Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas gan Valsts prezidenta kancelejai un “tiesiskuma pīlāram” ir tik ļoti slēpjams saistībā ar nedaudz virs simt eiro gabalā izmaksājušajām bēdīgi slavenajām Egila Levita „prezidenta medaļām”? Šodien pietiek.com ekskluzīvi publicē fragmentus no vēl vienas jaunās grāmatas „Viltvārdis” nodaļas, kuras ieraksts audiogrāmatas formā atrodams Lato Lapsas YouTube kanālā ŠEIT.

“Šodien tiku uzaicināts uz Pili, lai saņemtu Latvijas valsts prezidenta Egila Levita Medaļu. Šis man bija jauks pārsteigums. Gods kalpot Latvijai,” – tā 2022. gada 31. oktobrī “Facebook” lentē lepni ieraksta trīspadsmitās Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš. Acīmredzot labi saprotot, ka, lai arī pirmais aprīlis sen pagājis, reti kurš varētu noticēt kaut kam tik absurdam, tautas kalps pievieno arī fotoattēlus. Vienā redzama medaļa ar bukletiņu “Latvijas valsts prezidenta Egila Levita Medaļa”, otrā – labi barotā tautas kalpa acīmredzami nodzertajai, pagodinājumā starojošajai fizionomijai blakus redzams viegli saviebies prezidents.

Pat visrūdītākajiem un visjūsmīgākajiem Egila Levita faniem šis ir kaut kas šokam līdzīgs. Valsts prezidenta mājaslapā nekāda informācija par šādu notikumu vēl nav atrodama, taču pa sociālajiem tīkliem ātri izplatās ziņas, ka ar valsts prezidenta medaļu apbalvots ne tikai labi zināmais valsts apkrāpšanā apsūdzētais deģenerāts, melis, sieviešu izmantotājs un žūpa, bet arī tādi “godavīri” kā autostāvvietas caurlaižu blēdis Juris Pūce, savdabīgā “bezkompromisu tiesiskuma” ieviesējs, kažokmetējs Jānis Bordāns un vēlēšanās tāpat caurkritušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks, par kura veikumu viņa atbildības jomā jautājumu ir daudz vairāk nekā atbilžu.

Tikai krietni vēlāk Valsts prezidenta kanceleja, kas pirms apbalvošanas par gaidāmo pasākumu pretēji ierastajai praksei nav minējusi ne pušplēsta vārda, sarosās un publicē šādu lakonisku aprakstu:

“Noslēdzoties 13. Saeimas pilnvaru termiņam, valsts prezidents Egils Levits 31. oktobrī pasniedza valsts prezidenta medaļas politiķiem, kuri paveikuši nozīmīgu darbu Latvijas valsts attīstībā, īstenojot visai sabiedrībai būtiskas reformas, taču darbu 14. Saeimā neturpinās. Ar valsts prezidenta medaļu E. Levits arī pateicās par veiksmīgo divpusējo sadarbību.

Valsts prezidenta medaļu par pamatu likšanu augsti attīstītas Latvijas armijas veidošanā saņēma Ministru prezidenta biedrs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Valsts prezidenta medaļu par tiesiskuma stiprināšanu Latvijā saņēma Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Valsts prezidenta medaļu par Administratīvi teritoriālās reformas un Pašvaldību likuma virzīšanu Saeimā saņēma Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce.

Valsts prezidenta medaļu par Latviešu vēsturisko zemju un Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu virzīšanu Saeimā un Nacionālās partizānu bruņotās pretošanās atceres dienas un Valsts valodas dienas iekļaušanu atceres un atzīmējamo dienu sarakstā saņēma Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.”

