Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.

24. februāris - diena, kas satricināja pasauli

Diena, kad Krievijas varas elite uzsāka karu pret savu kaimiņvalsti, izmainīja politiku visā pasaulē, un arī "Saskaņai" bija skaidri jāpozicionējas jaunajā situācijā. No paša rīta un ļoti tiešos vārdos uzņēmos atbildību paust partijas viedokli, nosodot agresoru. "Saskaņai" vajadzēja reaģēt ātri un nepārprotami, lai mūsu cilvēkus atturētu no apjukumā spertiem nepieļaujamiem soļiem, no pozicionēšanās uzbrucēja pusē.

Bija skaidrs, ka pēc Krievijas agresijas sāksies "ietekmes aģentu", "5.kolonnas" meklējumi starp Latvijas krieviem. Bet tie ir mūsu cilvēki, kas gadiem ir mums uzticējušies, kas gaidījuši, ka iestāsimies par viņiem un spēsim amortizēt Latvijas politikas virzīšanos pa etnokrātijas ceļu.

Lai pasargātu šos Latvijas cilvēkus, viņu dēļ un viņu vārdā uzņēmos pateikt, kurā pusē mēs esam. Es arī viņiem pašiem vēlējos pateikt - turēsimies kopā par Latviju! Vienlaikus apzinājos, ka kritums būs liels un daudzi gribēs savākt šīs balsis ar daudziem tīkamākām frāzēm - ka viss nav tik viennozīmīgi; ne jau Krievija vienīgā vainīga, utt.

Atplūdi no „Saskaņas” radīja apjukumu gan partijas biedros, gan vēlētājos. Atsevišķi mūsu līderi sāka maldīties Ukrainas ģeogrāfijā un vēsturē, citi sāka virzīt naivu (labākajā gadījumā) doktrīnu par "Latvijas neitralitāti" un "drošības garantijām no visām Latvijas kaimiņvalstīm". Viņi nesaprot (vai izliekas nesaprotam), ka tā ir maskēta pozīcija par Latvijas izstāšanos no NATO, distancēšanos no Eiropas Savienības, par Latvijas starptautisku izolacionismu vai pat nokļūšanu agresora ietekmē. Ne kā politiķis, ne kā cilvēks es to nevaru atbalstīt.

Atbalsts Latvijas Pareizticīgās baznīcas neatkarībai - politiska kļūda vai valstiski pareizs lēmums?

Nebija noslēpums, ka valdošā koalīcija sākotnēji apsprieda nevis variantu par neatkarīgu un patstāvīgu Latvijas Pareizticīgo baznīcu, bet gan par tās pievienošanu Konstantinopoles pareizticīgajai baznīcai. Valdošā elite apzinājās gan to, ka šādam risinājuma Saeimā balsu pietiek, gan arī to, ka tas tomēr ir riskants un politiski bīstams ceļš. Tāpat baznīcas virsgani to apzinājās.

Es aicināju izvēlēties politiski neizdevīgu, bet valstiski pareizu nostāju - atbalstīt LPB autokefāliju, nevis ļaut mūsu politikas radikālajam spārnam virzīt Konstantinopoles variantu. Bija skaidrs, ka no vēlētājiem būs daudz pārmetumu par politisku iejaukšanos reliģijas lietās, ka „Saskaņu” padarīs par galveno dusmu objektu un vainos baznīcas šķelšanā. Un mums tiešām nebija izdevīgi iesaistīties šā lēmuma pieņemšanā. Taču, ja mēs rīkotos pēc pareiza politiska aprēķina, tas pareizticīgajiem radītu daudz lielākas problēmas un šķelšanās draudus.

Tagad viņiem ir iespējas saglabāt savas doktrīnas, savus baznīcas rituālus, savus svētku datumus, LPB var saglabāt vienotību un būt atvērta sadarbībai ar pareizticīgajiem gan Rietumos, gan Austrumos. Jā, nebija nekādu šaubu, ka nedēļu pirms vēlēšanām nevar paspēt šādu nostāju pilnvērtīgi izskaidrot vēlētājiem (un nav šaubu, ka tieši tāds bija varas partiju politiskais aprēķins). Jā, tā bija apzināta politiska kļūda. Valstiski pareiza politiskā kļūda, jo partijai izdevīga rīcība būtu negodīga pret Latvijas pareizticīgajiem.

Par partijas finansēm

Kad kļuvu par "Saskaņas" priekšsēdētāju, uzņēmos atbildību, tostarp, arī par partijas finanšu saistībām. Optimistiskas saimniekošanas rezultātā tajās bija aptuveni 400 tūkstošu eiro liels robs. Šodien tāda vairs nav. Tas nācās grūti un ne bez konfliktiem.

