Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils nesanāks. Neticat? Pamēģiniet paši sev zobu salabot - redzēs, kādas būs "izaicinājuma" sekas.

Dokumentāli kadri vienmēr ir laba lieta. Taču arī ar tiem jāprot strādāt, un nedrīkst paļauties tikai uz savu revolucionāro sirdsapziņu. Rezultāts ir aptuveni šāds - jā, okei, bija jums tur okupācija-šmokupācija, bet pie visa vainīgs Ulmanis un viņa autoritārisms. Atcerieties to, pastaljanči!

Es neesmu autoritārisma piekritēja (lai gan tam daudzi netic). Protams, K. Ulmanis pieļāva dažādas kļūdas, nedomāja ne trīs un ne četrus soļus uz priekšu u.t.t. Tomēr - gāzties iekšā svešā zemē ar savu karaspēku nav nedz labi, nedz smuki pat tad, ja tur nevalda izcilākā demokrātija pasaulē. Filmā par to nav ne vārda.

Uz beigām jau sāk likties, ka Sarkanā armija te mīļi tika paaicināta, jo autoritārs režīms jau citādi nevar beigties. Nē, draugi, - Latvija nevienu neaicināja un negaidīja ar tankiem ciemos! Kas attiecas uz politiskām iekārtām - Čehijā nebija autoritārisma, tak vācu karaspēks tur ienāca bez tā paša hrestomātiskā "neviena šāviena".

Savdabīgu panoptikumu veidoja arī intervētās personas. Laikam jau painteresēties par šo cilvēku biogrāfijām filmas veidotājiem bija par grūtu (lai gan nekas sarežģīts tas nav).

Kas bija "Rīgas pilsētas lielvecākais" Jānis Pupurs, kuru, saskaņā ar filmu, tā vienkārši paaicināja ieņemt amatus? Viņa komunistisko aktivitāšu sākums datējams ar 1919. gadu. Strādāja PSRS tirdzniecības pārstāvniecībā par grāmatvedi. Trīs reizes sēdēja cietumā par pretvalstisku darbību.

Kāpēc par to nav ne vārda? Lai skatītājs parastais noticētu blēņām, ka okupācijas sākumposmā par amatpersonām un deputātiem varēja kļūt ikviens "cieši labs cilvēks"? Saruna ar kādu tēmas speciālistu būtu novērsusi šo nejēdzību, bet nešķiet, ka tāds bija filmas mērķis.

Anatolijs Jekaraševs pēc okupācijas kļuva par robežsargu. 1941. gada 4. jūlijā aktīvi piedalījās kaujās pret latviešu karavīriem Limbažos, protams, Sarkanās armijas sastāvā. "Fašistus" sita, saprotiet... Tas nekas, ka pretī viņam bija pārsvarā tādi paši Latvijas armijas karavīri, kuri nevēlējās karot sarkano pusē. Vāciešu tobrīd Limbažos nebija. Vēlākos gados biedram Jekaraševam lāgā nav paticis atcerēties to dienu notikumus. Kā zināms, Limbažos tika noslepkavoti arī civiliedzīvotāji, kurus okupanti un viņu līdzskrējēji uzskatīja par "piekto kolonnu".

1940. gada 15. jūlija vēlēšanas filmā attēlotas kā savdabīgs tingeltangelis. Taču nebija paša galvenā - viena vienīga teikuma par to, ka vēlēšanas svešas armijas klātbūtnē NAV likumīgas. Punkts! Nav svarīgi - viens saraksts vai četrdesmit pieci, un kāpēc pasēs liek zīmogus.

Šī paskaidrojuma trūkums ļoti daudziem radīs nepareizu priekšstatu par to, ka nekas traks jau galu galā nebija. Vēl jo vairāk tādēļ, ka uz ekrāna parādās mīļi smaidošs Olgas Augustes ģīmis vecumdienās, ar anotāciju "Saeimas deputāte". Nevis nelikumīgi ievēlētās, bet pavisam riktīgas Saeimas...

To, kas bija O. Auguste, izlasiet paši. Šobrīd periodikas materiāli ir visiem pieejami. Būs pavisam skaidrs, ka arī viņa nebija vienkārša latvju sieviņa, kuru iecēla saulītē. Tas pats attiecas uz Ievu Paldiņu.

Par atbildību. Kā jau minēju, filmas tonis vēsta, ka vainīgs ir tikai un vienīgi Ulmaņpapus. Bet tik vienkārši vis nav. Atbildīgi ir arī visi sarkanie kolaboranti, kuri pirmajās okupācijas dienās metās pārņemt varu, "iecelties" amatos, grupēties un pārgrupēties. Un arī viņus potenciālā nezināšana par situāciju PSRS neatbrīvo no atbildības.

