Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Publiski ir izskanējis, ka, pamatojoties uz 2020.gada vasarā uzsāktu kriminālprocesu, 2021.gada augustā Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk - VID) amatpersonas ir veikušas neskaitāmas kratīšanas, vairākas aizturēšanas, izņemti daudzi datu nesēji utml.

2021 .gada augustā intervijā Latvijas Televīzijai VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš apgalvoja, ka esot notikusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija un nodokļu nemaksāšana vairāku simtu tūkstošu apmērā, kurā bijuši iesaistīti publicisti Lato Lapsa un Jurģis Liepnieks, un solīja lietas virzību līdz gada beigām.

Kā zināms no publiskas informācijas, vairāk nekā pusotru gadu kopš šīm kratīšanām un aizturēšanām un vairāk nekā divarpus gadus no kriminālprocesa uzsākšanas brīža, minētās personas nav pat aicinātas liecināt, nav celtas nekādas apsūdzības, nav atdoti visi izņemtie datu nesēji, par ko Eiropas Cilvēktiesību tiesā ir ierosināta lieta.

Vienai no personām, kura izteikusi vēlēšanos liecināt, ir atteikts, paziņojot, ka persona šādā veidā vēloties ietekmēt izmeklēšanu, turklāt atteikumu parakstījis VID darbinieks Intars Štālbergs, kurš pērn aizturēts un apcietināts kukuļošanas lietā.

Lūdzam jūs sniegt atbildes uz šādiem jautājumiem:

1. Ar ko skaidrojama pretruna starp sākotnēji izteiktajiem publiskajiem apgalvojumiem un sekojošo rezultātu neesamību?

2. Kādu iemeslu dēļ VID virzītā kriminālprocesā pusotra gada laikā izmeklēšanā ne reizi nav pratinātas abas galvenās aizdomās turamās personas?

3. Kādu iemeslu dēļ pusotra gada laikā personām nav atdoti visi kratīšanās izņemtie datori un datu nesēji?

4. Kāds ir tādu gadījumu skaits VID praksē, kad pusotra gada laikā vai ilgāk pēc personu aizturēšanas netiek uzklausītas to liecības, tām netiek atdoti kratīšanās izņemtie datori un datu nesēji, tām netiek izvirzītas nekādas apsūdzības? Ar ko tas ir skaidrojams?

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme savos ierakstos Facebook sociālajā tīklā 2023. gada februārī ir sniegusi informāciju par to, ka kāda gaidāmā tiesas sēde būs atklāta, lai gan pagaidām lieta pat nav nonākusi tiesā, un tikai neatkarīga tiesa var lemt, vai tiesas sēdes būs atklātas vai slēgtas.

VID ģenerāldirektore I.Jaunzeme savos ierakstos Facebook sociālajā tīklā februārī ir sniegusi informāciju par to, ka persona, kas sniegusi VID darbinieku prettiesisku darbību atmaskojošu interviju laikrakstā Diena šā gada 17. februārī, būtu steidzami apcietināma, lai tā varētu sniegt turpmākās intervijas tikai no cietuma.

5. Vai VID ģenerāldirektorei bija tiesības zināt, izpaust vai rosināt kādas tiesas sēdes norises formu? Ja jā, kādi normatīvie akti vai citi iemesli to pamato?

6. Vai I.Jaunzemei bija tiesības rosināt, mudināt uz to, lai kādu personu nekavējoties apcietina? Kādi normatīvie akti vai citi iemesli to pamato? Ja šādu tiesību amatpersonai nebija, kā Finanšu ministrija ir rīkojusies prettiesisku aicinājumu sakarā?

7. Valsts civildienesta likuma 15.panta pirmā daļa nosaka ierēdņa pamatpienākumus, tai skaitā to, ka ierēdnis ar savu rīcību nedrīkst diskreditēt sevi, iestādi un valsti. Vai minēto izteikuma sakarā ir ierosināta attiecīga disciplinārlieta pret I.Jaunzemi? Ja nav, kādu iemeslu dēļ?

2023.gada 17. februārī laikraksts Diena publicēja plašu interviju ar atstādināto VID izmeklētāju Initu Lūri, kura atklāja, ka kriminālprocess, kura ietvaros notika L.Lapsas un J.Liepnieka aizturēšana un kratīšana viņu dzīvesvietās, ir bijis augstu amatpersonu pasūtīts kriminālprocess, kura ietvaros viņai ticis dots uzdevums par pazīstamajiem žurnālistiem, publicistiem, sabiedriskajiem darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem sameklēt jebkādu informāciju, kas ļautu viņus aizturēt, apcietināt, veikt pie viņiem kratīšanas un citādi ietekmēt. Uzdevumu sankcionējusi VID ģenerāldirektore I.Jaunzeme, un to atbalstījis ģenerālprokurors Juris Stukāns.

