Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kultūras ministrijas padotības iestādes valsts aģentūras Kultūras informācijas sistēmas sludinātajos informācijas tehnoloģiju (IT) iepirkumos pie pasūtījumiem tikušas ne tikai aizdomīgas firmas ar nepabeigtu un nekvalitatīvu projektu vēsturi, bet arī bijušo KM darbinieku jaundibināti uzņēmumi, kuri, iespējams, tapuši, lai uzvarētu konkrētajā iepirkumā. Kultūras ministrija pagaidām nesniedz atbildi, vai vētīs savu IT saimniecību un tās iegādē iztērētās naudas lietderību.

Pēc tam kad Pietiek informēja par dārgo un apšaubāmo digitālās kultūras kartes projektu, Pietiek saņēma vairāku lasītāju vēstules ar norādēm par iespējamām nelikumībām, paviršību un nelietderīgu naudas izlietošanu dažādos Kultūras ministrijas un tās pakļautības iestāžu veiktajos IT iepirkumos. Informācijas sniedzēji vēlas palikt anonīmi, jo viena daļa ir saistīti ar pasūtītāju – tātad Kultūras ministriju, bet otri – ar kādu no piegādātājiem, tātad IT kompāniju, kas uzvarēja konkursā.

Kāds lasītājs, kurš darbojies KM pusē, atceras gadījumu, kad Kultūras informācijas sistēmu rīkotajā konkursā uzvarēja vienīgais pretendents un no sarunām ar priekšniecību viņš sapratis - vai nu būs šis pretendents, vai arī naudas šādam pasākumam nebūs. Tā kā visi bija ieinteresēti jebkādas naudas piesaistē un projektu realizācijā, izvēlēts, tā teikt, „mazākais ļaunums”, un „vajadzīgā firma” uzvarējusi.

Iepirkuma specifikāciju, kā tas Latvijā notiekot diezgan bieži un ko izskaust neesot izdevies visu atjaunotās Latvijas laiku, palīdzējis uztaisīt šā pretendenta pārstāvis. Lai gan joprojām aiz rokas nav pieķerta neviena firma, kas pa kluso gatavo valsts iestāžu iepirkumu nolikumus un konkursa nolikumā iestrādā tādus nosacījumus, lai citu pretendentu piedalīšanās vispār nebūtu iespējama, tomēr IT nozarē par šo praksi runā, pat īpaši nekautrējoties un neslēpjoties. Tiesa, ne ieslēgtu diktofonu priekšā.

Tā kā plānotā KIS iepirkuma specifikāciju rakstīja konkrēta ieinteresēta firma, tās uzturēšanā iekļauts liels daudzums dārgu Microsoft (firmas sadarbības partnera) licenču, kas galu galā visu sadārdzinājis un arī paildzinājis projekta realizāciju. Tad, kad atbildīgie darbinieki sākuši iebilst pret pārlieku dārgo un sarežģīto sistēmu, pretendents jautājis, vai tad šis projekts ir jāizgāž, vai tomēr var vienoties un to pabeigt. Toreizējā politiskajā situācijā vadības lēmums bijis - kaut kā pabeigt. Un tā Latvija tikusi pie gausas, sarežģītas, neērtas un dārgas, bet Microsoft ļoti ienesīgas sistēmas. Informācijas sniedzējs gan neatklāj, par kuru sistēmu konkrēti ir runa, bet norāda, ka šāda prakse ir daudzviet un ar vēršanos pret vienu projektu sērga vēl nebūs izskausta.

Pietiek jau ziņoja, ka IT kompānijas Rix Technologies par gandrīz miljonu latu izstrādātā Vienotā valsts arhīvu informācijas sistēma joprojām nedarbojas, lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka to sāks darbināt jau 2008.gada vasarā. Uzņēmums pat saņēma projekta īstenošanas pagarinājumu un papildu finansējumu, taču arī tas nav ļāvis šo sistēmu padarīt darboties spējīgu un ērtu arhīvu darbinieku vajadzībām.

Taču saistībā ar arhīvu informācijas sistēmām KIS veikusi vēl vienu interesantu iepirkumu. Pērnā gada vasarā tika izsludināts konkurss par Nacionālā arhīva fonda dokumentu digitalizācijas un tematiskās datu bāzes izveides vadlīniju sagatavošanu. Pāris nedēļas pirms konkursa izsludināšanas tika reģistrēta firma LAURS ar astoņu latu apmaksāto pamatkapitālu, kura jau pēc pāris nedēļām ar 11,5 tūkstošu vērtu piedāvājumu uzvarēja šajā konkursā. Tā vien izskatās, ka uzņēmums dibināts tieši šā pasūtījuma iegūšanai. Šīs aizdomas vēl vairāk pastiprina fakts, ka kompānijas valdes loceklis ir bijušais KM valsts sekretārs Aivars Gailis, kuram ir kordiriģenta izglītība un kurš vēlāk arī pretendēja uz Nacionālā arhīva vadītāja amatu. Neoficiāla informācija liecina, ka patiesībā vadlīnijas sagatavoja arhīva speciālistu darba grupa, bet naudu saņēma tikko tapusī firma.

Kā zināms, Aivars Gailis  no darba KM tika atbrīvots pēc skandāla par Parex bankā ņemtu kredītu Neoplan autobusu iegādei vēl 1999.gadā. Viņš pērnā gada nogalē arī pieteicās vakantajam Latvijas Nacionālā arhīva vadītāja amatam, taču konkursa komisija viņu šim amatam neizvēlējās.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

Pietiek neskaidrību

Ko gan citu darīt zaglim, kurš noķerts ar svešu maku rokā?

FotoŠorīt notērēju pārdesmit minūtes laika, lai kļūtu par divsimt deviņdesmit un nezin kuro cilvēku, kurš bija paskatījies „paša spēcīgākā opozīcijas pārstāvja” un vēl arī Gunāra Astras gara radinieka – tā vismaz viņam pašam gribētos – Alda Gobzema fantastiski populāro – jau atkal tā viņam pašam gribētos – taisnošanos viņa Bieriņu nekustamā īpašuma pirkšanas, pārdošanas, dāvināšanas un vēl nez kā sakarā.
Lasīt visu...

18

Latvieši vairs nav "varoņu tauta", drīzāk jau kalpu un pielīdēju tauta

FotoPolitmafija Latvijā visu ir nostādījusi tā, ka nav iespējams dzīvot Latvijā un nebūt šīs mafijas vergam. Par jebko, ko tu pērc, ir jāmaksā PVN. Viss tiek nozagts. Ja tu oficiāli strādā, jāmaksā sociālais nodoklis un ienākuma nodoklis. Viss tiek nozagts. Ja ir īpašums, tad ir jamaksā īpašuma nodoklis. Gribi lietot elektrību, maksā gan par to, gan arī OIK, un vēl nez ko.
Lasīt visu...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...

Pietiek neskaidrību

Partijas pamodušās no miega

FotoIzskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to politikas vērotājiem dzīve ir kļuvusi interesantāka.
Lasīt visu...

12

Objektīvā realitāte

FotoKo nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai jūs, kas to lasāt, spējat būt objektīvi pret mani, pret citiem? Kā to pārbaudīt, kā to izmērīt, un kā par to pārliecināties?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...