Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šobrīd visas pasaules uzmanība ir pievērsta notikumiem Ukrainā, tai skaitā Krievijas militārajai klātbūtnei Krimas pussalā. Taču Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība) žurnālistiem pēc valdības sēdes 2014.gada 4.martā žurnālistiem sacīja, ka Latvija šogad negrasās palielināt finansējumu aizsardzībai.

Straujuma arī neslēpa: kaut arī līdz 2020.gadam (kad aizsardzības finansējumam jābūt 2% no IKP) laika vairs nav daudz, lielākais aizsardzības finansējuma palielinājums tiek atlikts "pēc iespējas vēlāk", nevis lielākā daļa naudas tiek piešķirta pašlaik. Tas esot tādēļ, ka finansējums nepieciešams arī skolotāju algu palielināšanai, veselības nozares uzlabošanai un pensiju indeksācijai. (Pieejams: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/499984-latvija_negrasas_palielinat_finansejumu_aizsardzibai)

No premjerministres sacītā nepārprotami var izsecināt, ka valdības prioritātes ir skolotāju algas, veselības nozare un pensiju palielināšana, kas, protams, ir labi. Bet tikai pēc tam valdība saredz nākamo (cerams, ka vismaz ceturto) prioritāti – aizsardzības budžeta palielināšanu.

Kaut aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis uzskata, ka Ukrainā notiekošais ir skaidrs signāls, ka ir pēdējais brīdis domāt par aizsardzības finansējuma palielināšanu. "Ja Gruzijas krīze mums nebija pietiekama, lai izdarītu nepieciešamos secinājumus, nākamā reize var būt par vēlu. Tāpat Latvija šobrīd neizpilda savas NATO dalībvalsts saistības, un NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens jau ir paudis par to bažas. Esošais aizsardzības budžets nespēj nodrošināt Latvijas karavīru profesionālo izaugsmi, aprīkojumu un kaujas spēju attīstību, kas tieši ietekmē viņu drošību starptautiskajās militārajās misijās. Esošā aizsardzības budžeta tendence Latvijas drošībai nav pieņemama.

Drošību tāpat kā medicīnas pakalpojumus vai sociālos labumus patērē visi valsts iedzīvotāji, bet 0,9% no IKP ir mazāk, nekā veltām citām primārajām vajadzībām. Latvija uz vienu iedzīvotāju drošības jomā vidēji tērē trīs reizes mazāk nekā citas dalībvalstis Eiropā. Taču drošība ir ikvienas valsts augstākā prioritāte, bez tās nav iespējama valsts attīstība. To uzskatāmi pierāda notikumi Ukrainā," uzsvēra ministrs (Pieejams: http://nra.lv/latvija/112673-vejonis-ukraina-ir-pedejais-zvans.htm?view=comments#comments).

Pēc tās saucamās, „Maslova vajadzību piramīdas” secināms, ka pašā lejasdaļā jeb piramīdas pamatā ir fizioloģiskās vajadzības, proti, ēdiens, ūdens un miegs. Un tikai pēc tam seko vajadzības pēc drošības un aizsargātības. Citiem vārdiem tikai pēc tam, kad cilvēks ir paēdis, viņš domā par drošību un aizsardzību.

Latvijā sabiedrība necieš badu, un mūsu ģeogrāfiskais izvietojums ar tajā esošo floru un faunu mums neļauj mirt badā. Latvija nav salīdzināma ar Āfrikas valstīm, kurās bads ir problēma.

Līdz ar to cilvēkiem nākamā vajadzība pēc fizioloģiskajām ir vajadzība pēc drošības un aizsargātības, un šis ir tas jautājums, kas sabiedrībai ir jāsaprot un jāveic pasākumi to īstenošanai (nodrošināšanai). Tas sevī ietver ne tikai parādnieku aizsardzību no kreditoriem kredīta neatmaksas gadījumā vai valsts pabalstus personām dažādos palīdzības jautājumos. Fundamentāli tas ir jāsaprot kā valsts aizsardzība pret ārējo ienaidnieku – valsts teritorijas aizsardzība un tās nedalāmības nodrošināšana, kas ir viens no valsts pastāvēšanas pamatelementiem – teritorija.

