Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītājs Intars Štālbergs “Neatkarīgās” lasītājiem atklāj vēl vienu stāstu par nejēdzībām VID un tās ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes darba metodēm.

2020. gada 17. augustā Valsts ieņēmuma ieņēmumu dienesta vadība izmeklētāju I. Štālbergu paaugstināja amatā par VID Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītāju. Pēc diviem gadiem, gada 23. augustā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), balstoties uz aizdomām par krimināllietas safabricēšanu un mēģinājumu no kokrūpnieka, “Stiga RM” īpašnieka Andra Ramoliņa izspiest 100 000 eiro kukuli, aizturēja trīs VID darbiniekus.

Viens no viņiem tika atbrīvots, taču I. Štālbergs un nesen ar skandalozām atklāsmēm piesātinātu interviju laikrakstam “Diena” sniegusī VID izmeklētāja Inita Lūre gandrīz četrus mēnešus tika turēti apcietinājumā. Neskatoties uz skaļiem paziņojumiem gan no KNAB, gan VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes puses par lietas nodošanu kriminālvajāšanas uzsākšanai, attiecībā pret I. Štālbergu nav mainīts lēmums par aizdomās turēto vai uzrādīta apsūdzība.

I. Štālbergs intervijā “Neatkarīgajai” atklāj, ka, neraugoties uz VID piedzīvotajiem un novērotājiem pretlikumīgajiem procesiem, viņš joprojām tic tiesiskumam un tam, ka atklātībā nonāks visas ziņas par VID vadības negodīgo rīcību. Tāpat viņš tic, ka tiesiskums ņems virsroku. Pirms tam I. Lūre publiski apstiprināja iepriekš izskanējušās runas, ka VID darbojas “pasūtījumu galds”, kur var sarunāt krimināllietas vai auditu pret kādu sev nevēlamu personu un tās apturēt un izbeigt pret vēlamām personām. Savukārt bijusī VID Iekšējās drošības pārvaldes Operatīvās darbības daļas vadītāja Gita Plaude intervijā “Neatkarīgajai” apliecināja, ka atteikusies pildīt prettiesiskus un pretlikumīgus augstu VID amatpersonu izdotus rīkojumus.

Kādēļ piekritāt tikties un runāt ar “Neatkarīgo”?

Pacietības mērs ir pilns. Tikšanās iemesls ir manis novērotā valsts augstāko amatpersonu attieksme un viņu rīcība, kura robežojas ar likumpārkāpumu. Tas, kas šobrīd notiek saistībā ar VID, nav nedz godīgi, nedz taisnīgi, nedz arī valstiski pieņemami. Vienmēr esmu paļāvies uz tiesiskumu un joprojām ticu, ka Latvijā likumi tiek ievēroti. Tomēr izskatās, ka kādu politiski ekonomisko un, iespējams, arī noziedzīgo grupu intereses stāv augstāk pār šo tiesiskumu.

No augstāko amatpersonu puses notikumi saistībā ar VID tiek pasniegti vienpusēji, šīm amatpersonām izdevīgā gaismā. Viņi pat nemana, ka no viņu stāstītā lien ārā āža kāja. Iedziļinoties viņu teiktajā, saskatāmas daudzas nesakritības, klaji apmelojumi un faktu interpretācija. Viss tiek pasniegts tādā gaismā, kā tas būtu izdevīgs viņiem. Vairs jau nav runa par nevainīguma prezumpciju, bet gan par rīcību, kura liecina par mēģinājumiem slēpt savus likuma pārkāpumus.

Ir runa par tiesiskumu VID, par iespējamās korupcijas gadījumiem, par darbinieku ietekmēšanu. Vairāki darbinieki jau ir snieguši ziņas par iespējamām nelikumībām šajā iestādē. Tās būtu jāpārbauda kriminālprocesa ietvaros, vai, kā minimums, jāveic resoriskā pārbaude. VID amatpersonu paustais plašsaziņas līdzekļos tiek noklusēts. Gluži otrādi, viņu teiktais tiek pasniegts kā nepatiesība, jo, lūk, šīs ziņas sniegušas apšaubāmas bijušās VID amatpersonas. Uzsveru, vienmēr tiek piebilsts - apšaubāmas personas.

