Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens no veidiem, kā mazināt tradicionālo cigarešu kaitējumu, diemžēl tās ir kļuvušas par cēloni jauniem izaicinājumiem.

Jaunieši uzsāk veipošanu draugu ietekmē, ziņkārības dēļ vai arī, meklējot alternatīvas tabakas smēķēšanai. Tomēr viens no lielākajiem izaicinājumiem ir piedevas, kuras domātas veipošanas šķīdumu smaržas un garšas bagātināšanai. Jau 2014. gadā tika lēsts, ka pasaules elektronisko cigarešu tirgū bija pieejami aptuveni 8000 veipošanai domātu šķīdumu ar atšķirīgu garšu un aromātu.

Kā garšas un smaržas uzlabotāji e-šķīdumos tiek izmantotas noteiktas pārtikas piedevas, kuras apēdot ir nekaitīgas. Tomēr šeit rodas būtisks jautājums, vai tās ir nekaitīgas arī tad, ja tās tiek ieelpotas? Skaidrs, ka jebkura aromatizatora pievienošana palielina kaitīgu vielu iedarbības risku.

Viens no klasiskiem piemēriem ir diacetils, organiska piedeva, kuru plaši izmanto pārtikas rūpniecībā. 2017. gadā tika publicēti pētījuma rezultāti, kurā tika izteiktas aizdomas, ka diacetila un tā šķelšanās produktu ieelpošana varētu izraisīt smagu plaušu slimību popkorna ražošanā strādājošiem. Slimība tā arī tika nodēvēta un plašāk sabiedrībā kļuva pazīstama ar nosaukumu "popkorna plaušas".

Kā par nelaimi tas pats diacetils bija viens no pirmajiem aromatizatoriem, kas tika pievienoti daudziem veipošanas šķīdumiem. Diemžēl e-cigarešu šķīdumos, kas tiek reklamēti kā diacetilu nesaturoši, tas bieži tiek atrasts pietiekami augstā koncentrācijā.

Problēma slēpjas apstāklī, ka e-šķīduma karsēšanas rezultātā it kā "nekaitīgie" aromatizatori var sašķelties toksiskās vielās. Laboratorijā, pētot e-šķīdumu aromatizatorus ar kanēļa, ķiršu, šokolādes, karameles, piparmētru, mentola, anīsa, mandeļu, vaniļas, ābolu, balzamiko, zemeņu vai citu ogu garšu, vairāk vai mazāk izteikta toksiska iedarbība tika atklāta faktiski visiem no tiem. Aromatizatori veicināja šūnu bojāeju, iekaisuma attīstību un palielināja oksidatīvo stresu. Jāpiebilst, ka šie mehānismi parasti ir iesaistīti tādu plaušu slimību attīstībā kā astma, hroniska obstruktīva plaušu slimība vai plaušu vēzis. Neskatoties uz to, tikai dažu minēto aromatizatoru, tajā skaitā diacetila, pievienošana e-šķīdumiem šobrīd Eiropas Savienībā aizliegta.

Interesanti, ka dažām no minētām vielām piemīt farmakoloģiska iedarbība. Piemēram, mentols mazina cigarešu smēķēšanas rezultātā radušos klepu. Rezultātā klepus "ārstēšana" beidzas ar vēl intensīvāku smēķēšanu, jo cilvēks ilgāk jūtas apmierinoši. Vanilīns un cinamaldehīds ietekmē receptorus, kuriem piemīt ļoti daudzveidīga ietekme uz organismu. Šīs vielas ietekmē iekaisuma, imūnatbildes, tauku vielmaiņas, sirds-asinsvadu un pat neiroģenēzes regulāciju Tā kā ietekme nav izpētīta, kurš no mums var garantēt, ka šo regulācijas ceļu ietekmēšana nākotnē nenovedīs pie nopietnām veselības problēmām.

Vēl lielākais risks slēpjas apstāklī, ka plašā pievilcīgu garšu un aromātu izvēle ir kļuvusi par izšķirošo faktoru, kas daudziem jauniešiem un bērniem liek izvēlēties izmēģināt un turpmāk pastāvīgi lietot elektroniskās cigaretes. Vienīgā pieļaujamā elektronisko cigarešu lietošana ir cigarešu smēķētājiem, kas vēlas atmest šo nodarbi.

Nesmēķētāju vidū aromatizēto elektronisko cigarešu šķīdumu veipošana var kļūt par pirmo soli uz nikotīna atkarību. Piemēram, vienā no 2017. gadā publicētiem pētījumiem tika konstatēts, ka pusaudži, kas pirmās uzsākuši lietot elektroniskās cigaretes, diemžēl trīsarpus reizes biežāk pāriet uz tradicionālo cigarešu smēķēšanu.

Kādēļ aromatizētāji potenciāli ir bīstami? Paradokss, ka tabakas, tradicionālo cigarešu vai bezdūmu nikotīnu saturošo produktu lietošanas uzsākšanu bremzē svarīgs apstāklis – nepatīkama, rūgta garša, kas daudziem potenciāliem smēķētājiem uz visu dzīvi atņem vēlmi turpināt.

Jo rūgtāka garša, jo nikotīna produkts kļūst mazāk pievilcīgs. Tieši ar iespēju būtiski uzlabot garšu elektroniskās cigaretes atšķiras no citiem nikotīnu saturošiem produktiem. Izpētīts, ka lielākai daļai veipotāju patīk saldi augļu aromāti. Patīkamā garša rada lielāku baudu un apmierinājumu nekā cigaretes. Tā, salīdzinot ar parastajā e-cigaretēm, kalpo kā balva, kā papildus ieguvums un mazina sirdsapziņas pārmetumus, atbildības sajūtu par nikotīna ļaunprātīgu lietošanu.

Rezultātā dažās valstīs (piemēram, Indijā un Japānā) e-cigaretes ir pilnībā aizliegtas, turpretī citur (Dānijā un Nīderlandē) atļauts pārdot tikai e-šķīdumus ar tabakas garšu. Arī ASV Pārtikas un Zāļu Pārvalde (Food and Drug Administration) 2020. gadā aizliedza e-cigarešu šķīdumiem pievienot citus armatizētājus, izņemot tabaku un mentolu. Jānorāda, ka kaimiņos - Igaunijā aromatizētāji, izņemot tabaku un mentolu ir aizliegti.

Apkopojot iepriekš minēto, ir skaidrs, ka e-šķīdumu aromatizatori nav nekaitīgi un būtiski palielina e-cigarešu kaitējuma potenciālu. Arī Latvijā vajadzētu sekot citu valstu paraugam un aizliegt aromatizējošo vielu pievienošanu e-cigarešu šķīdumiem, radikāli mazinot to pievilcību bērniem un jauniešiem. E-cigaretes jāpadara pieejamas tikai pieaugušajiem un tādā gadījumā, ja tas ir potenciāli vienīgais ceļš, kā atteikties no tradicionālo cigarešu smēķēšanas.

Atsauces:

Hayes JE, Baker AN. Flavor science in the context of research on electronic cigarettes. Front Neurosci. 2022 Jul 27;16:918082

Effah F, Taiwo B, Baines D, Bailey A, Marczylo T. Pulmonary effects of e-liquid flavors: a systematic review. J Toxicol Environ Health B Crit Rev 2022 Oct 3;25(7):343-371

Overbeek DL, Kass AP, Chiel LE, Boyer EW, Casey AMH. A review of toxic effects of electronic cigarettes/vaping in adolescents and young adults. Crit Rev Toxicol 2020 Jul;50(6):531-538

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...