Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.

Nozares ugunsgrēku dzēšana var nebūt populāra - tā mēdz parādīt to, kas iepriekš nav bijis sakārtots. Tomēr arī kultūrai šis budžets ir solis pareizajā virzienā, jo tas pievēršas gan valstiskām prioritātēm, gan jautājumiem, kuru risināšanu mēs nevaram atlikt.

Mediju stratēģiskā loma valsts drošības stiprināšanā ir viena no šīs koalīcijas prioritātēm. Lai uzsāktu sabiedrisko mediju apvienošanu un palielinātu objektīvas informācijas pieejamību, šim mērķim piešķirti 5,5 miljoni. Jaunas likumdošanas izmaiņas novirzīs arī lielāku finansējumu sadarbības projektiem starp nacionālajiem un reģionālajiem medijiem, īpašu uzmanību pievēršot diasporai un Latgales mediju telpai. Līdztekus tiek pastiprināta cīņa pret nelegālā satura retranslāciju.

Prioritārajos pasākumos esam atbalstījuši arī iniciatīvas, kas vistiešāk stiprina bērnu un jauniešu saiknes ar Latviju, ar mūsu kultūru un identitāti. 400 000 eiro tiks veltīti lasītprasmes iniciatīvām un bibliotēku grāmatām latviešu valodā. Par 1,4 miljoniem tiks palielināts projekta Latvijas skolas soma finansējums - šis ir palielinājums par 40% uz katru bērnu, atbalstot šo lielisko iniciatīvu, kas ļauj bērniem un jauniešiem iepazīties ar kultūras procesiem un nozīmi, neatkarīgi no viņu izcelsmes, no viņu vecāku materiālā stāvokļa.

Nacionālā kino saglabāšanai un izveidei tiks piešķirti 0,9 miljoni eiro. Vēlos šeit atzīmēt arī to, ka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzekļi nākamgad pieaugs par 2 miljoniem eiro, kas tiešā veidā palīdzēs atbalstīt arvien jaunu kultūras un mākslas darbiem un notikumiem. Mēs esam centušies rast balansu starp jaunu projektu izveidi un esošo vērtību saglabāšanu. Arī sakrālā mantojuma programmas īstenošanā tiks ieguldīti 500 000 eiro, lai atjaunotu nozīmīgus kultūras objektus visā Latvijā.

Mēs esam spēruši soļus, lai kultūras darbinieku atalgojums tuvotos tam, cik ļoti šo cilvēku darbs bagātina Latvijas kultūru un demokrātiju. Valsts kultūras iestādēs strādājošo darbinieku atalgojuma fondam nākamgad panākts 3,8 miljonu eiro palielinājums, lai kultūras darbinieku atlīdzība pietuvotos sabiedriskajā sektorā strādājošo vidējam atalgojumam. Valsts dibināto teātru, koru, orķestru, cirka, operas un baleta darbinieku atalgojuma palielināšanai otrajā lasījumā tika piešķirti vēl 2,09 miljoni eiro, kopumā sasniedzot 4,4 miljonu eiro papildinājumu 2024. gadā. Neliekuļošu, šis nav pietiekami, bet strādājam, lai paliek arvien labāk.

Kultūras sektora stiprināšana ir mūsu demokrātijas, mūsu identitātes un mūsu sabiedrības pamatu stiprināšana. Desmitiem tūkstošu cilvēku darbs panāca to, ka šogad pieredzējām vienus no varenākajiem Dziesmu un deju svētkiem Dziesmu svētku 150. gadadienā. Esam uzsākuši reformu, lai māksliniecisko kolektīvu vadītāju atalgojums tiktu celts, tam veltot 1,2 miljonus eiro. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, valsts līdzmaksājums šim mērķim tiek dubultots. Esam uzsākuši kopdarbu ar pašvaldībām, lai ievāktu informāciju par šī līdzmaksājuma izmaksāšanas kārtību, lai nākotnē šo līdzmaksājumu varētu līdzsvarot un palielināt.

Mēs pilnveidojam labas pārvaldības prakses. Tādēļ sadarbojamies arī ar Centrālo statistikas pārvaldi, lai gan sabiedrībai, gan mums kā lēmumu pieņēmējiem būtu vēl skaidrāk izprotams Kultūras ministrijas pārvaldītais budžets un tā sadalījums. Lai mēs varētu pieņemt efektīvākus un labākus lēmumus jomā, kas mums visiem ir tik svarīga, lai mēs varētu strādāt ne tikai pie ugunsgrēku dzēšanas, bet arī kultūras jomas izaugsmes un attīstības.

Latvijas kultūra, mūsu mediji, mūsu sabiedrības saliedētība - mūsu valsts iekārtā šīs nozares atrodas vienas ministrijas pārvaldībā. Es priecājos, ka pieaug izpratne par to, cik būtiskas šīs nozares ir ne tikai mūsu nacionālai identitātei, bet arī mūsu demokrātijai, drošībai un nākotnei. Šis budžets ir solis virzienā, kas saredz šo likumsakarību, kas iegulda jomās, kuras ciena mūsu pagātni un nodrošina mūsu nākotni.

Es esmu nākusi strādāt, jo es tiešām vēlos, lai Kultūras ministrijas pakļautībā esošās jomas - kultūra, sabiedrības saliedētība un mediji - paliek arvien stiprākas. Šis ir pirmais solis, kuram sekos nākamie. Darba man netrūks, tas ir skaidrs, un gan es, gan mana komanda esam gatavi strādāt, lai risinātu ilggadējās problēmas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...