Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir lietas, kuru vērtība ir šķietama. Piemēram, nauda. Krāsainajiem papīriņiem un skaitlīšiem ekrānā ir vērtība tikai tik ilgi, kamēr mēs visi vienojamies, ka tie ir vērtīgi, un esam gatavi pret tiem mainīt preces vai pakalpojumus. Un ir lietas, kas ir patiesi vērtīgas, piemēram, zeme. Ceturto daļu šīs mūsu vērtības – Latvijas zemes – esam uzticējuši apsaimniekot vienam pašam uzņēmumam – AS "Latvijas valsts meži" (LVM). Diemžēl LVM izstrādātais Meža apsaimniekošanas plāns neliecina, ka šis uzņēmums pret tam dāvāto uzticību attiecas tā, kā pieklātos krietnam saimniekam.

Mežs nav mērāms tikai latos un kubikmetros

Latvijas meža politikā, kas apstiprināta 1998. gadā, teikts: "Mežs nav mērāms tikai latos un kubikmetros, tas pilda neaizstājamas ekoloģiskās un sociālās funkcijas gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī."

LVM plāns rāda, ka uzņēmuma vadība tomēr mēra mežu tikai "latos un kubikmetros" un par spīti dokumentā iekļautajām pareizajām dežūrfrāzēm tā īstenošana radīs nopietnus draudus Latvijas mežu dabas daudzveidībai.

Netiek apzinātas aizsargājamo sugu dzīvotnes

Pirms trim gadiem pie manām mājām LVM nocirta mežu, kurā pirms tam mita trīs īpaši aizsargājamas putnu sugas: mežirbe, melnā dzilna un mazais mušķērājs. Diemžēl šādi gadījumi nav izņēmums, bet sistēmisks trūkums LVM plānošanā. Netiek veiktas mērķtiecīgas pārbaudes, lai novērtētu īpaši aizsargājamo sugu sastopamību izciršanai nolemtajos nogabalos.

Jā, tiek reģistrētas lielās ligzdas un medņu riesti, taču attiecībā uz lielāko daļu īpaši aizsargājamo putnu sugu tiek atzīmēti tikai gadījuma rakstura novērojumi, ar ko nepietiek, lai aizsargājamo sugu dzīvotnes netiktu izpostītas.

Lai izvairītos no aizsargājamo sugu dzīvotņu iznīcināšanas, pirms mežizstrādes būtu jāveic dabas vērtību inventarizācija, nevis tikai pieejamās koksnes novērtējums.

Apzinātās dabas vērtības netiek saudzētas

LVM neplāno ierobežot ciršanu arī daļā no tiem mežiem, kuru īpašā vērtība no dabas aizsardzības viedokļa jau zināma. Paša uzņēmuma noteiktajās "Dabas vērtību koncentrācijas teritorijās", kuras tikšot apsaimniekotas ar mērķi saglabāt dabas daudzveidību, plāns pieļauj veikt kailcirtes tādā pašā intensitātē kā valstī kopumā. Ja reiz tiek apgalvots, ka šo teritoriju mērķis ir dabas aizsardzība, tad varētu gaidīt, ka vismaz šeit netiek pieļautas kailcirtes, bet gadījumā, ja mazas intensitātes mežizstrāde būtu pieļaujama, to vajadzētu veikt, izmantojot izlases cirtes.

Izstrādājot pūču un dzeņu sugu aizsardzības plānus, balstoties uz pamatīgu datu analīzi, identificētas šo putnu aizsardzībai prioritārās teritorijas, kurās mežizstrādi nevajadzētu veikt. Gan pūču, gan dzeņu plānu apstiprinājusi Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija, bet vienīgā atsauce uz šiem dokumentiem LVM plānā ir norāde, ka pūcēm prioritārās teritorijas tiek ņemtas vērā, lemjot, kad (nevis kur!) būvēt ceļus un meliorācijas sistēmas.

