Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pretēji daudziem citiem mana prognoze ir tāda, ka Aināram Šleseram ir izredzes vēlēšanās. Tik tāds sīkums — ja viņš beidzot sāks savu kampaņu.

Ja salīdzina ar citiem sabiedrības līderiem Latvijā, tad Šlesers ir viens no pieredzējušākajiem un sekmīgākajiem — gan publiskos amatos, gan savā paša biznesā, gan personīgajā dzīvē. Nedzer, nesmēķē, publiskas runas saka bez stiklaina skatiena, siekalu šķiešanas un aizdomīgu jaunvārdu darināšanas. Prot vismaz piecas valodas. Ir paraugģimenes tēvs, jo pats bērnībā piedzīvojis pretējo. Viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem, utt., utt.

No otras puses, kā tiek rakstīts pie investīciju fondu un pensiju plānu reklāmām, “ienesīgums pagātnē negarantē tādu pašu peļņu nākotnē”, un tas pats ir sakāms arī par politiķiem: senāki panākumi negarantē sekmes nākamajās vēlēšanās. Pēdējā īsti sekmīgā Šlesera kampaņa bija 2009. gada Rīgas domes vēlēšanās, kad viņš kļuva par Rīgas vicemēru, savukārt nākamajā gadā viņš gan Saeimā iekļuva, toties palika opozīcijā un pēc tam netika pārvēlēts.

Nogāja no politiskās skatuves, darbojās biznesā, jutās tur pat komfortablāk nekā vēlētos amatos un būtu turpinājis vairot iekšzemes kopproduktu ar buldozera apņēmību, ja vien pašreizējās valdības koalīcijas un tās sabiedroto muļķīgākais gals pats neizvilktu Šleseru no biznesa, neiedzītu Šleseru atpakaļ politikā un tādā veidā neuztaisītu visneērtāko pretinieku Kariņa un Bordāna veida politiķiem. Jo Šleseram (atšķirībā no citiem opozicionāriem) ir ne tikai liela pieredze, ne tikai ievērojami personīgie resursi un ne tikai darbos, pat dzīves grūtībās pārbaudītu draugu un līdzgaitnieku pūlis: Šleseram ir reti sastopama īpašība mūsdienu politikā — viņam ir iekšas.

Patlaban tas viss ir atdūries pret faktu, ka Šlesers ar saviem partijas biedriem gan labi komunicē, bet neliek priekšā programmatiskas idejas.

Var līdz kādam brīdim mobilizēt tos vēlētājus, kas ir sašutuši par vakcinēšanos, par kvadrātkodiem, par ierobežojumiem utt., taču lielākajai sabiedrības daļai ir arī citas intereses, kuras paliks pēc tam, kad koronavīrusa problēmas tiks uzvarētas.

Partijas pagaidām neko nedara, lai uzrunātu jauniešu vēlētājus, un tas ir pareizi darīts. “Demogrāfiskās bedres” dēļ jauniešu īpatsvars tieši patlaban vēlētāju masā ir neliels, jo dzimstība deviņdesmitajos bija zema, savukārt tie, kas piedzimuši nacionālistu “demogrāfijas ultimāta” rezultātā, vēl nav sasnieguši pilngadību. Turklāt jauniešiem ne vienmēr ir izveidojusies motivācija katrā ziņā iet un nobalsot — tā nāk vēlāk, līdz ar dzīves pieredzi, zināšanām un sapratni par valstī notiekošo. Tāpēc politiķi dara pareizi, koncentrējoties uz citām vēlētāju grupām.

Taču kā Šleseram un visiem pārējiem opozicionāriem uzrunāt vēlētājus, liekot priekšā programmatiskus uzstādījumus? Kādas varētu būt idejas, kas svarīgas vēlētājiem? Lūk, piemēri:

— Aizliegt bojāt ielas un šosejas ar stabiņiem un citiem traucēkļiem.

— Valsts Kasei pievienot Latvijas Banku, kuras galvenā nodarbošanās tagad ir piemiņas monētiņu štancēšana un neregulāru izteikumu izplatīšana, par to saņemot neadekvātas algas.

— Izbeigt problēmu radīšanu kārtīgiem uzņēmumiem, aizverot to kontus bez pamatojuma, tikai piesedzoties ar “MONEYVAL rekomendācijām”.

— Amatos likt konkrēto nozaru profesionāļus, nevis pianistus. (Agrāk to solīja, bet ne vienmēr pildīja; tagad partijas to pat vairs nesola.)

— Izsolīt vai apmainīt publisko funkciju pildīšanai nevajadzīgās valsts un pašvaldību zemes un teritorijas, jo īpaši aizlaistu lauksaimniecības zemi (daudzās Latvijas malās tā ir realitāte), lai privātie var to izmantot pilnvērtīgi vai vienkārši apmežot, kompensējot ciršanas apjomus valsts un privātajos mežos.

