Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc ilgākas kavēšanās šodien beidzot publiskots pirmdien Krišjāņa Kariņa vadībā notikušās kārtējās Krīzes vadības padomes sēdes protokols, kā arī tajā sniegtā Veselības ministrijas informācija. Pietiek publicē būtiskākās sadaļās no lemtā, kas apliecina, ka vēl joprojām valsts vadība lielākoties spriež tikai par ieteikšanu, ierosināšanu un rekomendēšanu.

Krīzes vadības padomes sēdē nolemtais

1. Pieņemt zināšanai veselības ministres, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju par aktuālo situāciju saistībā ar COVID-19 infekcijas izplatību un atbildīgo institūciju veiktajiem un plānotajiem pasākumiem.

2. Pieņemt zināšanai Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas un Latvijas restorānu biedrības pārstāvju sniegto informāciju par COVID-19 ietekmi uz tautsaimniecības sektoriem, kā arī par nozares veiktajiem pasākumiem.

3. Pieņemt zināšanai ekonomikas ministra sniegto informāciju par Krīzes vadības padomes 2020.gada 2.marta sēdes protokola Nr.3, l.§. 7.punktā dotā uzdevuma izpildes gaitu.

4. Pieņemt zināšanai aizsardzības ministra sniegto informāciju par epidemioloģiskās drošības ieviestajiem pasākumiem Aizsardzības ministrijā un Nacionālajos bruņotajos spēkos.

5. Veselības ministrijai, atbilstoši epidemioloģiskās situācijas attīstībai, turpināt īstenot Krīzes vadības padomes 2020.gada 4.februāra sēdē (KVP 04.02.2020. sēdes protokols Nr. 1), 2020.gada 25.februāra sēdē (KVP 25.02.2020. sēdes protokols Nr.2) un 2020.gada 2.marta sēdē (KVP 02.03.2020. sēdes protokols Nr.3) nolemto, kā arī šādus papildus pasākumus:

5.1. sniedzot informāciju sabiedrībai, aktualizēt jautājumu par ieteikumiem izvērtēt nepieciešamību doties ārpus Latvijas Republikas, kā arī stingri rekomendēt nedoties uz COVID-19 skartajām teritorijām, ņemot vērā, ka pastāv iespēja ievest infekciju Latvijā, inficēt ģimenes locekļus, paziņas un citus cilvēkus, ar kuriem kontaktējas, īpaši vecāka gadagājuma;

5.2. vispārējās rekomendācijas iedzīvotājiem ievietot e-veselības un e-klases portālos, kā arī tās izplatīt, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu un Ceļu satiksmes un drošības direkcijas informācijas sistēmu.

6. Atbalstīt Veselības ministrijas priekšlikumu, atsaucoties uz epidemioloģiskās situācijas attīstību, aicināt pasažieru pārvadātajiem un tūroperatoriem izvērtēt iespēju pārcelt ceļojumu laiku saviem klientiem.

7. Izglītības un zinātnes ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju, ņemot vērā COVID-19 skarto valstu pieredzi, nodrošināt šādus pasākumus:

7.1. pirms skolēnu brīvlaika nodrošināt informācijas iegūšanu un apkopošanu no izglītības iestāžu audzēkņu vecākiem par skolēnu brīvlaika pavadīšanas vietu ārvalstīs;

7.2. epidemioloģiskai situācijai pasliktinoties, lemt par papildus nepieciešamiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem (piemēram, attālināta mācību procesa nodrošināšana, skolēnu brīvlaika pārcelšana, mācību gada pagarināšana u.c.), lai ierobežotu COVID-19 izplatīšanos.

8. Ārstniecības iestādēm apkopot informāciju par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem COVID-19 apstiprinātām personām un personām ar aizdomām par COVID-19 infekciju, kā arī neiekasēt pacienta līdzmaksājumus COVID-19 diagnostikā un ārstēšanā valsts apmaksātās veselības aprūpes sistēmas ietvaros.

Nacionālajam veselības dienestam veikt ar COVID-19 saistīto veselības nozares izdevumu, tajā skaitā pacientu līdzmaksājumu, uzskaiti.

9. Slimību profilakses un kontroles centram sniegt informāciju Centrālajai vēlēšanu komisijai un vēlēšanu iecirkņu vietu īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem par epidemioloģiskās drošības riskiem, kā arī rekomendācijas Rīgas pašvaldību vēlēšanu rīkošanā.

