.

Izskanēja argumenti, ka ar šiem grozījumiem mēs tiecoties šķelt sabiedrību – bet kā priekšvēlēšanu aģitācija valsts valodā un saziņa ar visu sabiedrību kopumā valsts valodā var būt šķelšana? Tieši pretēji – šobrīd pastāvošajā situācijā tiek uzturēta iespēja marginalizēt un šķelt Latvijas iedzīvotājus, padarot priekšvēlēšanu aģitācijas saturu pieejamu tikai kādai lingvistiskai grupai, nevis visiem Latvijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem. Tā nav tikai teorētiski izdomāta potenciāla norise, bet gan šodienas realitāte. Tiem, kas par to šaubās, aicinu uz mirkli paviesoties atsevišķu sevi izteikti etnolingvistiski pozicionējošu politisko spēku mājaslapās un salīdzināt saturu un satura apjomu, kāds tiek piedāvāts latviešu un kāds – (šajā gadījumā) krievu valodā. Nepārzinot svešvalodu, uzzināt, ko saviem vēlētājiem mēģina pastāstīt šīs partijas “spice”, nav lemts.

Mērķis ir nevis “aizliegt” visas citas valodas, bet formālajā priekšvēlēšanu aģitācijā lietot valsts valodu, nostiprinot tās statusu pilsoņu apziņā. Priekšvēlēšanu aģitācija svešvalodā, tā faktiski iedzīvinot vēl paralēlas valodas saziņai ar sabiedrību tik fundamentālu procesu un tiesību kā vēlēšanas īstenošanai, nevairo ne kopības, ne vienotas sabiedrības veidošanos. Apzinoties šodienas ģeopolitisko realitāti, redzot, kā Krievija izvērš agresīvu karu un faktisku genocīdu pret ukraiņu tautu – arī ukraiņu identitāti, valodu un kultūru, mērķtiecīgi mākslīgi kultivēt paralēlu lingvistisko un informācijas telpu ir neprāts.

Argumenti, kas līdz šim izskanējuši komisiju sēdēs pret šiem grozījumiem, ir bijuši balstīti vai nu izvēlē neiedziļināties, vai nu patiesā neizpratnē par to, ko šie piedāvātie grozījumi paredz. Vienkārši dekonstruējot grozījumus un to, uz ko tie attiecas, var saprast, ka runājam par aģitācijas periodu – 120 dienas pirms vēlēšanām -, kurā apmaksātajai aģitācijai – tas ir, apmaksātai reklāmai (un tikai!) – būtu jānotiek valsts valodā. Un viss. Turpinu vilties par kolēģu ietiepību un apzinātu maldināšanu par to, ko paredz šie grozījumi – pat ļoti gribot, nav iespējams likumprojekta tekstā izlasīt to, ka gribam aizliegt politiskajām partijām, ja ir tāda vēlme, ar vēlētājiem veikt saziņu svešvalodā. Putroties turpināja arī pārvaldes iestādes.

Virkne iebildumu pret likumprojektu bija Tiesībsarga birojam, kā arī Saeimas Juridiskajam birojam, to starpā biroji atsaucās uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu pret Turciju, kur tika kriminalizēta vēlēšanu aģitācija, Turcijas likuma izpratnē tas nozīmēja jebkādu komunikāciju par politiskiem jautājumiem, kurdu mazākumtautības valodā. Dramatisks tiesību ierobežojums, jā, un absolūti nesaistīts ar iesniegtajiem grozījumiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā. Domāju, tas ir acīmredzami. Latvijā neviens nepiedāvā noteikt kriminālatbildību par citas valodas lietošanu priekšvēlēšanu aģitācijā.

Starp citu, Bulgārijā pašlaik spēkā ir praktiski tieši tāda pati likuma norma, kādu mēs piedāvājam – un jau kopš 2009. gada. Piedāvātie grozījumi nesniedzas pat tik tālu, cik Bulgārijas regulējums, un pat Bulgārijas regulējumu neviens neuzdrošinās pielīdzināt tam, par ko ECT savulaik tiesājās ar Turciju.

Tiem kolēģiem, kurus satrauca Eiropas Parlamenta vēlēšanas un iespēja uzrunāt vēlētājus priekšvēlēšanu periodā laikā – jā, par to nebija nekādu iebildumu, iesniegtie grozījumi noteikti bija precizējami, nosakot, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanu kontekstā priekšvēlēšanu aģitācija veicama Eiropas Savienības oficiālajās valodās. Šīs korekcijas grozījumu būtību nemainītu, un turpinātu stiprināt latviešu valodas lomu sabiedrībā.

Apzinot praksi citviet Eiropā – lai gan daudzviet prakse priekšvēlēšanu aģitāciju īstenot valsts valodā nav formalizēta ar likumu, un daudzviet arī valsts valodas statuss ar likumu nav aizsargāts. Bet tāpat – Nīderlandē un Vācijā, kur noteikta arī “valsts valoda”, priekšvēlēšanu aģitācija notiek valsts valodā, Luksemburgā vēlēšanu laikam pat raksturīgs joks – ka “visi politiķi pēkšņi māk runāt luksemburgiešu valodā”, Itālijā, izņemot vienu reģionu, kurā vācu valoda ir galvenā saziņas valoda, aģitācija notiek itāļu valodā, Portugālē – portugāļu valodā un Polijā aģitāciju veic poļu valodā, pieņemot, ka balsstiesīgie pilsoņi pārzina poļu valodu. Šī ir norma, kas faktiski ir spēkā daudzviet Eiropā. Neuzskatu, ka arī Latvijā tas ir pārāk daudz prasīts.

Saeima ir otrajā lasījumā apstiprinājusi komisijas izvirzīto alternatīvo variantu, kuru iesniedza ZZS frakcija – šie grozījumi paredz, ka valsts valodā jāveic tā priekšvēlēšanu aģitācija, kas īstenota par valsts budžeta līdzekļiem. Pirmšķietami šāds regulējums varētu šķist pieņemams, bet pēc būtības tas nepildītu sākotnējos grozījumos ietverto uzdevumu.

Saeimas deputāti pirmajā šī sasaukuma dienā solīja sargāt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. Vai solījumi ir ko vērti – ne vien priekšvēlēšanu laika, bet arī tautas priekšā, ieņemot šo tautas priekšstāvja amatu, dotie – to redzēsim katra balsojumā. Bet nemānīsim sevi, ka šodienas globālajā pasaulē, vairāku pasaules lielāko valodu ielenkumā latviešu valoda Latvijā turpinās stabili pastāvēt bez mūsu rūpēm, principiāliem lēmumiem un gudras, atbildīgas rīcības.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...