— Likvidēt OIK shēmas un saukt pie atbildības vainīgos, konfiscējot sazagto. Automātiski elektrības cenas samazināsies.

— Ja turpina būvēt “Rail Baltica”, tad atzaru uz Rīgas lidostu izbūvēt pa jau esošajām sliedēm līdz Imantas stacijai, lai nav jānoārda arhitektūras pieminekļi Pārdaugavā, jo šobrīd paredzētais risinājums ir apmēram tas pats, kas būvēt tuneļus paralēli Daugavai, lai uzlabotu autosatiksmi.

— Uzlabotā veidolā atjaunot Policijas akadēmiju, ko prasa itin visi, un vienlaikus izbeigt valsts draudus likvidēt reģionālās universitātes. Tieši pretēji: atjaunoto Policijas akadēmiju ierīkot Ludzā, tāpat kā Robežsardzes Koledža ir Rēzeknē, bet esošā Valsts policijas koledža — Jūrmalā.

Un tā var turpināt.

Pašreizējās politiķu problēmas, ko parāda SKDS dati, nav tik vienkāršas kā “piedabūt, lai vēlētājs nobalso par mums, nevis citiem”. Vispirms ir jāpārliecina vēlētājs, lai viņš vispār atnāk uz vēlēšanām — pēdējā desmitgadē vēlēšanās piedalās vidēji starp pusi un divām trešdaļām vēlētāju, bet koronavīrusa ierobežojumu ietekmē šim ciparam, dabiski, ir tendence vēl samazināties.

Tikai pēc tam nāk jautājums — par ko viņi tieši nobalsos. Vidēji aptuveni ceturtdaļa vēlētāju parasti nezina, par ko nobalsot, un vēl kādi padsmit procenti jau zina, ka nebalsos. No faktiskā apmeklējuma pēc vēlēšanām parasti saprotam, ka tie, kas nebija izlēmuši, tā arī neizlēma un nenobalsoja, jo neatrada nevienu savām interesēm atbilstošu politisko spēku.

Pēdējā pusgada partiju reitingi parāda līdzīgu situāciju jaunpienācējām: dažu mēnešu laikā kopš dibināšanas partija sasniedz 2,5% līdz 4,5% reitingu, tad tas nedaudz atkāpjas, lai pēc tam nostabilizētos 3 līdz 4 procentu robežās. Tā vispirms notika ar “Likums un Kārtība”, tad ar “Latvija 1. vietā”, šobrīd tas pats notiek ar jauno spēku “Republika”. Arī “konservatīvajiem”, “progresīvajiem” un Reģionu apvienībai, lai arī tās ir visiem labi zināmas, kaut kādas sekmes iepriekš sasniegušas partijas (šoreiz ne par to, vai šīs sekmes sabiedrības vairākumā maz tiek vērtētas pozitīvi), reitings nav diez ko augstāks.

Apstākļi ar stagnējošiem partiju reitingiem un ievērojamu daudzumu nebalsotājiem/neizlēmušajiem rāda, ka gan Šleseram, gan arī citiem ir labas iespējas dubultot savus reitingus uz neizlēmušo rēķina. Taču, lai to izdarītu, ir jābeidz vaimanāt par vienu un to pašu tēmu un jāsāk beidzot kampaņa — lai uzrunātu sabiedrības vairākumu. Un tur vajadzēs pakustināt smadzenes.

Reitingi: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/partiju-reitingi-decembri-mazinajies-neizlemuso-balsotaju-skaits.a436851/

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kad deputāte atzīstas, ka deputāti pārstāv kādas grupas intereses...

FotoPriekšstats, ka deputāts pārstāv tikai sava vēlētāja “viedokli, uzskatus un vēlmes”, rodas:
Lasīt visu...

21

Dalītais īpašums: ko darīt tālāk?

FotoLatvijā 90. gados notika revolūcija mājokļu sektorā. Pārmaiņas bija saistītas gan ar ēku īpašumu atdošanu bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, gan ar māju privatizāciju, gan ar visu mājokļu uzturēšanas sistēmu.
Lasīt visu...

21

Politisko attiecību līmenis, kurš kādreiz šķistu neiedomājams cinisms, tiek uzdots kā pašsaprotama norma

FotoŠonedēļ Latvijas politikā notika sava veida fāzes pāreja. Nokāpšana vēl vienu līmeni zemāk. Nacionālā apvienība aicināja premjeru padzīt amatam nepiemērotu ministri, pret ko premjers, Saeimas spīkera vārdiem runājot, neiebilda, taču pie viena padzina arī citu ministru, pret kuru nevienam pretenziju nebija.
Lasīt visu...

