Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Daudzi vecāki pēdējās dienās ir šokēti par mācību materiālu, kurā pamatskolas bērniem stāsta par “bezdzimuma cilvēkiem”, “plūstošo dzimumu” un “piedzimšanu nepareizajā ķermenī”. Manuprāt, vecāku iebildes šoreiz ir ne tikai pamatotas, bet šī ir vieta, kurā būtu nepieciešams iejaukties iespējami aktīvi un nopietni. Jo šajā gadījumā nav diskusiju par to, vai bērniem kaut ko vajadzētu vai nevajadzētu zināt - par seksualitāti, ķermeni vai dažādību.

Šeit ir diskusija, kā bērni tiek ietekmēti un veidoti. Un tā nav nekāda joka lieta - ietekmēt bērnu idejai par to, ka viņš varētu būt piedzimis nepareizā ķermenī. Tādēļ, ka šīs idejas tālākajā realizācijā stāv ārkārtīgi nopietnas un neatgriezeniskas iejaukšanās šajā ķermenī - gan hormonālā, gan ķirurģiskā veidā. Pārmaiņas, kuras ne tikai rada psihiski traumētus jaunus cilvēkus ar izkropļotiem ķermeņiem un dzimumorgāniem, bet arī psihiski traumētus cilvēkus, kuriem šīs pārmaiņas nav devušas ārstu un aktīvistu solīto laimes izjūtu.

Mēs to redzam no Eiropas valstu un ASV pieredzes, kur aizvien biežāk jaunieši vēršas tiesā pret ārstiem, kuri veikuši šādas pārmaiņas viņu ķermeņos nepilngadīgā vecumā. Mēs to redzam pētījumu datos, kas nav spējuši pierādīt jebkādus pozitīvus ieguvumus šādām dzimuma korekcijām. Tas ir iemesls, kādēļ pat valstis, kuras vēsturiski bijušas izteikti liberālas šajos jautājumos - piemēram, Zviedrija un Norvēģija -, ir apturējušas nepilngadīgo jauniešu pubertātes bloķēšanu.

Tikmēr Latvijā, ierasti atpaliekot no pasaules tendencēm par aptuveni 10 gadiem, mēs mēģinām atvērt zaļu koridoru šai acīmredzami kaitīgajai, ētiski stipri apšaubāmajai un klaji pseidozinātniskajai medicīnas praksei.

Ja jūs bērniem īsi pirms pubertātes dosiet ideju, ka cilvēks var piedzimt nepareizā ķermenī, tad jūs iegūsiet diezgan daudz bērnu, kuri pubertātes grūtības, sava ķermeņa pārmaiņas, problēmas identificēties sāks interpretēt kā atrašanos nepareizā ķermenī. Ja jums būs bērni, kuri savas identitātes un pieaugšanas problēmas interpretēs kā atrašanos nepareizā ķermenī, tad jums būs pusaudži (īpaši pusaugu meitenes, jo viņām ķermeņa pārmaiņu pieņemšana ir dabiski sarežģītāka), kas vēlēsies šo ķermeni mainīt. Ar hormoniem. Ar operācijām. Ar atbalstošiem vienaudžiem un pieaugušajiem, kas viņus uzmundrinās par “drosmi” un sniegs piederību īpašai cilvēku grupai, kuri cīnās par taisnību un tiesībām pasaulē - viss tas, kas pusaudžu vecumā ir psiholoģiski svarīgi un vajadzīgi. Īpaši, ja pusaudzis jau ir ar kādām mentālās veselības problēmām, sociāli izolēts vai nelaimīgs.

Mums tam ir skaidri pierādījumi datos un skaitļos. Pēdējās desmitgadēs visā Eiropā un ASV pēkšņi strauji pieaudzis (daudzus desmitus reižu) pusaugu meiteņu skaits, kuras vēlas mainīt dzimumu. Liels skaits šo meiteņu ir ar autiskā spektra traucējumiem. Vairumam ir kādas citas mentālās veselības problēmas. Viņas visas cer, ka pārtapšana par zēnu vai kādas citas dzimumidentitātes pieņemšana (dzimumiem nepiederīgā, plūstošā vai kvīra) atrisinās diskomfortu un problēmas, ļaujot justies veselām, pieņemtām un laimīgām.