LVM pārstāvji vienmēr ir bijuši starp tiem, kas uzstājuši, ka sugu aizsardzības plāniem jābūt zinātniski pamatotiem, tāpēc tagad, kad pieejama tiešām detalizēta analīze par aizsargājamām sugām svarīgākajiem mežiem, šī informācija būtu jāiestrādā arī LVM Meža apsaimniekošanas plānā.

Tāpat LVM plāns paredz daļu Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamo meža biotopu iekļaut mežizstrādei paredzētajās audzēs. Tas, ka šie saudzējamie meži Latvijā ir sliktā stāvoklī, uzņēmumam nav pietiekams arguments, lai tos saglabātu un stāvokli uzlabotu.

Pašu LVM eksperti lems par to, kurus no šiem mežiem drīkst izcirst, bet kurus ne. ES nozīmes aizsargājamie mežu biotopi aizņem nelielu Latvijas mežu platību un ir mūsu mežu dabas pērles, tāpēc to izciršana, jo īpaši valstij piederošajos mežos, ir nepieļaujama.

Tiek pieļauta apzināta putnu ligzdu postīšana

Atgriežoties pie putniem, jāatzīmē, ka LVM iznīcina ne tikai putnu dzīvotnes, bet arī pašus putnus. Jau sen zināms, ka, cērtot mežu putnu ligzdošanas laikā, LVM apsaimniekotajos mežos ik gadu iet bojā vairāk nekā 50 tūkstoši putnu ligzdu, tostarp īpaši aizsargājamu un apdraudētu sugu.

Lai gan ligzdu postīšanu aizliedz likums un iniciatīva par mežizstrādes pārtraukumu putnu ligzdošanas laikā no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam portālā "ManaBalss.lv" savākusi vairāk nekā 10 tūkstošus parakstu, LVM joprojām cērt mežu visaktīvākajā putnu ligzdošanas laikā, atrunājoties ar to, ka mežizstrāde šajā laikā skar tikai 1% LVM apsaimniekoto mežu platības. Šķiet, ar līdzīgu argumentāciju dzērājšoferis varētu policijai attaisnoties, ka dzērumā brauc tikai pāris dienu gadā, bet lielākoties ir skaidrā.

Vēlreiz akcentēšu, ka šis 1% nozīmē desmitiem tūkstošu ligzdu izpostīšanu un Sugu un biotopu aizsardzības likuma neievērošanu, tāpēc beidzot būtu jāievieš dzīvē mežizstrādes pārtraukums putnu ligzdošanas laikā, par kuru tiek runāts jau vairāk nekā desmit gadus.

Mežu apsaimniekošana jābalsta uz ilgtspējīgas saimniekošanas principiem

LVM Meža apsaimniekošanas plānā redzamo trūkumu ir vairāk, nekā šeit esmu uzskaitījis, taču tos visus būtu iespējams novērst, ja vien LVM to vēlētos vai vismaz uzņēmumu teorētiski pārraugošā Zemkopības ministrija to prasītu.

Tikai plāns būtu jābūvē uz Meža likumā noteiktās ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas pamatiem, ievērojot līdzsvaru starp vides, sociālajām un ekonomiskajām interesēm un balstot lēmumu pieņemšanu uz labāko pieejamo informāciju, nevis "izlasot ķiršus" un nodarbojoties ar zaļmaldināšanu.

* Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, bioloģijas doktors

Attēlā – LVM valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks (2019. gada atalgojums – apmēram 170 tūkstoši eiro)

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tāda cilvēka viedoklis, kuram neskaidras cilmes preparāts, ko sauc par vakcīnu, nav pieņemams

FotoŠeit izteikts vienkārša cilvēka viedoklis. Cilvēka, kurš šobrīd ir pensionārs, sejas masku nenēsā un kuram neskaidras cilmes preparāts, ko sauc par vakcīnu, nav pieņemams. Protams, daudziem ir cits viedoklis un ceru, ka tam ir loģisks pamatojums.
Lasīt visu...