Neko vairāk medaļu izsniedzējs sabiedrībai paskaidrot pat netaisās, un paiet nedēļa, līdz Egilam Levitam nākas atbildēt uz virkni viņam acīmredzami neērtu, iepriekš nesaskaņotu “Neatkarīgās Rīta Avīzes” žurnālistu Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona jautājumu:

“– Slavenās Egila Levita medaļas, kas sabiedrības vairākumā izsauca milzīgu sašutumu. Vismaz trim cilvēkiem, kuriem jūs pasniedzāt prezidenta medaļu, reputācija ir zem grīdlīstes.

Reputācija tomēr bija pietiekama, lai šos cilvēkus ar lielu vairākumu ievēlētu Saeimā.

Un tad? Ko tik neievēlē mūsu daudzcietušajā Saeimā!

Nevis “un tad”, bet viņus ievēlēja. Šī medaļa ir par divpusēju sadarbošanos. Ja runājam par Artusu Kaimiņu, viņš sadarbojās un sniedza savus priekšlikumus par Sabiedrisko mediju likumu, par Valsts valodas dienu, par Latviešu vēsturisko zemju likumu, par Nacionālās pretošanās kustības dienu – visi šie jautājumi gāja caur viņa vadīto komisiju.

Tas bija viņa darba pienākums – virzīt šos jautājumus.

Protams, bet viņš varēja šos jautājumus atbalstīt, bet varēja arī neatbalstīt.

Vai, piešķirot šādus apbalvojumus, nav jāvērtē arī cilvēka personiskās īpašības un reputācija?

Ja tas būtu valsts apbalvojums, noteikti tas viss tiktu vērtēts. Arī, runājot par Juri Pūci, – administratīvi teritoriālā reforma bija vajadzīga, tā vēl jāuzlabo, bet viņš to aizsāka. Tas nebija politisks vērtējums, kāpēc viņam pasniedzu medaļu, vēl jo vairāk – ne personisks vērtējums.

Cilvēki to gan saistīja ar personisko vērtējumu. Artusu Kaimiņu cilvēki atcerēsies kā izcilu skandālistu, Juri Pūci – kā amatpersonu, kas krāpās ar autostāvvietu kartēm, Jāni Bordānu – kā politiķi, kurš skrēja uz Ameriku nosūdzēt Latviju un kurš apmeta politisko kažoku, piekrāpjot savus vēlētājus. Viss nosauktais ir reputācijas jautājums. Turklāt – medaļu piešķiršana pazemina jūsu – kā valsts prezidenta – prestižu.

Ar medaļu piešķiršanu nav saistīts personisks vērtējums. Te bija runa tikai par konkrētu sadarbību. Ar šo cilvēku palīdzību tika pieņemti likumi, kurus arī es atbalstīju. Un nevajag tur kaut ko interpretēt.

Es tikai izsaku daudzu cilvēku viedokli.

Es arī izsaku savu viedokli.

Kas jums ieteica apbalvot šos cilvēkus?

Man bija diezgan aktīva sadarbība ar daudziem, tagad nevarēšu konkrēti pateikt…”

Salīdzinoši īsajā intervijas fragmentā medaļu izsniedzējs ir spiests pateikt – vai, pareizāk sakot, nepateikt – vairākas būtiskas lietas. Pirmkārt, tā arī nekļūst skaidrs, par ko medaļas piešķirtas, – it kā par “divpusēju sadarbošanos”, bet tai pašā laikā tas neesot ne personisks, ne politisks, ne reputācijas vērtējums, un vēl “nevajag tur kaut ko interpretēt”. Otrkārt, valsts prezidents acīmredzami ir stomīgs, kad runa ir par viņa konsultētājiem un padomdevējiem šī lēmuma pieņemšanā. Treškārt, viņš zīmīgi attaisnojas – “ja tas būtu valsts apbalvojums”. Tātad valsts prezidenta medaļa nemaz nav valsts apbalvojums – bet kas tad ir šis apaļais sudraba priekšmets?…

Reti kurā jautājumā sabiedrības sašutums un mediju ņirgas ir tik intensīvas un vienprātīgas. Taču neviens no “sadarbības partneru apmedaļošanas” izsmējējiem un kritiķiem nepievērš uzmanību Egila Levita intervijā paklusi atzītajam – ka tas nemaz nav valsts apbalvojums. Un tā tiešam ir – metāla izstrādājums kastītē, kas oficiāli tiek saukts par valsts prezidenta medaļu, patiesībā ir tikai… reprezentācijas priekšmets, tāds pats kā krūzīte, pildspalva vai mapīte ar Egila Levita ģīmetni, parakstu vai ko citu.

