Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 22. jūnijā attaisnoja par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu apsūdzēto Saeimas deputātu, bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieku Juri Jurašu (Jaunā konservatīvā partija, JKP). JKP “burbulī” sociālajās vietnēs atskanēja nevaldāmas gaviles.

Tik skaistas tomēr tās lietas nav. Visa tā tautas daļa, kura interesējas par iekšpolitiku, atminēsies, kā lieta izcēlās un kādas tai bija peripetijas. 2015. gadā, sniegdams interviju vienam no JKP nekritiski atbalstošiem medijiem, Jurašs izpauda valsts noslēpumu saturošu informāciju par viņam piedāvātā kukuļa laiku, apmēru, kriminālprocesu, kurā kukulis piedāvāts, un kukuļa piedāvājuma nosacījumiem. Turklāt viņš valsts noslēpumu saturošu informāciju izpauda laikā, kad operatīvās izstrādes lietā joprojām tika turpinātas operatīvās darbības.

Visticamāk, Juraša stāsts par to, ka viņam piedāvāts kukulis miljona eiro apmērā, bija blefs un plātīšanās. Jo Juraša kompetencē nemaz nav tiesību veikt kaut kādu kriminālnodarījuma pārkvalificēšanu no kukuļošanas uz tirgošanos ar ietekmi (par ko pienākas mazāks sods). Oļegam Osinovskim un Uģim Magonim nemaz nebija loģiska motīva kukuli piedāvāt.

Bet nu to mēs nezinām - kā tur īsti bija, kā nebija. Jo pats Jurašs izbazūnēja lietas apstākļus visai publikai, līdz ar to padarot tālāku izmeklēšanu par bezjēdzīgu.

Lai gan prokuratūras rīcībā bija un ir nepārprotami fakti par Juraša veiktajām darbībām un viņš, tēlaini izsakoties, ir nofotografēts nozieguma vietā ar kūpošu pistoli, Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir uzskatījusi, ka politiķi vajag attaisnot. Lai nu tā būtu.

Šī gan ir tikai pirmā instance, un cerams, ka prokurori īstu vīru cienīgā rīcībā būs principiāli un lietu pārsūdzēs, lai tā nonāk augstākā instancē - Rīgas apgabaltiesā.

Padodoties jau pēc pirmās instances sprieduma, Ģenerālprokuratūra sabiedrībai raidīs nelāgu signālu - to, ka JKP “bezkompromisu tiesiskums” jau ir ielaidis saknes tik dziļi tiesu varā, ka pret to vairs nevar nostāties un atliek tikai izpūst no plaušām gaisu, lai laistos dibenā.

Diemžēl JKP politika jau labu laiku ir vērsta uz to, lai padarītu tiesu varu par sev pakļāvīgu. Bet, ja tiesa pārstāj būt objektīva, ja tā nevērtē reālus lietas apstākļus, ja neņem vērā pierādījumus, ja vadās nevis pēc likuma, bet pēc zvana no augšas, tad tā pārstāj būt tiesa. Tad tiesu vara, kurai demokrātiskā sabiedrībā jābūt neatkarīgai, pārvēršas par politikas kalponi. Un tad arī valsts iekārta pārstāj būt demokrātiska.

Latvijai apzīmējums “demokrātiska” kļūst aizvien mazāk atbilstīgs - aizvien biežāk redzam likumsakarību, ka tie personāži, kuriem ir politiska vara, gūst virsroku tiesu prāvās - pat lietās, kur apsūdzības absurdums ir acīmredzams, un tāpat lietās, kurās likuma pārkāpumu ir redzējusi visa sabiedrība.

Ja atgadās, ka kāds tiesnesis nepaklausa un nespriež JKP līderiem pa spalvai, notiek diezgan stindzinoši mēģinājumi tiesu ietekmēt - tā janvārī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) spēra zemes gaisā, paužot sašutumu par Vidzemes rajona tiesas spriedumu Limbažos lietā pret bijušo VAS “Latvijas dzelzceļš” valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni un Igaunijas uzņēmēju Oļegu Osinovski, un apšaubīja tiesneša Kārļa Jansona profesionalitāti.

Redzam, ka JKP ir divas dažādas mērauklas, kad jāvērtē tiesas darbs - par Vidzemes rajona tiesas spriedumu partijas līderis pauda milzīgu “fui”, bet Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas spriedums tai ir “taisnības uzvara”.

Tieslietu ministram Bordānam amats uzliek par pienākumu neizteikties par tiesu spriedumiem, īpaši jau, ja lieta nav iztiesāta līdz galam - tas ir pretrunā ne tikai ar vienkāršu pieklājību un taktu, bet pārkāpj arī Latvijas, Eiropas Savienības un starptautiskos dokumentus par nevainīguma prezumpciju un tiesu varas neatkarību.

Bet nu JKP ir īpaša partija, un JKP ministrs ir īpašs ministrs, uz kuru nekādi likumi neattiecas - daudz svarīgāka ir šīs partijas revolucionārā pārliecība, ka citi ir “sliktie”, bet viņi paši “labie”. Kad ir šāda pārliecība, juristu savstarpējās cieņas attiecības ir atmetamas kā veci krāmi. Tāpat JKP uzvedas arī attiecībā pret politiskajiem konkurentiem - tos, kas nerunā pa prātam, JKP cenšas samalt miltos, iznīcināt, sagraut līdz pamatiem kā Kartāgu.