15

Es visu ko pieprasu un norādu, un lūdzu iedot man varu

FotoLevit, Kariņ, Pavļut, Raivi Dzintar ar saviem prievīšu varavīksnes draugiem un pārējie pie varas esošie ar Rinkēviču ložā. Nākamnedēļ ir jābūt atceltām maskām, 2 metriem, groziņiem un visam pārējam sviestam! Es to nelūdzu, es to pieprasu un norādu Jums, ka tas ir jāizdara nekavējoties. Ja pašiem bail pieņemt lēmumu, piezvaniet uz Briseli vai vēstniecību. Jums dos atļauju. Nākamnedēļ lai būtu lēmums.
Lasīt visu...

21

Ventspils paradokss: vēlētāji nomaina nevis Lembergu, bet gan... domes opozīciju

FotoPašvaldību vēlēšanas Ventspilī beigušās ar zināmu pārsteigumu: ne tajā, ka uzvaru svinēja “Latvijai un Ventspilij”, iegūstot vairāk balsu nekā visi pārējie saraksti kopā, — interesantais šoreiz redzams opozīcijas kampaņošanā un rezultātos.
Lasīt visu...

21

Drošības līdzeklis nedrīkst tikt izvēlēts kā iebiedēšanas vai iepriekšējas sodīšanas paņēmiens

FotoAtbilstīgi Kriminālprocesa likumam tiesībsargājošām instancēm ir pienākums vērtēt drošības līdzekļa piemērošanu saistībā ar cilvēktiesību normām. Personai piemērojams tāds drošības līdzeklis, kas pēc iespējas mazāk aizskar personas pamattiesības un ir samērīgs.
Lasīt visu...

21

Man vislabāk spēs palīdzēt Selma Levrence, jo viņa ir jauna, gudra, pieredzējusi un zina daudzas valodas

FotoPēc ilgām pārdomām par to, kas varētu kļūt par manu palīgu Saeimā, esmu izlēmis, ka tā būs Selma Levrence, un man ir liels prieks, ka viņa ir tam piekritusi.
Lasīt visu...

21

„Sargsuns” pazemīgi lūdz atlikt nodokļu reformu

FotoLatvijas Preses izdevēju asociācija (LPIA) aicina valdošo koalīciju atlikt nodokļu reformas uzsākšanu no 2021. gada 1. jūnija. LPIA uzskata, ka valsts pārvalde nav pietiekami informējusi sabiedrību, it sevišķi to sabiedrības daļu, kuru reforma skars tieši, ietekmējot tās finansiālo labklājību. Vēl nesen vēstulē vērsāmies pie jums ar bažām un problēmjautājumu uzskaitījumu, lai novērstu reformas negatīvo ietekmi uz mūsu nozari.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Viss sākās ar Šleseru!

Tvnet var lasīt Re:Baltica sagatavotu propagandas rakstu, kurā skaidri tiek pateikts, ka Latvijā baznīcas nedrīkst aizstāvēt kristīgās vērtības! Esmu pārsteigts, ar kādu naidu pret Baznīcām,...

Foto

Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris Aivars Ozoliņš grauj Latvijas informācijas telpas kvalitāti

Pašlaik – Lielās dezinformācijas laikmetā – viens no svarīgiem uzdevumiem visiem, kuri darbojas informatīvajā telpā,...

Foto

Nākotnes vīzija par neiespējamo... (Turpinājums rakstam „Cilvēks nav saprātīga būtne”)

Nesen par to runāju un pat rakstīju. Šo var uzskatīt gan par turpinājumu jau teiktajam, gan...

Foto

Ceļā uz ļaužu ganāmpulku

Sākotnēji biju iecerējis rakstu ar konkrētām personālijām un pierādījumu bāzi zem katras tēzes, taču tad uzaustu milzu palagu. Turklāt  patiesība ir acu...

Foto

Vīlands piedāvā neētisku lobismu?

Ralfs Vīlands neapšaubāmi ir viens no sabiedrisko attiecību jeb tā dēvētās PR nozares dinozauriem, pamatlicējiem Latvijā. Neapšaubāmi ļoti ietekmīgs....

Foto

Cilvēks tomēr nav saprātīga būtne

Taisnība ir apgalvojumam, ka cilvēks ir divkājains primāts, kurš ietilpst zīdītāju klasē, bet par saprātu zinātnieki vēl strīdas. Es neesmu nedz...