Valsts prezidenta un viņa kancelejas interneta lapā president.lv sadaļā par valsts prezidenta medaļu tik vien ir kā šie divi teikumi:

“Valsts prezidenta reprezentācijas priekšmets MEDAĻA ir māksliniecisks dārgmetāla izstrādājums ar dārgmetālā atveidotu valsts prezidenta parakstu. Valsts prezidenta medaļu pēc savas iniciatīvas piešķir un pasniedz valsts prezidents fiziskai personai, lai izteiktu atzinību par veikumu Latvijas valsts vai sabiedrības labā vai kā personīgu piemiņas velti atsevišķos fiziskai personai vai Latvijas valstij nozīmīgos notikumos.”

Nav diez ko izsmeļoši, vai ne? Turklāt nevar taču būt, ka “izcilais latviešu jurists un politologs”, kurš tik regulāri piemin tiesiskuma un godprātības principus, nebūtu parūpējies, lai valsts prezidenta medaļa tiktu pasniegta augstākā mērā tiesiski un godprātīgi, atbilstoši detalizētam nolikumam un tamlīdzīgi. Taču, kad par to tiek pajautāts Egila Levita kancelejai, paiet pāris nedēļas, un saņemtā atbilde ar nelieliem īsinājumiem ir šāda:

“Valsts prezidenta kancelejā (turpmāk – Kanceleja) 2022. gada 3. novembrī ir saņemts Jūsu iesniegums, kurā atsaucoties uz to, ka gatavojat subjektīvā faktu novērtējumā balstītu izdevumu un, iespējams, to papildināsiet ar Kancelejas sagatavotajām un Jums sniegtajām atbildēm, esat norādījis, ka vēlaties saņemt informāciju un atbildes pēc būtības uz šādiem jautājumiem:

1) kas, kad, ar kādu likumisko pamatojumu ierosināja izveidot valsts prezidenta reprezentācijas priekšmetu – medaļu. Atbildei prasiet pievienot attiecīgās Kancelejas lietvedības dokumentu kopijas, ja tādi šai sakarā ir sastādīti, vai arī sniegt skaidrojumu, kāpēc šādi dokumenti nav sastādīti;

2) kas, kad, ar kādu likumisko pamatojumu pieņēma lēmumu par valsts prezidenta reprezentācijas priekšmeta – medaļas nepieciešamību un lietderīgumu. Atbildei prasiet pievienot attiecīgās Kancelejas lietvedības dokumentu kopijas, ja tādi šai sakarā ir sastādīti, vai arī sniegt skaidrojumu, kāpēc šādi dokumenti nav sastādīti;

3) kas, kad, ar kādu likumisko pamatojumu pieņēma nolikumu vai līdzīgu dokumentu par valsts prezidenta reprezentācijas priekšmeta – medaļas piešķiršanu. Atbildei prasiet pievienot attiecīgā nolikuma kopiju vai arī sniegt skaidrojumu, kāpēc šāds dokuments nav ticis pieņemts;

4) kas, kad un ar kādiem nosacījumiem organizēja iepirkumu par medaļu izgatavošanu, kas uzvarēja šajā iepirkumā. Atbildei pievienojiet iepirkuma dokumentācijas kopijas un lietvedības dokumentu kopijas par medaļu pasūtīšanu un iegādi. Prasiet sniegt izsmeļošu informāciju par visām izmaksām saistībā ar šo medaļu pasūtīšanu un izgatavošanu;