Šo solījumu uztur vesela ap dzimumkorekciju apaugusi industrija - no sociālo tīklu influenseriem, nevalstiskajām organizācijām līdz farmācijas kompānijām, kuras šādi iegūst ienesīgus pacientus mūža garumā un par ko jau citviet ir risinājušies daudzu miljonu tiesas procesi. Tostarp par krāpšanu un nepatiesas informācijas sniegšanu.

Arī Latvijā ir šī tendence - Latvijas Bērnu psihiatru asociācijas vadītāja ir viena no aktīvākajām dzimummaiņas proponētājām. Un Latvijā psihiatri uzstāj, ka pubertātes bloķēšana bērniem ir nevainīga intervence, kuras laikā “bērns varēs tikt skaidrībā” par savu dzimumu.

Tā, protams, ir maldināšana, jo šīm ķīmiskajām vielām ir gan nopietna ietekme uz bērna attīstību, tostarp neauglības riskiem, gan arī praktiski vienmēr tām seko arī hormonterapija un krūšu amputācija - dati skaidri parāda, ka šādā veidā bērni tiek tikai iedrošināti tālākajam tranzīcijas procesam.

Tas ir iemesls, kāpēc jau pieminētā Zviedrija, Norvēģija, arī Lielbritānija ir ierobežojusi šo procedūru kā zinātniski nepamatotu un kaitējošu. Kaut kādu iemeslu dēļ Latvijas psihiatriem tomēr tas nešķiet svarīgs arguments, un neviens pret to skaļi neiebilst.

Tas gan saprotams, jo jebkuri mēģinājumi iebilst vai pieprasīt zinātnisku pamatojumi parasti noslēdzas ar demonstratīvu ignoranci vai skaļiem uzbrukumiem un mēģinājumiem apšaubīt speciālistu reputāciju. Ar to sociālajos tīklos nodarbojas gan virkne skaļāku transpersonu aktīvistu, gan jau pieminētās psihiatru asociācijas.

Es patiesībā esmu diezgan drošs, ka lielākā daļa manu kolēģu - psihologu, psihoterapeitu un pat bērnu psihiatru - diez vai privātās sarunās uzstātu, ka labākā atbilde uz pusaugu meiteņu problēmām ar ķermeņa pieņemšanu un identifikāciju ir padarīt viņas neauglīgas, injicēt vīriešu dzimumhormonus un amputēt krūtis. Taču publiski to paust var nozīmēt sastapties ar mobingu publiskajā vidē un izslēgšanu no speciālistu loka, kas nozīmē arī zaudēt iespējas strādāt valsts sistēmā, slimnīcās, startēt valsts iepirkumos u.tml.

Tikai situācijā, kur speciālisti baidās paust savu viedokli karjeras dēļ, mēs varam nonākt pie rezultāta, kur skolā bērniem ar nopietnu seju māca par iedzimšanu nepareizos ķermeņos. Un kur psihiskās veselības aprūpe nozīmē piedāvāt bērniem neatgriezeniski mainīt savus ķermeņus, lai tie atbilstu bērna psihiskajai fantāzijai, nevis bioloģiskajai realitātei. Tas būtu līdzīgi kā piedāvāt meitenēm, kuras cieš no anoreksijas, saukt par "resnulēm" un veikt tauku atsūkšanas operācijas, jo viņas nespēj pieņemt savu ķermeni un redz to citādāk nekā realitātē. Bet neviens saprātīgs cilvēks taču tā nedarītu...

Tad ko darīt? Īpaši vecākiem, kuriem aug bērni un kuri nevēlas sastapties ar šādu situāciju. Kā to zinās katrs no mums, kurš starp tuviniekiem vai profesionālajā darbā saskāries ar šiem pusaudžiem - tā ir viena no smagākajām pieredzēm, kuru ģimenei var nākties piedzīvot.

Vispirms, manuprāt, ir svarīgi nezaudēt veselo saprātu un par spīti jebkādiem draudiem un politiskiem spiedieniem, balstīties zinātniskos faktos, nevis sociālo aktīvistu metaforās.