Savukārt pēc veiktajām kratīšanām VID vadību īpaši interesējusi tieši aizturēto žurnālistu darba datoru un citu informācijas nesēju informācija, kas saistīta ar viņu žurnālistu darbu. I.Lūre laikrakstam Diena ir apliecinājusi:

„ Pirms kratīšanas uzsākšanas Kristīne Prusaka - Brinkmane man deva norādījumus iesaistīt kratīšanā kinologus, lai, ja neko neatrod pie personām, tad, iespējams, varētu atrast narkotikas, jo viņa uzskatīja, ka kriminālprocesā iesaistītās personas, viņu radinieki un biznesa partneri pieder sabiedrības daļai — “bohēmai”, kurā narkotiku lietošana ir ierasta lieta.

Pēc kratīšanām, kad es turpināju izmeklēšanu un tās laikā veicu izņemto priekšmetu, tai skaitā dažādu datu nesēju apskati, Kristīne Prusaka - Brinkmane visu laiku izrādīja interesi, vai šajos nesējos nav kāda informācija, kas kompromitē augstas valsts amatpersonas, vai informācija, kas norādītu uz kriminālprocesā iesaistīto personu, viņu radinieku un biznesa partneru profesionālās darbības gaitu.

Ar to es vēlos pateikt, ka interesēja šo personu kontakti sabiedrībā un valsts iestādēs, kā arī informācija par šo personu privāto dzīvi, kuru varētu izmantot vēlāk pret viņiem. ”

8. Kādu iemeslu dēļ Jūs nekavējoties nepieprasījāt publikācijā minētās VID amatpersonas atstādināšanu, ņemot vērā, ka VID ģenerāldirektore tieši šo amatpersonu bija minējusi kā Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora pienākumu izpildītāju?

9. Kurā datumā Jūs kā finanšu ministrs pieprasījāt VID ģenerāldirektorei paskaidrojumus par publikācijā minētajiem faktiem? Kādā formā Jūs tos pieprasījāt? Kādu termiņu Jūs noteicāt paskaidrojumu sniegšanai?

10. Kurā datumā Jūs saņēmāt VID ģenerāldirektores paskaidrojumus par publikācijā minētajiem faktiem? Kurā datumā Jūs tos izskatījāt? Kurā datumā Jūs pieņēmāt kādu lēmumu šajā sakarā? Kāds ir šis lēmums?

11. Vai Jūs esat pieprasījis VID ģenerāldirektorei atcelt ierobežotas pieejamības informācijas statusu paskaidrojumiem par publikācijā minētajiem faktiem, lai artiem iepazītos sabiedrība? Ja nē, kādu iemeslu dēļ ne?

12. Kādas vēl darbības Jūs esat veicis - ja esat veicis - saistībā ar laikraksta Diena 17 februāra publikācijā minētajiem faktiem?

13. Kriminālprocesa likuma 375.pants „Iepazīšanās ar krimināllietas materiāliem” nosaka: „(1) Kriminālprocesa laikā krimināllietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums un ar tiem drīkst iepazīties amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, kā arī personas, kurām minētās amatpersonas attiecīgos materiālus uzrāda šajā likumā paredzētajā kārtībā.” No minētās publikācijas izriet, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums - ar izmeklēšanas noslēpumu pretlikumīgi ir iepazinušās amatpersonas, kurām nav bijis likumīgu tiesību iepazīties ar izmeklēšanas noslēpumu. Vai Jūs esat pieprasījis VID ģenerāldirektorei paskaidrojumus šajā sakarā?

Publiski ir zināms, ka Jūs esat atjaunojis amatā Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, neraugoties uz viņai izteiktajiem pārmetumiem un ievērojamo skaitu atklātu korupcijas un citu pārkāpumu gadījumu laikā, kad viņa ir pildījusi Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores pienākumus.

14. Kādu iemeslu dēļ Jūs pieņēmāt lēmumu atjaunot amatā amatpersonu ar šādu profesionālo veikumu tās pilnvaru laikā?

15. Vai jaunatklātie fakti par Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores līdzdalību, iespējams, prettiesisku darbību veikšanā mainīs Jūsu nostāju par I.Jaunzemes atbilstību VID ģenerāldirektores amata prasībām?

* Saeimas deputāti Gunārs Kūtris, Viktors Valainis, Uldis Augulis, Anita Brakovska, Harijs Rokpelnis

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

pietiek_postit

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...