5) kādu iemeslu dēļ Kancelejas mājaslapā minēta “valsts prezidenta medaļa”, bet no publiski sniegtas informācijas ir zināms, ka pašreizējais valsts prezidents Egils Levits ir pasniedzis medaļu, no kuras vizuālā noformējuma izriet, ka tā ir vienas konkrētas valsts prezidenta amatu ieņemošas personas medaļa. Kurš, kad, ar kādu pamatojumu apstiprināja tieši šādu medaļas vizuālo risinājumu;

6) tā kā Kancelejas mājaslapā īpaši norādīts, ka valsts prezidenta medaļa ir “valsts prezidenta reprezentācijas priekšmets”, prasiet sniegt atbildi uz jautājumu – kādas tieši valsts prezidenta reprezentācijas funkcijas palīdz īstenot valsts prezidenta medaļa;

7) no kādiem līdzekļiem ir finansēta valsts prezidenta medaļas pasūtīšana, izgatavošana un iegāde;

8) tā kā Kancelejas mājaslapā īpaši norādīts, ka valsts prezidenta medaļa ir “valsts prezidenta reprezentācijas priekšmets”, prasiet sniegt atbildi uz jautājumu – kādu iemeslu dēļ valsts prezidenta medaļu izgatavošana netiek segta no līdzekļiem, kas ik mēnesi tiek izmaksāti valsts prezidentam reprezentācijas vajadzībām.

Atbildot uz Jūsu pieprasīto informāciju par valsts prezidenta medaļu, paskaidrojam, ka atbilstoši Senāta judikatūrā atzītajam tas, ka persona iestādei uzdod jautājumus par kaut kādiem faktiem un vēlas kaut ko uzzināt, pats par sevi nav pamats uzskatīt, ka iesniegums ir izskatāms atbilstoši Informācijas atklātības likumam.

Šāds personas prasījums sniegt konkrētas ziņas ir aplūkojams kā informācijas pieprasījums vienīgi tad, ja no pieprasījuma izriet, ka personas mērķis ir saņemt konkrētus iestādes rīcībā esošus datus, kuriem pieprasītāja ieskatā būtu jābūt dokumentētiem. Savukārt, izlemjot šādu pieprasījumu, vispirms jāpārbauda, vai tiešām prasītā informācija ir tāda, kas iestādē ir vai kurai būtu jābūt dokumentētai.

Ja konstatējams, ka pieprasītā informācija dokumentētā veidā nav iestādes rīcībā un tā arī nav informācija, ko iestādei būtu vajadzējis dokumentēt, iestāde atsaka pieprasītās informācijas sniegšanu sakarā ar to, ka iestādes rīcībā šādas dokumentētas informācijas nav (tas, protams, neizslēdz, ka iestāde var sniegt atbildi Iesniegumu likuma izpratnē) (sk. 2020. gada 30. janvāra Senāta sprieduma lietā Nr. SKA-249/2020 10. punktu).

Izvērtējot Jūsu iesnieguma 1., 2., 5., 6., 8., jautājumu būtību, atzīstams, ka minētās ziņas nav informācija, kura Kancelejai atbilstoši tās kompetencei būtu jārada, tādēļ Kanceleja šādu informāciju Jums izsniegt nevar. Attiecīgi Jums tiek atteikts izsniegt informāciju Informācijas atklātības likuma izpratnē.

Vienlaikus atbilstoši labas pārvaldības principam paskaidrojam, ka valsts prezidenta medaļa ir tradicionāla valsts prezidenta institūcijas protokolāra dāvana. Tā tāpat kā citas protokolāras dāvanas ir reprezentācijas priekšmets. Reprezentācijas priekšmetu iegādes plānošanu Valsts prezidenta kancelejā veic valsts prezidenta protokols sadarbībā ar Kancelejas vadītāju, Kancelejas vadītāja vietnieku un valsts prezidenta padomniekiem.