10. Starptautisko pasākumu (piemēram, konferenču, semināru u.c.) organizatoriem, konsultējoties ar Slimību profilakses un kontroles centru, izvērtēt šo pasākumu organizēšanas nepieciešamību un epidemioloģiskos riskus to dalībniekiem un apmeklētājiem. Minēto pasākumu organizatoriem nodrošināt dalībnieku un apmeklētāju personas datu un kontaktinformācijas iegūšanu pirms starptautiskā pasākuma un nodošanu Slimību profilakses un kontroles centram pēc pieprasījuma, epidemioloģisko drošības pasākumu nodrošināšanai.

11. Veselības ministrijai sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju vienoties par COVID-19 apstiprināto personu un personu ar aizdomām par COVID-19 infekciju, kurām noteikta mājas karantīna un kuras nevar par sevi parūpēties, nodrošināšanu ar pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku, iesaistot sociālos dienestus.

Veselības ministrijas informācija par atbildīgo institūciju veiktajiem pasākumiem

Lai nodrošinātu aktīvu epidemioloģisko uzraudzību un gatavību sabiedrības veselības aizsardzības pasākumu īstenošanai: agrīnai ievesto gadījumu atklāšanai, izolēšanai, diagnostikai un pretepidēmijas pasākumu veikšanai COVID-19 infekcijas tālākas izplatīšanās ierobežošanai, Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (turpmāk – NMPD), Veselības ministriju (turpmāk – VM) un citām iesaistītajām institūcijām ir veikuši virkni pasākumu, tai skaitā laika posmā no 2020. gada 2. marta līdz 2020. gada 9. martam atbildīgās institūcijas, izvērtējot epidemioloģisko situāciju un veicot risku analīzi, ir veikušas šādus pasākumus:

Darbība

Mērķa grupa

Apraksts

Informācija par epidemioloģisko situāciju

Sabiedrība

SPKC nepārtraukti seko līdzi epidemioloģiskajai situācijai pasaulē (t.sk. ES/EEZ un Lielbritānijas ziņojumiem par jaunatklātajiem COVID-19 infekcijas gadījumiem Eiropas Agrīnas un brīdināšanas sistēmā EWRS) un Latvijā, un savā tīmekļvietnē katru dienu aktualizē informāciju par epidemioloģisko situāciju, tai skaitā aktuālos datus par Latvijā veiktiem laboratoriskiem izmeklējumiem uz COVID-19 infekciju, saslimušo un mirušo skaitu pasaulē. Tāpat, mainoties gadījuma definīcijai, tiek aktualizēta informācija par COVID-19 infekcijas skartajām valstīm vai teritorijām, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi.

Katru darba dienu tiek aktualizēta 24 stundu faktu lapa, kurā iekļauta informācija par COVID-19 izplatību, aktualitātēm, un kura tiek nosūtīta Ministru kabinetam un Saeimai, kā arī publicēta VM, SPKC un NMPD tīmekļa vietnēs un sociālajos tīklos.

Ieteikumi

Sabiedrība/ceļotāji

SPKC tīmekļvietnē aktualizēta (tai skaitā, ņemot vērā izmaiņas gadījuma definīcijā):

informācija ceļotājiem par COVID-19 infekcijas uzliesmojumu (pieejama informācija par piesardzības pasākumiem atrodoties vīrusa skartajās teritorijās, rekomendācijas atgriežoties no vīrusa skartajām teritorijām)

informācija iedzīvotājiem par COVID-19 infekcijas uzliesmojumu (pieejama informācija par klīniskajiem un epidemioloģiskajiem kritērijiem, ieteikumiem un kontakttālruņiem, uz kuriem zvanīt jautājumu gadījumā)

Informācija sadaļā “Jautājumi un atbildes par COVID-19 infekcijas uzliesmojumu”

Informācija izglītības iestādēm par COVID-19 infekcijas uzliesmojumu (ieteikumi bērniem atgriežoties no vīrusa skartās teritorijas, kā arī rekomendācijas bērnu personīgās higiēnas un profilakses pasākumu ievērošanai). SPKC nosūtījis vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai, Latvijas Pašvaldību savienībai, ārstu profesionālajām asociācijām un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam par aktualizētajiem ieteikumiem skolēniem.

Sadaļa papildināta arī ar ieteikumiem izglītības iestāžu darbiniekiem, kuri atgriezušies no COVID-19 infekcijas skartās teritorijas.