Foto

Īpatnais pasažieru pārvadājumu iepirkums KNAB neinteresē

Labdien, vērsos KNAB ar iesniegumu sakarā ar NRA publikāciju, no kuras izriet, ka oligarhi dabūjuši valsts dotācijas pasažieru pārvadājumiem 500...

Foto

Dažas piezīmes uz vēlēšanu biļetena malām

1. Grand Prix par pašvaldību vēlēšanu komentāru es piešķirtu Gatim Eglītim. Ja ir kas tāds, kas var patikt JKP, tad...

Foto

Pirms bijušā kolaboranta, tagadējā politologa Skudras intervēšanas pārliecinieties, vai viņš nav paspējis piedzerties

Šajos laikos par politologu sauktā, okupācijas laikos par Komunistiskās partijas Centrālās komitejas Propagandas...

Foto

Absolūta saskarsmes impotence

Te mazs secinājums, izrietošs no vērojumiem. Pirms nedēļas ievietoju savā sejasgrāmatas profilā "pašiņu" ar atkailinātu plecu, kam pielipināta izdruka, kas apliecina "Teātra Vēstneša"...

Foto

Mīļā miera labad

Bieži no patriotiskām aprindām, īpaši tiem patriotiem, kuri dzīvo devīžu un dogmu varā, dzirdu, ka Latvijā ir jārunā tikai latviski, ka vienmēr un...

Foto

Jaunā iekšlietu ministre – sodīta par korupciju, prioritātes nav saistītas ar iekšlietu nozares problemātiku

Valdība ir pārskatījusi ministru portfeļu sadalījumu, mainot par nozari atbildīgos ministrus. Iekšlietu...

Foto

Interesantas lietas Ventspilī gaidāmo pašvaldības vēlēšanu sakarā

Manās rokās patrāpījās laikraksta “Latvijas Avīze” šā gada 25. maija numurs, kur Māras Libekas rakstā “Gatavojas Ventspils “atbrīvošanai”” lasu,...

Foto

Kā nav kauna kandidēt uz domi un turklāt vēl Ventspilī: kandidāta atbildes uz jautājumiem

Katram, kurš sadomā kandidēt uz Ventspils domi, jānonāk starp Skillu un Haribdu:...

Foto

Demokrātijas caurais jumts

Mēdz teikt, ka kompromiss ir labs lietussargs, bet slikts jumts. Saeimas pieņemtais risinājums Varakļānu piederības jautājumā ļaus kaut kā, formāli saglābt situāciju pašvaldību...

Foto

Ar ko Garkalnes novada domes deputāts Mārtiņš Bērziņš atšķiras no bijušā domes priekšsēdētāja Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa

Ja Garkalnes kritušais „karalis” Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš kampj un...

Foto

Kāpēc jūs man neticat, ka vakcinācija nav obligāta, tā ir brīvprātīga un neierobežo mūsu tiesības un brīvības

Covid-19 cilvēkus nešķiro - slimo visdažādākie cilvēki neatkarīgi no vecuma,...

Foto

Paldies, ka esam gatavi iestāties par tiesībām domāt arī ar savu galvu

Paldies Matīsam Kaļānam par iniciatīvu un visiem pārējiem par to, ka esam gatavi iestāties...

Foto

Uz vēlēšanām jāiet!

Mazais vēlētāju skaits iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās liecina par nepatiku pret esošo varu un sabiedrības neprasmi reizi četros gados lietderīgāk izlietot savu instrumentu –...

Foto

Jāmaina nevis citas valsts karogi, bet kas cits

Visi ir pieauguši cilvēki. Gribi - vakcinējies, gribi - nē. Svarīgāk ir - vajag atcelt ierobežojumus, un katrs...

Foto

Jānis Reirs ir sliktāks par izbijušu čekistu

Ja jūs jautātu - kāpēc esmu sācis tik ļoti neuzticēties "Vienotības" kartelim? Tāpēc, ka viņi ar Krišjāni Kariņu priekšgalā,...