Atbildot uz iesnieguma 3. jautājumu, informējam, ka Kancelejas iekšējos normatīvos aktus saskaņā ar Kancelejas nolikumu apstiprina Kancelejas vadītājs. Kancelejas iekšējie normatīvie akti ir ierobežotas pieejamības informācija.

Atbilstoši Informācijas atklātības likuma 11. panta ceturtajai daļai personai, pieprasot ierobežotas pieejamības informāciju, ir jāpamato savs pieprasījums un jānorāda mērķis, kādam tā tiks izmantota. Tas nepieciešams, lai, lemjot par pieprasītās informācijas izsniegšanu, varētu izsvērt tiesisko interesi, kuras aizsardzībai informācija noteikta kā ierobežotas pieejamības, salīdzinājumā ar tiesisko interesi, kuras dēļ informācijas pieprasītājam informācija nepieciešama. Informācijas izsniegšana ir pieļaujama gadījumā, ja informācijas saņemšanas nepieciešamības interese prevalē pār to interesi, kuras aizsardzībai informācijai noteikts ierobežotas pieejamības statuss.

Ņemot vērā minēto, aicinu precizēt informācijas pieprasījumu, norādot mērķi, kādam Jums ierobežotas pieejamības informācija ir nepieciešama.

Atbildot uz iesnieguma 4. jautājumu, informējam, ka medaļas dizains veidots, ņemot par pamatu Valsts prezidenta kancelejas fotogrāfa Ilmāra Znotiņa fotogrāfiju “Rīgas pils” un Kancelejas sadarbībā ar medaļas dizaina autora Giedrius Paulauskas veidotu dizaina projektu. Normatīvie akti neparedz izsludināt iepirkumu par apbalvojuma vizuālo tēlu un attiecīgi šāds iepirkums nav ticis izsludināts.

Vienas medaļas cena ir 115,56 EUR.

Atbildot uz iesnieguma 7. jautājumu, informējam, ka reprezentācijas priekšmeti tiek iegādāti no Kancelejai piešķirtajiem finanšu līdzekļiem.”

Un tagad šo pagaro penteri īsi iztulkosim visiem saprotamā latviešu valodā. Ticiet vai ne, bet “nācijas tēva” un “tiesiskuma pīlāra” kancelejas vadītājs, tas pats padomju kolaborants Andris Teikmanis, bez mazākās kautrēšanās paziņo – kāpēc lai mēs sabiedrībai kaut ko vispār skaidrotu?

Jūs mums jautājat, kas, kad, ar kādu likumisko pamatojumu ierosināja izveidot valsts prezidenta reprezentācijas priekšmetu – medaļu? Ne Egils Levits, ne mēs jums to neatklāsim, jo “šīs ziņas nav informācija, kas mums būtu jārada”.

Jūs mums jautājat, kas, kad, ar kādu likumisko pamatojumu pieņēma lēmumu par valsts prezidenta reprezentācijas priekšmeta – medaļas nepieciešamību un lietderīgumu? Ne Egils Levits, ne mēs jums to neatklāsim, jo “šīs ziņas nav informācija, kas mums būtu jārada”.

Jūs mums jautājat, kādu iemeslu dēļ mūsu mājaslapā minēta “valsts prezidenta medaļa”, bet no publiski sniegtas informācijas ir zināms, ka pašreizējais valsts prezidents Egils Levits ir pasniedzis medaļu, no kuras vizuālā noformējuma izriet, ka tā ir vienas konkrētas valsts prezidenta amatu ieņemošas personas medaļa? Ne Egils Levits, ne mēs jums to neatklāsim.

Jūs mums jautājat: tā kā mūsu mājaslapā īpaši norādīts, ka valsts prezidenta medaļa ir “valsts prezidenta reprezentācijas priekšmets”, tad kādas tieši valsts prezidenta reprezentācijas funkcijas palīdz īstenot valsts prezidenta medaļa? Ne Egils Levits, ne mēs jums to neatklāsim.