Kārlis Ulmanis nonāca cietumā un par savu nezināšanu samaksāja ar dzīvību. Okupācijas režīma īstenotāji par savām privilēģijām lika ar dzīvībām maksāt Latvijas iedzīvotājiem.

Noslēgumā dziesma:

https://www.youtube.com/watch?v=464IX3lPa6c&fbclid=IwAR3dtdQFBieHt7PM5ug8YtuMT-o8iihJM_YaIBQpG1KGhiRDNRbD0xmeKfE

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ja jums gadījumā bija kādas šaubas, Latvijas finanšu sistēmas sakārtošana ir bijusi veiksmīga

FotoEs pievienojos šodienas konferences vienai no galvenajām tēzēm, ka banku kā finanšu institūciju loma un funkcija mūsdienu ekonomikā ir būtiski paplašinājusies. Bankas pilda funkcijas, kas ir svarīgas ne tikai tautsaimniecības ilgtspējīgai attīstībai, bet banku biznesa modeļu ilgtspēja, tai skaitā kreditējot mazos un vidējos uzņēmumus gan Rīgā, gan reģionos, var būt veiksmes pamats Latvijas ekonomikas un finanšu sektora attīstībai arī nākotnē.
Lasīt visu...

21

Putina vakcīna ir instruments sabiedrības iegrožošanai

FotoKoronavīrusa (Covid-19, C-19 – sauciet, kā gribas) pandēmija pasaulē cilvēkus ir padarījusi ļoti uzmanīgus, pat nedaudz bailīgus. Ikdienas dzīve, kādu mēs bijām pieraduši dzīvot, pirms vīruss skāra mūs pašus, tuviniekus, paziņas, tuvākajā laikā neatgriezīsies. Daudziem no mums ir pilnībā mainījušās darba gaitas. Liela daļa ir sākusi strādāt no mājām, taču arī tas nav viegli. Sabiedrība deviņu mēnešu laikā ir nogurusi, un ziņas no kaimiņvalstīm, kur atkal ir augsti saslimšanas radītāji, liek bažīties, vai vispār mēs atgriezīsimies pie tās dzīves, kas bija pirms vīrusa izraisītās pandēmijas.
Lasīt visu...

21

Reira autoratlīdzību ierosinājumi faktiski ir kaitniecība pret grāmatniecības nozari, valodu un kultūru

FotoLatvijas Grāmatizdevēju asociācija Finanšu ministrijas piedāvātos ierosinājumus izmaiņām autoratlīdzību aplikšanai ar nodokļiem uzskata par nepārdomātiem un kaitīgiem kultūras un grāmatniecības nozarēm.
Lasīt visu...

21

Lai visai pasaulei varētu parādīt „noderīgāku realitāti”

FotoVēl viens notikums ar Holivudas blokbasteram līdzīgu sižetu nesen izvērsās vienā no Minskas ielām. Daudzi no mums redzēja video, kurā jauns vīrietis (tālāk “mūsu varonis”) ar it kā nejauša taksista palīdzību veiksmīgi aizbēg no OMONa. Apskatīsim tuvāk, kāpēc šis notikums atgādina Holivudas filmu ne tikai savā sižetā, bet arī pēc specefektiem.
Lasīt visu...

18

Vecuma ierobežojumi kreditēšanas jomā, jeb vai banka var senioriem atteikt piešķirt kredītu

FotoVērojot tendences kreditēšanas tirgū Eiropā, secināms, ka liela daļa kredītiestāžu, lai iespējami izvairītos no finansiāliem zaudējumiem, kas var rasties, ja klients pilnībā vai daļēji neizpilda savas kredītsaistības ilgākā termiņā, nosaka vecuma limitu kreditēšanas pakalpojumiem, jo vecumu saskata kā būtisku riska faktoru.
Lasīt visu...

15

Mūsu galvās bija šīs vēsturiskās zemes, un šis likumprojekts tagad piedāvā to konkretizēt, lai latvietība nebūtu plakana

FotoŠodien es iesniedzu izskatīšanai Saeimā likumprojektu “Latviešu vēsturisko zemju likums”, un tā mērķis ir stiprināt iedzīvotāju piederību vietējām kopienām un latviešu vēsturiskajām zemēm – Kurzemei, Latgalei, Sēlijai, Zemgalei un Vidzemei. Tajā ir arī runa par četrām reģistrētajām kultūrtelpām – suiti, Rucava, Lībiešu krasts, kultūrtelpa “Upīte”, bet ne tikai par jau reģistrētajām kultūrtelpām.
Lasīt visu...