Vienmēr tiek lietoti skaļi vārdi, ka likumpārkāpumus VID izdarījuši grupējumi. Vienmēr masu mediji tiek pretstatīti pret izmeklējošo iestādi un tās darbiniekiem. Masu medijs var interpretēt faktus dažādā gaismā, bet izmeklējošās iestādes darbiniekam ir uzlikts pienākums neizpaust valsts noslēpumu, precīzāk, izmeklēšanas noslēpumu.

Mēs zinām daudz. Esam izpētījuši pietiekami daudz. Taču, ņemot vērā šīs ar likumu noteiktās prasības, mēs iegūto informāciju nedrīkstam izpaust. Pienāks laiks, un viss saliksies pa plauktiņiem. Man nav pieņemami, ka augsta ranga valsts amatpersonas klaji melo.

Varat nosaukt šīs melojošās amatpersonas vārdos, uzvārdos?

Vairākas no tām pieminētās gan laikrakstā “Diena” publicētajā izmeklētājas Initas Lūres intervijā, gan “Neatkarīgajā” publicētā Gitas Plaudes intervijā. Man nav saprotams un, pats galvenais, nav pieņemama šī pēkšņā amnēzija par notikušajām nejēdzībām VID no (VID ģenerāldirektores) Ievas Jaunzemes puses.

Amnēzija par “pasūtījuma pasūtījumu galdu” VID?

Tajā skaitā amnēzija par pasūtījumu galdu viņas vadītajā iestādē un citām lietām, kas notikušas laikā, kad Ieva Jaunzeme vada VID.

Bet viņa šo iestādi vada kopš 2019. gada?

Tieši tā. Es neko neteiktu, ja viņa iestādes vadību būtu tikko pārņēmusi. Tad viņa to varētu nezināt. Bet no 2019. gada viņa vada VID, kurš strādā pēc viņas vīzijas, pēc viņas izstrādātas stratēģijas. Es šajā dienestā strādāju no 2018. gada augusta. Sākumā par izmeklētāju. 2019. gadā kļuvu par vecāko izmeklētāju. Par nodaļas vadītāju kļuvu 2020. gada augustā. Nav pieņemami, ka no VID vadītāja puses šī nodaļa tiek diskreditēta. Šīs nodaļas lietvedībā bija plaši, apjomīgi, plašu rezonansi sabiedrībā ieguvuši kriminālprocesi. Tajos bija skartas ļoti lielas politiski ekonomisko grupējumu intereses.

Varat nosaukt šos kriminālprocesus?

Tos vārdos nevēlos saukt, taču tie ir plaši aprakstīti. Arī, piemēram, Lato Lapsas krimināllieta atradās manis vadītās nodaļas izmeklēšanā.

Kurš lika šo krimināllietu uzsākt un izmeklēt? Kā process uzsākās?

Kā jau Lūres kundze publiski ir pieminējusi, es kā nodaļas vadītājs ļoti bieži no augstāk stāvošo amatpersonu puses tiku apiets, un šie norādījumi pa tiešo tika nodoti tieši zemāk stāvošajiem. Daudzas lietas uzzināju jau pēc faktiski notikušā vai tad, kad par augstākstāvošo amatpersonu dotajiem norādījumiem mani informēja nodaļas darbinieki.

Tieši par kriminālprocesa uzsākšanu augstāk stāvošas personas deva norādes jūsu nodaļas izmeklētājiem, jūsu padotajiem?

Es sarunās, kuras Lūres kundze atspoguļoja savā intervijā, nepiedalījos. Taču varu apliecināt, ka tieši tāda saruna, par kuru viņa stāsta, ir bijusi. No augstākstāvošo amatpersonu puses, no Jaunzemes puses tika likts rīkot kopējas sapulces un tur atskaitīties par konkrētām krimināllietām. Šādas darbības Kriminālprocesa likums neparedz.

Vai tad VID izmeklētājs, procesa virzītājs savos lēmumos nav patstāvīgs? Vismaz tā paredz likums.