Jūs mums jautājat: tā kā valsts prezidenta medaļa ir “valsts prezidenta reprezentācijas priekšmets”, kādu iemeslu dēļ valsts prezidenta medaļu izgatavošana netiek segta no līdzekļiem, kas ik mēnesi tiek izmaksāti valsts prezidentam reprezentācijas vajadzībām? Un arī to ne Egils Levits, ne mēs jums neatklāsim, jo “šīs ziņas nav informācija, kas mums būtu jārada”.

Papildus tam no Andra Teikmaņa parakstītā dokumenta skaidri izriet – lai gan vārdos “izcilais latviešu jurists un politologs” vienmēr ir bijis par tiesiskumu un visu norišu likumīgu reglamentēšanu, pats uz savu darbību viņš to nav vēlējies attiecināt, sak, tā ir mana medaļa – kam gribu, tam dodu un nevienam par to neatskaitīšos. Varbūt mums medaļas piešķiršanas nolikums ir, varbūt nav – bet jūs vispirms pierādiet, ka jums ir tiesības ar to iepazīties! Un, protams, odziņa uz tortītes – nezināmu iemeslu dēļ Latvijas valsts prezidenta medaļas dizaina veidošanai, nekādus iepirkumus neizsludinot, ir ticis piesaistīts… lietuvietis.

Te, protams, var jautāt – kas gan Valsts prezidenta kancelejai un “tiesiskuma pīlāram” ir tik ļoti slēpjams saistībā ar nedaudz virs simt eiro gabalā izmaksājušajām sudraba medaļām, kuras pasūtītas 2020. gadā? Kāpēc daļa informācijas “vienkārši nav dokumentēta”, bet daļai noteikts ierobežotas pieejamības statuss?

Vismaz zināmā mērā tas kļūst skaidrs, beigu beigās tomēr rodot iespēju iepazīties ar tik uzcītīgi slēptajiem Valsts prezidenta kancelejas iekšējiem dokumentiem par medaļu piešķiršanu un par to pasūtīšanu un vispirms jau atklājot, ka kā Lietuvā izgatavojamo medaļu (un otru prezidenta izdomāto reprezentācijas priekšmetu – plakešu) kopējā iegādes cena noteikti 9999,99 eiro.

Kāpēc tik dīvaina cena? Atbilde var būt tikai viena: tāpēc, ka runa ir par prastu divkosību un principu “klausieties manos vārdos, bet neskatieties manos darbos”. Tā paša Egila Levita kanceleja, kurš, stājoties prezidenta amatā solījies izmēzt māju no visvisādiem mēsliem, tostarp krāpšanās iepirkumos, jau dažus mēnešus pēc viņa prezidentūras sākuma ir primitīvi blēdīgi “palīdusi” zem publisko iepirkumu 10 000 eiro sliekšņa.

Savukārt 2020. gada 22. aprīlī apstiprinātie iekšējie noteikumi ar nosaukumu “Valsts prezidenta medaļas un valsts prezidenta plaketes piešķiršanas, glabāšanas un uzskaites kārtība” apliecina to, kas jau tāpat bija viegli nojaušams, – patiesībā tie nav nekādi noteikumi, Egila Levita vajadzībām ir sagatavots dokuments, kas viņam ļauj prezidenta medaļas izdāļāt, kam vien ienāk prātā.

“Valsts prezidenta medaļu pēc savas iniciatīvas piešķir un pasniedz valsts prezidents fiziskai personai, lai izteiktu atzinību par veikumu Latvijas valsts vai sabiedrības labā, vai kā personīgu piemiņas velti atsevišķos fiziskai personai vai Latvijas valstij nozīmīgos notikumos,” – tas arī ir viss. Patiešām viss. Tas pats teikums no prezidenta mājaslapas.