6

Daži jautājumi Latvijas Afganistānas veterānu cēzaram - Gunāram Rusiņam

FotoSaistībā ar interviju, kuru jūs nesen sniedzāt par Andreja Mediņa  militāro dienestu, es dažus jautājumus vēlos uzdot personīgi Jums.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pandēmija, infodēmija un multilaterālisms: runa ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā

Augsti godātais priekšsēdētāja kungs! Ekselences, cienījamās dāmas un godātie kungi! Vispirms vēlos apsveikt V. Bozkira kungu...

Foto

Šuplinskas kundze, atkāpieties, jūs dzīvojat citā realitātē

Matemātikas skolotāju trūkuma dēļ pirmo mācību stundu šajā priekšmetā tikai pagājušajā nedēļā aizvadīja Rīgas 40. vidusskolas sesto klašu skolēni....

Foto

Par "Turaidas kvartālu" samaksātā nekustamā īpašuma nodokļa apjoms ir palielinājies, nevis samazinājies

Latvijas televīzijas raidījumā "De Facto" izskanējušais apgalvojums, ka SIA "MC Turaida Property", kam pieder...

Foto

Es negribu lēkt acīs ļoti cienītajam ministram, no kā tik daudz kas ir atkarīgs: lai muzejs paciešas

Manā citādi harmoniskajā un priecīgajā dzīvē ir bijušas tikai...

Foto

Sankcijas. Retorika un realitāte

Šī gada 5.septembrī portālā Pietiek.com tika publicēts nezināma autora raksts ar nosaukumu „Kāpēc tika indēts Navaļņijs”. Rakstā citstarp tika pieminētas rietumvalstu līdz...

Foto

Kad, kurā brīdī, aiz kurām durvīm un kurš apstiprina līdzfinansējumu „tautas sportam”?

"Tautas sports to summu nemaz nevar apēst," sabiedriski nozīmīgu tautas sporta pasākumu atbalstam paredzēto...

Foto

Lūdzu, uzvedieties tiesiski un nekaitējiet Latvijas kapitāla tirgus reputācijai

Ņemot vērā publiskajā telpā pieejamo informāciju par 22.09.2020. plānotajām AS "Olainfarm" akcionāru sapulcēm un Finanšu un kapitāla...

Foto

Ko tad mēs darīsim, „izejot ielās”?

Man bieži tiek uzdots jautājums – ko tad mēs darīsim, “izejot ielās”? Viens kungs rakstīja, ka viņš katru dienu esot...

Foto

„Ņevinovataja ja...”

Vakardien no plašsaziņas līdzekļiem uzzināju, ka “Saskaņas” valde pieņēma lēmumu izslēgt mani un manu kolēģi Ļubovu Švecovu no partijas. Sakarā ar šo ziņu es...

Foto

Šie biedri mums vairs nav nekādi biedri

SDP "Saskaņa" Rīgas nodaļa nolēmusi no partijas par Statūtu pārkāpumiem izslēgt divus biedrus - Vjačeslavu Dombrovski un Ļubovu Švecovu....

Foto

Notikumi Baltkrievijā - divu sistēmu sadursme

Lai kā mums gribētos domāt, ka notikumi Baltkrievijā ir šīs valsts iekšējā lieta un attiecas tikai uz tās iedzīvotājiem, tie...

Foto

Jāizbeidz apgrūtinošās attiecības ar „plinšu sievām”

Uzskatu, ka ir pārkāptas robežas. Kad viens partijas biedrs par citu saka, ka tas ir "jānovāc" un uzsver, ka "man...

Foto

Kā prokurore Dace Lapinska izpilda “pasūtījumus”

Jaunais ģenerālprokurors Juris Stukāns jau ir paudis kritiskus vārdus par prokuroru kvalifikāciju un iestājas par nepieciešamību paaugstināt prokuroru zināšanu līmeni....

Foto

Vājprāts, kas šobrīd pārņēmis ASV

Džordžs Floids mira, kad policija viņu aizturēja 25.maijā. Kopš tā laika ar viņa vārdu ir notikušas nekārtības vairāk nekā 2000 ASV...

Foto

Es tikai brīnos, līdz kādam līmenim tiks degradēts parlaments

Kā Jums šķiet, kā Saeimas priekšsēdētāja Mūrnieces kundze un Saeimas drošības dienests reaģēja uz šo manu ziņu?...