Tieši tā. Kriminālprocesa likums nosaka, ka procesa virzītājs darbojas patstāvīgi un norādījumus par procesuāliem lēmumiem var dot tikai uzraugošās personas. Nekur neesmu redzējis, ka kriminālprocesā norādījumus var dot iestādes vadītājs. Ļoti bieži tika sasauktas šādas sapulces. Šāda prakse VID ir kļuvusi par normu.

Sapulcēs izmeklētājs tika pazemots, un no vadības tika dotas norādes, kā šī vai cita krimināllieta ir jāizmeklē?

Sapulču formāti bija dažādi. Tajās vairāk prasīja stāstīt visiem dzirdot, kas ir izdarīts konkrētajā lietā. Interesanti, kādēļ visiem ir tagad iestājusies amnēzija saistībā ar to pašu sapulcēs pārrunāto Lato Lapsas lietu? Tā bija viena no tām lietām, par kuru bija ļoti liela interese tieši no augstāko amatpersonu puses.

Kā šī interese izpaudās? Vai tādējādi, lai tiktu forsēta virzība lietas izmeklēšanā?

Lika ļoti bieži atskaitīties, arī gatavot prezentācijas par paveikto. Augstākajā līmenī (kur piedalās arī VID ģenerāldirektore) saistībā ar šo lietu šādas tikšanās bija vismaz trīs.

Kurš šajās sanāksmēs piedalījās? Ģenerāldirektore, viņas vietnieki, vēl kādas amatpersonas?

Jau teicu par šo amnēziju par prokuratūras apmeklējumu.

Pie ģenerālprokurora Jura Stukāna gājāt līdzi?

Man kā tiešajam vadītājam tur vajadzēja būt. Vairākas reizes tiku apiets, un manas līdzdalības šajās tikšanās reizēs nebija, izņemot pēdējo reizi 2022. gada sākumā, kad notika tikšanās, kurā piedalījās Stukāna kungs, Nodokļu un muitas policijas vadība, kā arī pārstāvji no prokuratūras. Attiecībā uz iepriekšējām tikšanās reizēm, par ko tiku informēts pēc to norises vai īsi pirms, varu apliecināt, ka manis vadītās nodaļas darbiniece izmeklētāja Inita Lūre mani informēja par to, ka notiek šādas tikšanās un ka viņai ir likts uz tām doties un atskaitīties, tādēļ mani kā tiešo vadītāju viņa informēja par savu prombūtni. Pēc atgriešanās no šīm sapulcēm viņa informēja mani par to, ka tur piedalījusies un kādi jautājumi saistībā ar kriminālprocesa izmeklēšanu tikuši apspriesti.

Arī atskaitīties pie VID vadības par šo lietu izmeklētāja tika izsaukta, apejot mani kā vadītāju. Tādēļ ir ļoti interesanti, kāpēc visiem lielajiem vadītājiem pēkšņi iestājusies amnēzija, jo tajās tikšanās piedalījās gan Ieva Jaunzeme, gan Nodokļu un muitas policijas vadība, gan arī prokuratūras pārstāvji, tajā skaitā ģenerālprokurors Stukāna kungs. Norādu arī to, ka sapulces notika ne tikai Ģenerālprokuratūrā, bet arī tika rīkotas VID telpās ar pieaicinātiem pārstāvjiem no Ģenerālprokuratūras, tādēļ vēl jo vairāk nav pieņemama šāda veida rīcība no augstāko amatpersonu puses, kad pēkšņi ir aizmirsts par to, nerunājot jau par Ievas Jaunzemes noliegumiem.

Vadībai bija ļoti liela interese par to, kā notiek šajā lietā procesuālās darbības, un bija īpaša interese par izņemtajiem datu nesējiem un tajos esošo informāciju. Kratīšanās itin bieži tiek izņemti datu nesēji, un tas nav nekas ārkārtējs. Tas parasti lielu interesi vadībai neraisa. Interesi par informāciju datu nesējos vadībai raisīja tieši šī Lato Lapsas lieta. Manas nodaļas lietvedībā atradās aptuveni divi simti lietu.

Kura lieta vēl no šīm divsimt raisīja padziļinātu VID vadības interesi VID vadībai?