Mediju sižeti un ekspertu viedokļi

Ieteikumi darba devējiem (ieteikumi rīcībai, ja darbinieks atgriežas no vīrusa skartās teritorijas, ieteikumi attiecībā uz komandējumu organizēšanu, kā arī rekomendācijas darbiniekiem personīgās higiēnas un profilakses pasākumu ievērošanai)

SPKC tīmekļa vietnē ir papildus iekļauta šāda informācija:

Ieteikumi farmaceitiem, iekļaujot tajos arī informāciju par ķirurģiskajām maskām un dezinfekcijas līdzekļiem.

Ieteikumi personām ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm

Papildus tiek:

gatavoti ieteikumi COVID-19 pacientu mājiniekiem;

latviski ierunāts PVO videorullītis, ko paredzēts nosūtīt klientu apkalpošanas centriem.

Starpnozaru komunikācija

Situācijas pārvaldībā iesaistītās institūcijas un iestādes

VM 02.03.2020., 04.03.2020., 05.03.2020., 06.03.2020. un 08.03.2020. ir organizējusi starpinstitūciju sanāksmes (kopumā 10 sanāksmes un 4 telekonferences), tai skaitā sanāksmi ar SIA “Centrālā laboratorija”, reģionālām slimnīcām, Veselības aprūpes darba devēju asociāciju (turpmāk -VADDA), Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju (turpmāk – LGAA) un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju (turpmāk – LLGAA), kā arī Valsts darba inspekcijas (turpmāk -VDI) pārstāvjiem. Tāpat 04.03.2020. un 06.03.2020. tika sasaukta Valsts operatīvās medicīniskās komisijas (turpmāk – VOMK) sēde. Vienlaikus VM ir piedalījusies Ekonomikas ministrijas rīkotajās tikšanās par Krīzes vadības padomes 2020.gada 2.marta sēdes protokola 7.punkta izpildi.

Sanāksmēs aktualizēti jautājumi par:

- paraugu paņemšanas un laboratorisko izmeklējumu uz COVID-19 infekciju nodrošināšanas iespējām reģionu iedzīvotājiem;

- šā brīža lietderību iegādāties eksprestestus;

- gadījuma definīcijas izmaiņām;

- reģionālo slimnīcu iesaisti COVID-19 pacientu veselības aprūpē, mainoties epidemioloģiskajai situācijai un strauji pieaugot pacientu skaitam;

- ģimenes ārstu sniegtās veselības aprūpes nodrošināšanu COVID-19 pacientiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām, pieaugot pacientu skaitam;

- COVID-19 laboratorisko izmeklējumu veikšanu intensīvās terapijas pacientiem ar smagiem respiratorās infekcijas simptomiem;

- nepieciešamību sasaukt ārkārtas Krīzes vadības padomes sēdi, lai, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, Latvijā apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu skaitu un tuvojošos skolēnu brīvlaiku (kurā liels skaits Latvijas iedzīvotāju, tai skaitā ar bērniem, dotos uz slēpošanas kūrortiem, kas lielākoties ir vīrusa skartajās teritorijās), izskatītu jautājumus par skolēnu brīvlaika pārcelšanu par 2 nedēļām, kā arī iespēju mazināt tūrisma braucienu un lidojumu skaitu uz vīrusa skartajām teritorijām;

- medikamentu pieejamību ārstniecības iestādēs.

Sanāksmēs (02.03.2020. klātienē NVD un 04.03.2020. telekonferencē) ar SIA “Centrālā laboratorija” aktualizēts jautājums par paraugu paņemšanas Latvijas reģionu iedzīvotājiem (kuri atgriezušies no vīrusa skartajām teritorijām un kuriem ir akūtas respiratoras infekcijas simptomi, bet veselības stāvoklis neprasa stacionēšanu) un nogādāšanas sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk – RAKUS) Nacionālajā references laboratorijā algoritmu, nepieciešamo individuālo aizsardzības līdzekļu apjomu, apmācībām paraugu paņemšanai, nepieciešamo dokumentāciju. SIA “Centrālā laboratorija” sākot ar 07.03.2020. ir uzsākusi iepriekš minētā pakalpojuma sniegšanu un 07.03.2020. ir veikusi 2 paraugu paņemšanu un nogādāšanu RAKUS Nacionālajā references laboratorijā.