Intereses vērts vēl ir tikai aiz “ierobežotas pieejamības informācijas” statusa noslēptais fakts, ka, lai gan runa ir tikai par reprezentācijas priekšmetu, ne par valsts apbalvojumu (kas līdz ar to attaisno Egilam Levitam dotās tiesības to izdāļāt bez kāda vērā ņemama pamatojuma), visā šajā apmedaļošanā ir iesaistīts Ordeņu kapitula sekretārs. Tiesa, tikai kā sīks klerks, – viņa pienākums ir medaļas pasūtīt, uzglabāt un uzskaitīt.

Neviens no Egila Levita kancelejas ierobežotās pieejamības dokumentiem gan nesniedz ne mazāko skaidrību jautājumā – kāpēc vispār viņam šīs medaļas un plaketes? Nevis vienkārši Latvijas valsts prezidenta medaļas, bet tieši prezidenta Egila Levita medaļas? Lai tās pasniegtu tiem, kam vēlas viņš pats, ne ar vienu citu, tostarp sabiedrības viedokli un elementāru piedienīgumu, nerēķinoties?

“Pirms viņa bija pieci prezidenti – Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, Zatlers, Bērziņš, Vējonis. Vai kāds no viņiem izdomāja, aizgāja tik tālu, lai dibinātu personālu apbalvojumu ar savu vārdu – medaļu, kur reversā ir Levita vārds, bet aversā viņa citāti? Viņš ir sācis ticēt, ka viņš ir tautas tētiņš, vairāk neko.

Protams, viņš izvairījās to nosaukt par apbalvojumu, tā ir prezidenta dāvana, bet pēc būtības viņš ļoti labi zina, ka pastāv reglamentējoši dokumenti par apbalvojumu ieviešanu un dibināšanu, tāpēc izvairījās no šīs medaļas nosaukšanas par apbalvojumu. Tas ir smieklīgi un nožēlojami,” saka jau pieminētās publikācijas ar zīmīgo virsrakstu “Lūk, personības kulta latviskais variants: kā Levits ar Ļeņinu baļķi stiepa” autors, rakstnieks un bijušais tautfrontietis Vladlens Dozorcevs.

Savukārt kāds Rīgas pilij tās pašreizējā veidolā tuvs cilvēks šīs grāmatas autoriem izsakās krietni tiešāk:

“Viss tur ir skaidrs. 2019. gada jūlijā prezidenta amatā stājās cilvēks, kurš bija ļoti rūpīgi slēpis gan savus motīvus, gan savu pasaules uzskatu, gan savu milzīgo ego. Mēs pilī to lieliski pamanījām jau pirmajās dienās. Tā ka personiskie Levitkunga apbalvojumi – tā vēl bija tikai tāda iesildīšanās!

Ļoti ātri visiem pilī tika skaidri norādīts – te ir tikai viens pravietis un gandrīz vai Dievs tas Kungs, viņam ne par ko nevienam nav jāatskaitās, un viņam vienmēr ir taisnība. Vīķei-Freibergai šāds augstprātības un iedomības līmenis bija tikai otrā prezidentūras termiņa beigās. Levitam tāds parādījās uzreiz, un ir viegli prognozēt, kas notiks, ja viņu pārvēlēs uz otro termiņu un viņš vairs vispār ne no kā un ne no viena nebūs atkarīgs. Tad tikai sāksies pa īstam…”

Vismaz vienā ziņā viņam ir taisnība: savus personiskos apbalvojumus – lai kā arī tie blēdīgi būtu nodēvēti – Egils Levits ievieš jau dažus mēnešus pēc sēšanās valsts prezidenta krēslā, kad nav pat ķēries pie lielākās daļas savu nedaudzo priekšvēlēšanu runās uzskaitīto konkrēto darbu veikšanas. Un jau drīz izrādās, ka personiskā medaļa un personiskais par plaketi nosauktais dārgmetāla izstrādājums tiešām ir tikai ziediņi.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...