Šobrīd dažādu apstākļu dēļ es to nevaru atklāt. Varu pateikt, ka liela interese bija par lietu, kurā iesaistītas augsta ranga amatpersonas. Manas nodaļas lietvedībā atradās lieta, kurā bija aizdomas par augsta ranga amatpersonu iesaisti korupcijā. Tā kriminālprocesa ietvaros bija jāpārbauda. Par šo lietu tika informētas arī citas tiesībsargājošās iestādes.

Kuras? Valsts drošības dienests?

Jā.

Nekādas reakcijas?

Nevaru komentēt citas iestādes darbu. Viņi tika informēti. Es vienmēr esmu paļāvies uz tiesiskumu. Bet šobrīd ir sasniegts tāds līmenis, pie kura jūtams, ka tiesiskuma vairs nav. Uzticības kredīts VID vadītājai ir izsīcis. Nekas nenotiek. Vara tiek izmantota ne tiem mērķiem, tā tiek izmantota ne sabiedrības labā. Galvenais sarūgtinājums, ka, izskatās, visiem tas šķiet pieņemami.

Arī ģenerālprokuroram?

Tajā skaitā. Par ko mēs šeit vispār varam runāt, ja amatpersonai Ievai Jaunzemei divas reizes dots negatīvs novērtējums. Paraugieties uz to, cik daudz vadošo VID darbinieku ir aizgājuši prom. Tiek ražots process pēc procesa, vairota birokrātija, lai attaisnotu savu eksistenci. No tā sabiedrībai nav nekāda labuma. Un tās visas ir šīs ģenerāldirektores ieviestās vīzijas un stratēģijas. Šīs personas vadīšanas laikā nodarīti zaudējumi iestādei un valsts interesēm. Galvenais zaudējums - no VID aizgājušie darbinieki. Šādus profesionāļus ir grūti izaudzināt. Visas šīs nejēdzības notiek tādēļ, ka kaut ko darām darīšanas pēc, un, iespējams, arī tādēļ, ka vara tiek izmantota politiski ekonomisko grupējumu interesēs.

Par grupējumiem, - tas ikdienas darbā bija jūtams?

Bija jūtams vadības spiediens saistībā ar atsevišķām lietām. Bija arī apvainojumi.

Kā tie izpaudās - piezīmēs, pazemojumos?

Arī piezīmēs. VID Iekšējās drošības pārvalde ir uztaisīta kā darbinieku iebiedētājs, kā vagars un svira kādu procesu ietekmēšanai. Diemžēl mani saista izmeklēšanas noslēpums. Citādi varētu daudz ko pastāstīt, un tad gan sabiedrība uz to visu paraudzītos daudz savādāk.

Šobrīd no VID vadības puses viss tiek pasniegts vienpusēji VID vadībai izdevīgā gaismā, lai tikai varētu attaisnot savas veiktās nekorektās darbības. Piemēram, šobrīd trauksmes cēlāji un viņu sniegtā informācija tiek noniecināta, nevis pārbaudīta likumā noteiktā kārtībā. Rodas jautājums, kādēļ tā notiek? Ja man nebūtu saistošs izmeklēšanas noslēpums, es sniegtu precīzu atbildi. Personas cenšas piesegt savas darbības, lai tikai nezaudētu savu ietekmi un pozīciju.

Nezaudētu varu pār struktūru?

Varu pār struktūru un līdz ar to pār politiski ekonomisku ieroci.

Ierocis ir iespēja pret kādu kriminālprocesu uzsākt un pret kādu, gluži otrādi, izbeigt?

Neizslēdzu, ka tieši tā. Ir tā, ka šobrīd visu uzrauga Iekšējās drošības pārvalde. Jautājums, kurš uzrauga viņus?

Atbilde: atbilstoši VID struktūrai - ģenerāldirektore.

Tad ir jautājums, kādēļ ģenerāldirektore tik ļoti slavē šo pārvaldi. Daudzi un dažādi apstākļi liek aizdomāties par VID Iekšējās drošības pārvaldes darba metodēm un veidiem, kā arī par gaisotni VID kopumā.

Vai runām, ka VID iekšienē notiek darbinieku izdzīšana, pazemošana, pret viņiem tiek piemērot mobings, bosings utt., ir pamats?

