Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Man vajag atteikties no Triju Zvaigžņu ordeņa, citādi es nespēšu būt objektīvs pret valsts prezidentu. Tāds vēstījums šad un tad parādās manā lentē sociālajos tīklos. Pirms pāris gadiem Ordeņa kapituls nolēma piešķirt augstāko valsts apbalvojumu mediju cunftes pārstāvjiem, izvēloties pa diviem žurnālistiem no dažādu jomu plašsaziņas līdzekļiem. Es biju viens no tiem. Toreiz neviens no mums neatteicās. Vai vajadzēja?

Jautājums ir vietā. Tagad, kad vairāki novērtētie ir atteikušies no saviem apbalvojumiem, viņu vēstījums, neapšaubāmi, ir pievērsis sabiedrības uzmanību. Daudzi to ir novērtējuši vairāk nekā sākotnēji paredzēto atzinību. Noteikti ir vērts reizēm pateikt "nē". Bet kas gan būtu tas vēstījums, ko es pasacītu, ja paziņotu, ka atsakos no piešķirtā ordeņa?

Es jau tagad dzirdu, kā kādi saka: vai tu tiešām nesaproti? Pieņemot ordeni no valsts varas, tu vairs nevari būt objektīvs pret devēju! Tu taču būsi Egilam Levitam mūžīgi pateicīgs! Tev vairs nevarēs uzticēties! Kā gan tu varēsi būt kritisks pret viņu, ja viņš tevi ir šādi uzpircis?!

To dzirdot, es patiesi priecājos par jautājumu un diskusijas būtību. Es ar lielāko gandarījumu atteiktos no jebkuras atzinības un apbalvojuma (jāpiebilst, ka man mājās ir dažādi apbalvojumi, tajā skaitā Cicerona balva, ko piešķīra Latvijas Zinātņu akadēmija), ja vien varētu pagriezt šo jautājumu tajā virzienā, kas patiešām Latvijā ir aktuāls.

Manuprāt, veselīga sabiedrība grib un spēj pateikt viens otram paldies.

Vispirms atkāpei. Es uz atzinībām un apbalvojumiem raugos samērā... nu, kā lai to labāk pasaka: nezinu, vai vārds "pieticīgi" ir vietā. Manuprāt, tā ir paldies pateikšana. Tur nav nekāda cita ieguvuma. Par šiem ordeņiem vai apbalvojumiem neviens naudu nedod, ceļojumos nesūta un nekādus citus bonusus nepiešķir. Un tas ir pareizi. Kāds (šajā gadījumā Ordeņa kapituls) ir gribējis pateikt paldies par līdz šim darīto, novērtējot žurnālistikas lomu Latvijā.

Manuprāt, veselīga sabiedrība grib un spēj pateikt viens otram paldies. Ir tik daudz negatīvā apkārt, turklāt žurnālisti neizbēgami pastāvīgi dzīvo negatīvā informācijas laukā, tā ir mūsu darba sastāvdaļa. Un ir svarīgi to līdzsvarot ar pozitīvo. Tāpēc es priecājos, kad pats varu kādam pateikt paldies, un mācos uzklausīt "paldies" arī tad, kad to saka man (atzīšos, reizēm jūtos neērti, bet cenšos tam tikt pāri).

Bet Latvijā žurnālistika patiešām saskaras ar lielu problēmu. Runa ir nevis par pateicību, bet par samaksu. Es nevaru spriest par komercmedijos strādājošajiem, lai par saviem ētiskajiem izaicinājumiem viņi runā paši. Taču es strādāju sabiedriskajā medijā, un, ja nu ir kāds patiešām ētiskas dabas izaicinājums, tā ir mana alga. Tā gan ir atkarīga no politiķu labvēlības. Viņi katru gadu lemj, vai un cik man maksāt. Un par to diemžēl mēs runājam pārāk maz.

Es sabiedriskajos medijos strādāju jau vairāk nekā 30 gadus. Ienācu Latvijas Radio laikā, kad tas pārgāja no valsts uz sabiedriskā medija pārvaldības principiem. Toreiz visu pārējo izdevās atrisināt, bet finansējuma avotu ne. Atceros, 90. gados sacīja, ka tas ir pārejas posms – Latvija ir nabadzīga, tikko atguvusi neatkarību, pamazām visu atrisināsim. Taču laiks gāja, pamazām visu piemirsa. Pirmo reizi asāk to izjutu pirms gadiem septiņiem, kad Eiropā sākās migrācijas krīze.

Taču pandēmijas laikā tas jau kļuva ļoti aktuāli. Ne tikai parasto klausītāju, pat neapmierināto opozīcijas politiķu mutē populārs kļuva vecais apzīmējums – valsts radio. Ar ļoti skaidru vēstījumu aicinot mūs neklausīties vai neuzticēties mūsu darbam – jo mēs taču strādājam valdošās koalīcijas labā! Kas maksā, tas pasūta mūziku! Un visi tie, kam tas ir izdevīgi vai kam mēs esam uzkāpuši uz varžacīm, šo vēstījumu aktīvi popularizēja. Ko es esmu varējis iebilst?