Telekonferencēs ar reģionālajām slimnīcām (02.03.2020. un 03.03.2020.) pārrunāti jautājumi par minēto ārstniecības iestāžu iespējām un pieejamajiem resursiem paraugu paņemšanai reģionu iedzīvotājiem, kas paši ierodas ārstniecības iestādē, kā arī iespēju tām uzsākt pacientu, kuri paši ir atnākuši uz ārstniecības iestādi NMPD brigāžu atvestu vieglo pacientu.

Vienlaikus jautājums par ārstniecības iestāžu iespējām un pieejamajiem resursiem paraugu paņemšanai reģionu iedzīvotājiem, kas paši ierodas ārstniecības iestādē pārrunāts arī 02.03.2020. telekonferencē ar lokālajām daudzprofilu slimnīcām.

Sanāksmē ar VDI pārrunāts jautājums par darbnespējas lapu (turpmāk – DNL) izsniegšanu riska grupas (ārstniecības iestāžu, izglītības iestāžu un sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem) personām pēc atgriešanās no COVID-19 skartajiem reģioniem.

Vienlaikus jautājums par DNL izsniegšanu ārstniecības iestāžu darbiniekiem tika izskatīts arī tikšanās reizē ar VADDA un klīnisko universitātes slimnīcu pārstāvjiem.

Ņemot vērā minēto, kā arī KVP 2020.gada 2.marta sēdes protokollēmumā noteikto, VM ir sagatavojusi noteikumu projektu “Grozījums Ministru kabineta 2001. gada 3. aprīļa noteikumos Nr.152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība””.

Sanāksmē ar LGAA un LLGAA pārstāvjiem (05.03.2020.) pārrunāti jautājumi saistībā ar iespējamo rīcību epidemioloģiskajai situācijai mainoties un pieaugot pacientu skaitam, kā arī nepieciešamībai atslogot NMPD tālruni 113.

Tāpat VM ir sazinājusies ar Pārtikas un veterināro dienestu par dienesta veiktajām darbībām saistībā ar roku dezinfekcijas līdzekļu pieejamību tirdzniecības vietās.

04.03.2020. notikusi VOMK elektroniskā sēde, kurā aktualizēti jautājums par paraugu ņemšanu dzīvesvietā tām Latvijas reģionu personām, kuras bijušas vīrusa skartajās teritorijās un kurām ir viegli simptomi, kā arī Latvijas reģionu iedzīvotāju ar aizdomām par COVID-19 hospitalizāciju. Minētajā sēdē tika nolemts:

1) SIA “Centrālā laboratorija” tuvākajā laikā (plānots no 05.03.2020.) uzsāk un nodrošina paraugu paņemšanu Latvijas reģionu iedzīvotājiem (kuri atgriezušies no vīrusa skartajām teritorijām, kuriem ir viegli akūtas respiratoras infekcijas simptomi, un veselības stāvoklis, atbilstoši kuram, personas stacionēšana nav nepieciešama) un nogādāšanu RAKUS Nacionālajā references laboratorijā.

2) Reģionālās slimnīcas paņem paraugus Latvijas reģionu iedzīvotājiem (kuri atgriezušies no vīrusa skartajām teritorijām, un kuriem ir viegli akūtas respiratoras infekcijas simptomi), kuri paši ieradušies ārstniecības iestādē.

3) Latvijas reģionu pacienti ar aizdomām par inficēšanos ar COVID-19 sākotnēji tiek hospitalizēti reģionālajās slimnīcās. Lai norobežotu pacientu ar aizdomām par COVID-2019 plūsmu no pārējiem pacientiem, NMPD pirms pacientu nogādāšanas reģionālajā slimnīcā, savlaicīgi brīdina reģionālās slimnīcas uzņemšanas nodaļas koordinatoru un pārliecinās, vai reģionālā slimnīca ir gatava uzņemt attiecīgo pacientu. Ja slimnīca informē, ka pacientu nevar uzņemt, pacients tiek nogādāts tuvākajā slimnīcā, kurā pacienta uzņemšana ir iespējama. Ja pacientam tiek apstiprināta COVID-19 infekcija, pacientu pārved uz RAKUS stacionāru “Latvijas Infektoloģijas centrs” vai valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”.

4) Reģionālās slimnīcas savlaicīgi brīdina NMPD gadījumā, ja tās nevar nodrošināt pacientu uzņemšanu.