Mazliet tomēr jābažījas par šo partiju un tās līderu nākotni - agrāk vai vēlāk tā piedzīvos to, kas tautas sakāmvārdā ir izkristalizēts līdz formulai “ko sēsi, to pļausi”. Neba mūžīgi šī partija būs pie varas, un tad var iznākt tā, ka speciālo ekonomisko tiesu vai jauno, vēl neuzcelto Liepājas cietumu kopā ar sagrautajiem valsts tiesiskuma pamatiem nākamie politiskie līderi liks lietā kā noderīgu instrumentu pret JKP.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

pietiek_kampt

Atkal par kristieti Aldi

FotoNav noslēpums, ka Aldis Gobzems sevi uzskata par ticīgu kristieti. Aldis par to savā Facebook lapā ir vairākkārt rakstījis kopā ar lūgšanām, kurās viņš lūdz Dievam daudz dažādu lietu. 
Lasīt visu...

12

To visu es ar saviem atbalstītājiem, bet šī partija nav “Gobzema partija”, šī partija ir mūsu

FotoUz šo ierakstu mani pamudināja periodiski komentāros lasāmā doma “Gobzems neko nedara”. Esmu par šo tēmu jau izteicies un ne reizi vien, bet, acīmredzami jautājums kādam, kurš nesaprot, ir aktuāls, kas arī ir saprotami.
Lasīt visu...

21

Kāda ir atšķirība starp antidemokrātisko, totalitāro režīmu Latvijā un normālu Rietumu demokrātisku valsti

FotoManas, Aivara Lemberga Satversmes 94.pantā garantētās tiesības uz brīvību Rīgas apgabaltiesa ir pārkāpusi. Šādu Rīgas apgabaltiesai neglaimojošu slēdzienu ir noteicis Latvijas parlamenta ieceltais Tiesībsargs, kurš uzrauga cilvēktiesību ievērošanu Latvijā. Kāda ir tiesas reakcija, kādas darbības veic tiesa, lai novērstu Satversmes 94.pantā man garantēto cilvēktiesību uz brīvību pārkāpumu? Nekādi un nekā! Pilnīga ignorance!
Lasīt visu...

18

Uzticēšanos un naudu ārstiem, nevis ierēdņiem, – tā ir atslēga vakcinācijas procesa uzlabošanai

FotoLatvijā pakāpeniski atkal pieaug COVID-19 izplatība, un valdība, nespējot panākt vakcinācijas aptveres rādītāju uzlabošanos, ķeras pie piespiedu mēriem. Saeimā iesniegts likumprojekts par obligātu vakcināciju atsevišķām strādājošo kategorijām: izglītības, veselības aprūpes un sociālās jomas darbiniekiem. Tos, kuri nevarēs uzrādīt atbilstošu sertifikātu, draud atlaist no darba.
Lasīt visu...

21

Ārstu biedrība aicina pārtraukt nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu neefektīvām reklāmas kampaņām

FotoLatvijas Ārstu biedrība (LĀB) iestājas par vakcināciju kā pašlaik drošāko un efektīvāko Covid-19 pandēmijas ierobežošanas līdzekli, bet ir kategoriski pret vakcinācijas loterijas rīkošanu. LĀB uzskata, ka fiskālu stimulu izmantošana sabiedrības veselības veicināšanā ir pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos. Biedrība aicina pārtraukt nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu neefektīvām reklāmas kampaņām un naudu novirzīt Latvijas veselības aprūpes stiprināšanai.
Lasīt visu...

12

Tauta NAV ēzelis!

FotoMūsu valdībā lielai daļai partiju azartspēles (tostarp loterijas) ir tīkamas: tas ir viņu asinsritē kā barojošs mātes piens. Ne velti parlamentā viskaismīgāk tiek debatēti ne jau tautas labklājībai būtiskie, bet gan azartspēļu biznesam svarīgi jautājumi.
Lasīt visu...

21

Nomenklatūras valsts un nomenklatūras vara

FotoJau sākumā teicu, ka Juris Stukāns ar prokuratūru galā netiks. Precīzi un pamatīgi aprakstīta viņa darbība šajā rakstā, bet nekad nevar uzrakstīt tik labi, lai nevarētu papildināt vai uzrakstīt labāk.
Lasīt visu...

12

Varbūt arī mēs tāpat kā Kariņa valdība varam sākt uzskatīt, ka likums ir nevis likums, bet ieteikums?

FotoLIKUMU IGNORANCE ir SASNIEGUSI APOGEJU! Ministru kabinetā skata likumprojektu, kur visciniskākajā veidā valsts varu nozagušies demonstrē, kā NELIKUMĪGU lietu PADARĪT PAR LIKUMĪGU!
Lasīt visu...

12

Priesteru padome: ja garīdznieks aicina izvairīties no vakcinācijas, tad viņš šķeļ Baznīcu no iekšienes

Foto2021. gada 22. jūlijā attālināti notika Rīgas arhidiecēzes Priesteru padomes un dekānu tikšanās par vakcinācijas jautājumu, kas šobrīd tik ļoti šķeļ sabiedrību un arī draudzes. Saskaņā ar novērojumiem, vairumam ticīgo vakcinācija ir morāli pieņemama, bet tajā pašā laikā ir daļa katoļu kas aktīvi ieņem negatīvu nostāju pret vakcināciju. Nepieņemamu antivakcinācijas nostājas izpausmju dēļ, kuru rezultātā ir atsevišķas draudzes ir sašķēlušās, Rīgas arhibīskaps metropolīts uzskatīja par nepieciešamu sasaukt Priesteru padomes sēdi.
Lasīt visu...

Lursoft