- Neviens bērns nevar piedzimt nepareizā ķermenī. Tā ir drīzāk kvazireliģiska, nevis zinātniska ideja.

- Neviens bērns nav pelnījis, ka viņu sauc kā bedzimuma priekšmetu par “tas”, lai arī to piedāvā IZM mācību materiāls.

- Nav tādas lietas kā bezdzimumu cilvēki. Dzimums nav plūstošs un mainīgs. Nav iespējams “atklāt” savu patieso dzimumu vairāk kā “atklāt” patieso vecumu vai svaru. Tas gan nenozīmē, ka to būs viegli pieņemt.

- Katram bērnam ir viens dzimums. Ar 99.98% precizitāti to var noteikt ārsts uzreiz pie dzimšanas.

- Drēbju izvēle, rotaļlietas, kosmētika, romantiskās intereses var būt dažādas kā zēniem, tā meitenēm. Neviena no izvēlēm nenozīmē, ka jūsu bērns ir piedzimis nepareizā ķermenī.

- Pubertātes bloķēšana nav atgriezeniska. Nav nekādu pierādījumu, ka dzimuma maiņa samazinātu bērnu psihiskās veselības problēmas. Hormonterapija neglābj pusaudžus no pašnāvības riskiem. Ar šo psihiatri nereti biedē bērnu vecākus, bet tā ir vienkārši maldināšana, kas nebalstās datos.

- Tas, ka bērns kaut ko nepieņem, nenozīmē, ka tas uzreiz ir jāmaina. Īpaši, ja runa ir par bērna ķermeni. Un īpaši, ja pārmaiņas ir tik neatgriezeniskas un potenciāli kropļojošas.

- Sava ķermeņa nepieņemšana ir psiholoģiska problēma, nevis psiholoģisks dzimums.

- Pusaudži saskaras ar virkni psiholoģiskās veselības problēmu - depresiju, trauksmi, ēšanas traucējumiem, arī ķermeņa nepieņemšanu. Nevienā citā gadījumā mēs taču viņus neārstējam ar hormoniem vai, griežot nost ķermeņa daļas, kuras viņiem rada diskmofortu. Ir iespējams atbalstīt pusaudžus daudz drošākos, terapeitiskākos un saprātīgākos veidos.

Labā ziņa ir tā, ka pasaule izskatās sāk lēnām pārdzīvot šo pseidozinātnes vilni un saskaras ar sekām, ko tas ir izaisījis. Par šo tēmu izskan aizvien vairāk kritikas, tostarp no dažādām speciālistu un ārstu organizācijām.

Arī dažas pieaugušo transpersonu organizācijas sāk iebilst, ka viņus asociē ar bērnu konvertēšanu dzimumkorekcijas pacientos. Norisinās tiesu prāvas pret mediķiem, kas šādu pieeju ir proponējuši. Tiek pieņemti aizliegumi īstenot pubertātes bloķēšanu jauniešiem.

Tas liek domāt, ka arī līdz Latvijai šīs tendences nonāks. Taču pagaidām izskatās, ka vērts būt uzmanīgiem par to, kurā skolā bērns mācās, kādas nevalstiskās organizācijas tur darbojas un māca un kādas pārliecības speciālists strādā ar pusaudzi, kurš nonācis grūtībās. Lai izdodas atrast tādus, kas atbilst gan Jūsu ģimenes, gan zinātnes redzējumam un pārliecībām!

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

FotoLūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu speciāliste Linda Meldrāja ilgstoši neatrodas darbā, vadītājs piever acis, „speciāliste” saņem algu un ir kā tukša vieta, jo faktiski neveic darba pienākumus, saņem algu par mākslīgi radītu dīkstāvi ilgāk par gadu.
Lasīt visu...

12

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

FotoRail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes atmosfēru.
Lasīt visu...

21

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

FotoĢeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz augstākiem procentiem nekā valsts pati spētu to nofinansēt. Gribētāji būs. Pretī taču valsts garantijas. Samudžinās darījumu tā, ka neko saprast nevarēs un pieliks vēl kādu miljardu.
Lasīt visu...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

Kāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez...

Foto

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās...

Foto

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica”...

Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...