Jāatzīst, ka vairākkārt ir nācies pieņemt smagus lēmumus, lai partija netiktu pakļauta ar partiju finansēšanas likumu saistītiem riskiem. Te var pieminēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas un Vjačeslava Stepaņenko individuālo kampaņu. Jā, tā varēja atnest „Saskaņai” dažas deputātu vietas, taču tā varēja arī apdraudēt visu valsts finansējumu partijai. Situācija atkārtojās Saeimas vēlēšanu kampaņā ar viena partijas biedra individuālo kampaņu, it kā pavisam nevainīgi izmantojot savu portretu kvasa reklāmā. Uzsvēršu, ka KNAB nav un nevar būt pretenziju pret šo biedru, bet tās tiktu vērstas pret partiju. Es to nepieļāvu, un uzskatu to par pareizu lēmumu.

Partijas finanses nākamajai vadībai es tagad varu nodot sakārtotas, un kontrolējošām iestādēm nav iemesla vērsties pret "Saskaņu" par finanšu pārkāpumiem. Ļoti novēlu pie stingras disciplīnas pieturēties arī turpmāk, tādējādi pasargājoties no iespējas, ka ar partiju var izrēķināties ātri un nelabojami.

Izpatikt vai palīdzēt vēlētājam?

Partijā notiekošajās diskusijās izskan viedoklis, ka "Saskaņa" nav ieklausījusies sava vēlētāja domās, nav cīnījusies par viņa vērtībām.

Ir divi veidi, kā politiska partija mijiedarbojas ar savu vēlētāju. Viens no tiem ir izpatikt, otrs - pārstāvēt un aizstāvēt. Uzskatu, ka "Saskaņas" misija nav izpatikt tiem vēlētāju noskaņojumiem, kas bieži vien atspoguļo Krievijas televīzijās saklausīto, svešus naratīvus, apjukumu. Šis ir ceļš, lai dotu ieganstu un attaisnojumu tiem, kas Latvijas krievos tik uzcītīgi meklē to 5.kolonnu.

"Saskaņas" uzdevums ir redzēt tālāk un pasargāt no bīstamām izvēlēm. Mūsu vēlētājam, pirmām kārtām krievvalodīgajiem pilsoņiem, ir jāpalīdz fokusēties uz Latviju. Jā, ir daudz iemeslu aizvainojumiem, pazemojoši "lojalitātes" jautājumi, varas dubultstandarti pret krieviem kā lielāko minoritāti. Taču šie jautājumi ir jārisina iekšpolitiski, šeit, Latvijā. Nevis skatoties pār plecu austrumu virzienā. Jo šī ir mūsu kopējā valsts, un neviens cits to nevar mainīt, kā tikai mēs paši ar savu aktīvu līdzdalību.

Vienlaikus mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā. Jāsāk ar cieņu pret valsts valodu! Citādi mums nekāds dialogs neizdosies, politiska nācija neveidosies.

Vēlēšanu kampaņas mācības

Vēlēšanu kampaņu "Saskaņa" uzsāka, nespējot piedāvāt monolītu, vienotu skatījumu uz politisko situāciju un turpmāko ceļu. Vienojāmies iet pie vēlētājiem, neslēpjot savas iekšējās pretrunas. Cerējām, ka izdosies rast ne kompromisu, bet vienotu platformu: mums ir atšķirīgi viedokļi, bet ir arī kopīgas prioritātes. Uzsvērsim vienojošo, ne atšķirīgos viedokļus. Vēlētājs to nepieņēma.

Esmu dzirdējis daudz izvērstu ekspertīžu par to, ko mums vajadzēja darīt vēlēšanu kampaņā. Daudz padomu nāk no mūsu pašu biedriem, lielākoties tiem, kurus neredzēja rindā pie darīšanas. Daudzi dzīvoja pārliecībā, ka gan jau tāpat dabūs kāroto mandātu. Tāpēc uzņemšos ķecerību teikt - varbūt ir labi, ka neiekļuvām Saeimā? Jo kā mēs tādi apjukuši, pretrunu pilni spētu pieņemt grūtus politiskus lēmumus?

Jāizskauž tendence nevis uzņemties atbildību un pašam darīt, bet kritizēt un pārmest visiem citiem.

Tagad nu ir pienācis laiks katram daudz dinamiskāk piedalīties sava turpmākā politiskā likteņa kalšanā. Tas šajā kongresā ir jāpanāk.

EP vēlēšanas - tuvākais eksāmens "Saskaņai"

Eiroparlamenta vēlēšanas, kas norisināsies 2024. gadā, uzskatu par ļoti nozīmīgu eksāmenu mūsu partijai. Tā ir pārbaude "Saskaņas" spējai mobilizēties un atjaunoties. Turklāt mums Eiropas sociāldemokrātu atbalsts ir ļoti būtisks arguments arī Latvijas iekšpolitisku jautājumu risināšanai. Ja neizturēsim šo eksāmenu, tas ievērojami samazinās mūsu izredzes panākt labu rezultātu gan nākamajās pašvaldību, gan Saeimas vēlēšanās.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

pietiek_postit

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālas apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...