2012.gada aprīlī 61% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju nesaskatīja nepieciešamību palielināt aizsardzības nozares budžetu, par to liecināja pētījumu aģentūras TNS sadarbībā ar telekompānijas Latvijas Neatkarīgā televīzija (LNT) raidījumu 900 sekundes veiktā aptauja.

Šī raksta autors nelolo cerības, ka šobrīd sabiedrības vairākums būtu mainījis savas domas. Un arī politiķu rīcība pirms rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām ir prognozējama – tie nepieņems nepopulārus lēmumus, no kuriem viens ir aizsardzības budžeta palielināšana, jo tā būtu „politiskā pašnāvība”. Kaut 975 jeb 18,46% respondentu par 2014. gada budžeta prioritāti, kam jāatvēl papildu finansējums, atzinuši aizsardzību – jaunas tehnikas iegādi, papildu finansējumu NATO u.c. (Pieejams: http://freeonlinesurveys.com/app/showpoll.asp?qid=300945&sid=fryxgug7gotwe4w300945&new=True).

Tāpat, raugoties uz notikumu attīstību Ukrainā, Latvijai, kurai šobrīd nav finansiālu iespēju iegādāties lielā skaitā modernu bruņojumu, būtu jāapsver priekšlikums vismaz par obligātā militārā dienesta atjaunošanu un/vai praktiski realizējamu rezervistu apmācību. Jo rezervisti atšķirībā no rezerves karavīriem (piemēram, obligātajā vai profesionālajā dienestā dienējušie) ir visi vismaz 18 gadus sasnieguši Latvijas pilsoņi, kuri nekad nav dienējuši, taču mobilizācijas gadījumā var tikt iesaukti aktīvajā dienestā. Un ir skaidrs, ka šo cilvēku iesaukšana mobilizācijas gadījumā radītu problēmas ar viņu sagatavotību, kā rezultātā tiktu tērēts laiks, kas militāra konflikta laikā ir ļoti dārgs. Tāpat būtu jāveic arī periodiska rezerves karavīru apmācība un pārbaude.

Ir jāsaprot, ka valsts teritorija jāaizsargā tieši šīs valsts pilsoņiem, līdz ar to arī viņiem jābūt sagatavotiem (apmācītiem, ekipētiem) veikt šos pilsoņa pienākumus.

Satversmes 73.pants nosaka, ka tautas nobalsošanai nevar nodot likumus par kara klausību. Līdz ar to potenciālie likumi par obligāto militāro dienestu un/vai visu rezervistu obligāto apmācību tiktu pieņemti ar mērķi nodrošināt valsts aizsardzību, un sabiedrības viedoklis par šiem jautājumiem tiktu uzklausīts, taču tam būtu nevis saistošs, bet vien informatīvs raksturs.

Šiem iepriekšminētajiem priekšlikumiem ir nepieciešams finansējums, kas arī ir viens no iemesliem, kādēļ rezerves karavīru un rezervistu iesaukšana uz apmācībām miera laikā netiek praktiski realizēta, taču tas būtu tikai minimums aizsardzības budžeta palielināšanai un tieši valsts pilsoņu sagatavošanai valsts aizsardzības realizēšanai, kas viennozīmīgi prasītu mazāku finansējumu nekā daudzskaitliska moderna bruņojuma iegāde vai regulārās armijas skaitliska palielināšana (šobrīd profesionālajā dienestā dien aptuveni 5000 karavīru).

Šī raksta mērķis ir raisīt diskusiju sabiedrībā, Saeimā un valdībā par nekavējošu aizsardzības budžeta palielināšanu Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...