5) Reģionālās slimnīcas, uz kurām pacienti ar aizdomām par inficēšanos ar COVID-19 var tikt stacionēti, ir: SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”, SIA “Liepājas reģionālā slimnīca”, SIA “Vidzemes slimnīca”, SIA “Rēzeknes slimnīca” un SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca”.

 VOMK 06.03.2020. elektroniskajā sēdē tika aktualizēti jautājumi par gadījuma definīcijas maiņu un paraugu ņemšanu dzīvesvietā tām personām, kuras bijušas vīrusa skartajās teritorijās, un kurām ir viegli simptomi. Pieņemti lēmumi turpmākai rīcībai:

1. Ņemot vērā izmaiņas epidemioloģiskajā situācijā, gadījuma definīcijā tiek iekļauta visa Itālija, paredzot, ka vīrusa skartās teritorijas ir Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Japāna, Singapūra un Itālija.

2. Apstiprināt SPKC un PSKUS izstrādāto algoritmu paraugu uz COVID-19 paņemšanai pacientiem ar smagiem akūtas respiratorās infekcijas simptomiem, kuri atrodas intensīvajā terapijā.

3. Apstiprināto algoritmu Veselības ministrija 06.03.2020. nosūta klīniskās universitātes slimnīcām un reģionālajām slimnīcām.

SPKC ir elektroniski nosūtījis Latvijas Darba devēju konfederācijai, Latvijas pašvaldību savienībai, Latvijas slimnīcu biedrībai un Tirdzniecības un rūpniecības kamerai izstrādātās rekomendācijas darba devējiem.

02.03.2020. Latvijā tika apstiprināts pirmais COVID-19 gadījums. Paciente bija 29. februārī atgriezusies Latvijā ar airBaltic lidmašīnas reisu BT226, no Itālijas, Milānas. Šajā reisā lidoja 145 pasažieri, no kuriem 24 pasažieri ir uzskatāmi par tuvām kontaktpersonām. No tām 8 ir Latvijas pilsoņi, tai skaitā pati ģimene. SPKC sazinājās ar visiem cilvēkiem, kuri uzskatāmi par tuvām kontaktpersonām.

Personām, kuras atradās konkrētajā reisā, tika ieteikts novērot savu veselības stāvokli 14 dienas kopš atgriešanās Latvijā un, parādoties simptomiem, zvanīt uz 113. Savukārt, personām, kuras tika noteiktas par tuvām kontaktpersonām, bija jāpaliek mājās karantīnā ģimenes ārsta uzraudzībā.
08.03.2020. tika apstiprināts otrais COVID-19 gadījums Latvijā. Atbildīgie dienesti kopā ar SPKC veic nepieciešamos jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 ierobežošanas un mazināšanas pasākumus, tostarp padziļinātu izpēti, lai iegūtu visu nepieciešamo informāciju par inficēšanās apstākļiem un infekcijas izplatīšanās risku. Otrās pacientes, kurai diagnosticēta koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19, inficēšanās notikusi Itālijas kalnu kūrortā Červinja, kur paciente atradās no 29. februāra līdz 7. martam kopā ar Latvijas tūristu grupu. Kūrorts Červinja atrodas netālu no Šveices robežas Itālijas ziemeļos. Paciente Latvijā atgriezās ar lidmašīnas reisu BT630 Milāna - Rīga. Reisā bija 39 pasažieri, no kuriem 25 cilvēki bija no Latvijas, bet pārējie – no ārvalstīm. Sniegtas arī rekomendācijas apkalpes arī reisa apkalpes locekļiem. Visus lidmašīnas pasažierus SPKC epidemiologi atzinuši par tuvām kontaktpersonām un noteikuši visiem 2 nedēļu mājas karantīnu ģimenes ārsta uzraudzībā, novērojot savu veselību. Parādoties saslimšanas simptomiem, kontaktpersonai jāzvana 113.

 08.03.2020. SPKC saņēmis informāciju par trešo Latvijā apstiprināto COVID – 19 saslimšanas gadījumu. Pacients atgriezās Rīgā 7.martā ar AirBaltic reisu BT-630, un ir ģimenes loceklis pacientam, kuram šorīt laboratoriski tika apstiprināta saslimšana ar COVID – 19. Par citu valstu piederīgajiem informācija nodota kompetentām epidemioloģiskās uzraudzības iestādēm ārzemēs.

08.03.2020. ir apstiprināti vēl 3 COVID-19 saslimšanas gadījumi, personām, kuras atgriezās Rīgā 7.martā ar AirBaltic reisu BT-630 un bija Latvijas tūristu grupā kūrortā Červinja.