Tā tur notiek. To es varu apstiprināt. Jā. Cilvēku resurss iestādē ir ierobežots, un vienlaikus ir milzīgs lietu apjoms. VID vadība nāk ar uzstādījumiem par noteiktiem termiņiem, arī ir uzstādījumi, piemēram, no Stukāna kunga. Viņa uzstādītie termiņi tiek pielīdzināti Dieva tā kunga teiktajam. Pēdējā sēdē, kurā es piedalījos, Stukāns bija nosaucis konkrētu termiņu, līdz kuram Lato Lapsas lietā jāuzsāk kriminālvajāšana.

Stukāns pats noteicis termiņu kriminālvajāšanai, taču vairs neatminas, kur ar ko ticies šī lietas sakarā?

Studējot Policijas akadēmijā, vēlējos līdzināties pieredzes bagātajiem tiesībsargājošo institūciju darbiniekiem, kuri, manuprāt, tolaik iemiesoja sevī taisnīgumu un džentlmenisko “vīrs un vārds” principu. Tagadējie vadītāji, uzņemieties taču atbildību un esiet godīgi!

Es saprotu, ka ir bailes no atbildības un bailes zaudēt ietekmi, bet tomēr, lūdzu, uzņemieties atbildību un godīgi pasakiet: - jā, bija tā tikšanās pie ģenerālprokurora saistībā ar Lato Lapsas lietu. Stukāna kungs iziet no situācijas, sakot, ka neatceras. Nu labi, bet zemāka ranga amatpersonas taču atsaucās uz Stukāna kungu, norādot, kurā datumā lieta jānodod kriminālvajāšanas uzsākšanai. Stukāna kunga kalendārā uz galda ir šis datums ierakstīts. Konkrēts datums tika nosaukts pēdējā tikšanās reizē Ģenerālprokuratūrā. Tad jautājums, kas tas par kalendāru Stukāna kungam ir bijis uz galda - vecais kalendārs vai baznīcas kalendārs? Tieši manis vadītajās lietās, ne Lato Lapsas lietā, bet citās, tika nevis vienkārši sasaukta sapulce, bet gan taisīta cirka izrāde, kurā piedalījās gan Stukāna kungs, gan Ieva Jaunzeme, Iekšējās drošības pārvaldes vadība, gan prokurori. Pilna zāle bija ar cilvēkiem, un man tur lieta bija jāprezentē.

Un tad visai zālei jums bija jāprezentē ievākto pierādījumu kopums?

Dažādas lietas. Var teikt arī tā, ka pierādījumu kopums, izņemtie priekšmeti utt.

Visa zāle uzzināja, kādi pierādījumi lietā iegūti?

Jā. Uzzināja arī, kāds ir bijis noziedzīgā nodarījuma veids un gūtie panākumi izmeklēšanā. Protams, ka šāda veida prezentācijas ļoti traucē izmeklēšanai. Ir taču izmeklēšanas noslēpums. Materiāli glabājas seifā. Par šo materiālu glabāšanu atbild procesa virzītājs, izmeklētājs. Šobrīd situācija ir tāda, ka mēs nezinām, kur nonāk izmeklēšanā iegūtā informācija. Īpaši pēc e-lietas ieviešanas, kas tika darīts lielā steigā, daudz nedomājot par informācijas aprites drošību, sistēmu saderību un līdzīgām lietām. Tagad visu elektronisko dokumentu apriti var kontrolēt Iekšējās drošības pārvalde vai personas, kurām ir piekļuve IT infrastruktūrai. Līdz ar to runāt par izmeklēšanas noslēpumu vairs nav jēgas. Viena no svarīgākajām valsts struktūrām VID nodota neprasmīgās vadības rokās. Iestāde faktiski jau četrus gadus degradējas.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

FotoRail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes atmosfēru.
Lasīt visu...

21

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

FotoĢeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz augstākiem procentiem nekā valsts pati spētu to nofinansēt. Gribētāji būs. Pretī taču valsts garantijas. Samudžinās darījumu tā, ka neko saprast nevarēs un pieliks vēl kādu miljardu.
Lasīt visu...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

Kāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez...

Foto

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās...

Foto

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica”...

Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...