90. gadu otrajā pusē man nācās aiziet no darba Latvijas TV, jo mans priekšnieks nespēja (vai negribēja) stāvēt pretī politiskajam spiedienam. Labi atceros tās sajūtas, kad viņš ienāca montāžas telpā un teica: steidzami jāmaina ieraksts, jo man ir pavēle no šīs dienas neļaut Tomsonam iziet ēterā.

Protams, ka es iebilstu. Nav tā, ka Latvijā nebūtu izveidots amortizācijas slānis, kas pasargā žurnālistus no tiešas politiskas iejaukšanās. Taču šobrīd tas lielā mērā ir atkarīgs no cilvēkiem, kas šo slāni sargā. To ir viegli noārdīt. Pietiek vienā (politiķu) vai otrā (mediju pārvaldības) pusē nonākt ieinteresētiem cilvēkiem, lai viss mainītos. Esmu to jau piedzīvojis. 90. gadu otrajā pusē man nācās aiziet no darba Latvijas TV, jo mans priekšnieks nespēja (vai negribēja) stāvēt pretī politiskajam spiedienam. Labi atceros tās sajūtas, kad viņš ienāca montāžas telpā un teica: steidzami jāmaina ieraksts, jo man ir pavēle no šīs dienas neļaut Tomsonam iziet ēterā. Es tikai nojaušu, kas aiz tā visa stāvēja, bet aizkulises nekad neuzzināju.

Šobrīd politiķi nespēj ietekmēt žurnālistu darbu. Tiešā veidā (vismaz attiecībā uz mani) viņi to pat necenšas darīt. Taču tas nenozīmē, ka situācija nevar mainīties. Interesanti, ka tie paši politiķi, kas, opozīcijā esot, ir dēvējuši mūs par valsts radio un televīziju, apsūdzot valdošās koalīcijas apkalpošanā, paši, nonākot pie varas, maina savu retoriku. Jo, esot pie varas, pašreizējā kārtība ir izdevīga un saprotama. Pat ja viņiem nav vēlmes ietekmēt žurnālistu darbu, viņi neredz nepieciešamību ko mainīt līdzšinējā radio un televīzijas finansēšanas modelī. Tas šķiet pārāk riskanti. Vairums nesaprot, kāpēc daudzās rietumvalstīs ir izveidots neatkarīgs sabiedrisko mediju finansēšanas modelis, kurš nav atkarīgs no ikgadējās politiskās lemšanas par budžetu. Mums taču viss darbojas! Kāpēc mainīt to, kas pašiem šķiet labs?

Jā, šobrīd amortizācijas siets ir tāds, ka es ar partiju politiskajām vēlmēm varu nerēķināties, bet nav nekādu garantiju, kas notiks jau pēc gada.

Kad publiskajā telpā parādījās diskusijas par to, vai man vajadzēja pieņemt Triju Zvaigžņu ordeni, es kaut kādā mērā par to priecājos. Tas nozīmē, ka cilvēkiem rūp žurnālistu darbs un viņu ētika. Ja neinteresētu, viņi par to nerunātu. Tikai tā nav diskusija par patiešām būtisko. Kas gan mūs, žurnālistus, var padarīt atkarīgus – tie, kas vienreiz dzīvē pasaka paldies, vai tie, kas katru gadu lemj, cik daudz samaksāt par darbu? Jā, šobrīd amortizācijas siets ir tāds, ka es ar partiju politiskajām vēlmēm varu nerēķināties, bet nav nekādu garantiju, kas notiks jau pēc gada.

Pašlaik politiskajā dienaskārtībā ir nonācis jautājums par Latvijas Radio un Latvijas TV apvienošanu. Es pret šo procesu izturos, cik nu iespējams, neitrāli. Jebkura reorganizācija dod gan ieguvumus, gan riskus. Ja 1998. gadā nebūtu divu atsevišķu sabiedrisko mediju, es nezinu, kur es šobrīd strādātu. Toreiz man bija iespēja atgriezties radio. Ja mēs uzņemamies risku apvienot divus medijus vienā, tad ārkārtīgi svarīgi ir likvidēt jebkādas sviras, kā politiķi varētu ietekmēt šo mediju. Ikgadējā politiķu lemšana par medija budžetu ir šāda svira. Tuvākajos mēnešos īpašā darba grupā spriedīs par apvienota medija finansēšanas modeli. Šis ir īstais brīdis saprast, kāpēc tik daudzās demokrātiskajās Eiropas valstīs sabiedrisko mediju finanses nav atkarīgas no ikgadējiem politiķu lēmumiem.

Tas ir jautājums arī par sabiedrības uzticību. Protams, uzticēšanās ir atkarīga no daudz un dažādiem faktoriem. Arī žurnālistiem ir svarīgi būt paškritiskiem. Tomēr arguments par mūsu algām ir būtisks. Ja mēs spēsim to atrisināt, tad varam diskutēt par pateicības izteikšanu jeb apbalvojumiem. Kā jau minēju, ar prieku atteikšos no jebkura sava darba novērtējuma, lai tikai vairotu uzticēšanos profesionālai, brīvai un neatkarīgai žurnālistikai.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...