Ieteikumi

Veselības aprūpes profesionāļi

SPKC aktualizējis iepriekš sagatavotos ieteikumus ārstiem, atbilstoši izmaiņām gadījuma definīcijā.

Komunikācija ar presi un citiem masu informācijas līdzekļiem

Iedzīvotāji

Iedzīvotāji informāciju un atbildes uz jautājumiem saistībā ar COVID-19, tostarp par rekomendācijām attiecīgajā situācijā, var saņemt, zvanot uz SPKC telefona numuru 67387661 (darba dienās, no 08:30 līdz 17:00).

Sabiedrība par esošo situāciju un plānotajām rīcībām tika informēta arī:

02.03.2020. organizētajā preses konferencē saistībā ar Latvijā laboratoriski apstiprināto pirmo COVID-19 gadījumu;

04.03.2020. mediju iespējā uzdot jautājumus par aktuālo informāciju saistībā ar otro Igaunijā apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu, kā arī par iespējām analīžu noņemšanai pacientiem ārpus Rīgas reģiona aizdomu gadījumos par saslimšanu ar COVID-19.

08.03.2020. mediju iespējā uzdot jautājumus par otro Latvijā apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu, kā arī turpmākajām plānotajām aktivitātēm.

Tāpat speciālisti ir snieguši intervijas par minēto jautājumu, kā arī atbildes iedzīvotājiem t.sk. kas saņemti no SPKC mājaslapas un Facebook, un dažādām iestādēm.

Plānotās turpmākās aktivitātes

SPKC, NMPD un VM turpinās sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai pasaulē un Latvijā, kā arī PVO ieteikumiem, citu valstu veiktajiem pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisīto COVID-19 infekcijas uzliesmojumu, un turpinās sniegt atbilstošu informāciju starptautiskām organizācijām (Pasaules Veselības organizācija, Eiropas Savienības institūcijas u.c.) un citām valstīm.

Tāpat nepieciešams, sniedzot informāciju sabiedrībai, aktualizēt jautājumu par ieteikumiem izvērtēt nepieciešamību doties ārpus Latvijas, kā arī stingri rekomendēt nedoties uz vīrusa skartajām teritorijām, ņemot vērā to, ka pastāv iespēja ievest infekciju Latvijā, inficēt ģimenes locekļus, paziņas un cilvēkus, ar kuriem kontaktējas, īpaši vecāka gadagājuma iedzīvotājus. Vispārējas rekomendācijas iedzīvotājiem būtu nepieciešams ievietot e-veselības portāla pacienta darba vietā, kā arī nosūtīt, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu un Ceļu satiksmes un drošības direkcijas informācijas sistēmu.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas attīstību, aicināt tūroperatorus izvērtēt iespēju pārcelt ceļojumu laiku uz vīrusa skartajām teritorijām vai mainīt ceļojuma galamērķi.

Izglītības un zinātnes ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju, ņemot vērā koronovīrusa skarto valstu pieredzi, būtu nepieciešams nodrošināt šādus pasākumus:

1. pirms skolēnu brīvlaika nodrošināt informācijas no izglītības iestāžu audzēkņu vecākiem par skolēnu brīvlaika pavadīšanas vietu ārpus Latvijas saņemšanu un apkopošanu;

2. epidemioloģiskai situācijai pasliktinoties, lemt par skolēnu mācību gada pagarināšanu vīrusa izplatības mazināšanai vai skolēnu brīvlaika pārcelšanu.

Ārstniecības iestādēm būtu nepieciešams apkopot informāciju par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem COVID-19 apstiprinātām personām un personām ar aizdomām par COVID-19 infekciju, kā arī neiekasēt pacienta līdzmaksājumus COVID-19 diagnostikā un ārstēšanā valsts apmaksātās veselības aprūpes sistēmas ietvaros. Ārstniecības iestādām rēķinus, tai skaitā pacientu līdzmaksājumiem, iesniegt Nacionālajam veselības dienestam, kas veic ar COVID-2019 infekcijas saistīto nozares izdevumu uzskaiti.

Slimību profilakses un kontroles centram būtu jāsniedz informācija Centrālajai vēlēšanu komisijai par epidemioloģiskās drošības riskiem Rīgas pašvaldību vēlēšanu rīkošanā.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

pietiek_nokluset

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...