6

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

FotoKrievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības uzdevums bija maksimāli ātri atteikties no Krievijas gāzes un nodrošināt alternatīvas piegādes par saprātīgu cenu. Gandrīz trīs mēnešu laikā par to atbildīgais ekonomikas ministrs neko no tā nav spējis izdarīt.
Lasīt visu...

13

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

FotoŠobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares, aicinām valdību un koalīcijas partnerus nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus.
Lasīt visu...

21

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

FotoVakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam spiedienam, ir nolēmis mani neatbalstīt. Šī būs mana pēdējā darba diena iekšlietu ministres amatā.”
Lasīt visu...

13

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

FotoLatvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu laikā mainīt ministru, kurš ir atbildīgs par daudzu šobrīd ļoti svarīgu jautājumu risināšanu, ir bezatbildīgi.
Lasīt visu...

21

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

FotoSociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju nepārdomāta rīcība un atsevišķu valsts amatpersonu aizvainojuši izteikumi izraisījuši Latvijas sabiedrībā pastiprinātu spriedzi, kādu mūsu valstī nav nācies piedzīvot pēdējo gadu desmitu laikā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

Vai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar...

Foto

Daudzkrāsainās ļaunuma puķes

“Aiz ideālu daudzināšanas politiķi bieži vien meistarīgi slēpj savu neprasmi, melus un nevēlēšanos kalpot valsts interesēm.” Pjērs Buasts....

Foto

Pārējo būs apēdusi inflācija...

Ikdienā neaizstājamu pārtikas produktu cenas jau tagad ir pieaugušas par 30-50%. Un tas ir tikai sākums – energoresursu cenu lēciens un kara...

Foto

Pavļuts pauž necieņu pret Ministru kabineta apstiprinātajām darba samaksas garantijām veselības nozares darbiniekiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž nožēlu par Veselības ministrijas...

Foto

Jūs taču neiedomājāties, ka es jutīšos vainīga vai atbildīga par kaut jel ko?

Policijai, tai skaitā speciālo uzdevumu bataljonam, ir uzdots īstenot nulles tolerances politiku pret...

Foto

Vismaz nākamos desmit gadus valstij ar krievvalodīgajiem jākomunicē krieviski

Par politisku nāciju. Krievvalodīgie dalās trīs grupās: 20% jau ir daļa no politiskās nācijas, 30% ar savu...

Foto

Vispār jau 10. maijā viss bija diezgan labi, vienīgi Satversme mums ir tāda, kāda ir

Es nosodu tos cilvēkus, kas svin Krievijas agresiju. Tai pat laikā...

Foto

Laiki dāsniem pabalstiem un atbalstiem ir beigušies

959 miljoni eiro uz budžeta deficīta rēķina 2020. gadā, 2 miljardi 104 miljoni eiro uz deficīta rēķina 2021. gadā...

Foto

Ticiet vai ne, bet patieso apdraudējumu es saskatu virtuālajā vidē

Ik gadu 9. maijā visā Eiropas Savienībā mēs atzīmējam Eiropas dienu. Šodien tās fonā norit karš Ukrainā,...

Foto

Zaļās partijas Tavara dīvainības

Šī gada 27. martā Jaunmoku pilī, tiekoties Latvijas Zaļās partijas (LZP), Latvijas Zemnieku savienības, Liepājas partijas un partijas Latvijai un Ventspilij vadītājiem, LZP priekšsēdētājs...

Foto

Cik slikti, ka Latvija uzņem daudz bēgļu, bet nez kāpēc negrib viņus integrēt

Ukrainas bēgļu uzņemšana iezīmē pagriezienu daudzu Eiropas Savienības dalībvalstu, it sevišķi Ukrainas kaimiņvalstu,...

Foto

Ministre Golubeva uzskata, ka "konstatētie nodarījumi nav masveidīgi". Vajag vairāk?

„Vērtējot šos gadījumus kopējā likumpārkāpumu kontekstā, viennozīmīgi var apgalvot, ka konstatētie nodarījumi nav masveidīgi,” pēc iekšlietu...

Foto

Ja ne mēs, tad kurš vēl aizsargās ģimenes vērtības?

Ģimene, laulība, bērni – tās ir augstākās garīgās vērtības. Šobrīd ir nepieciešams, lai mēs tās aizsargātu. Piesedzoties...

Foto

Nebakstiet bijušo čekas ziņotāju – pareizticīgo metropolītu Aleksandru!

Populāra Latvijas ārste ar Ukrainas saknēm LTV intervijā precīzi raksturoja mūsu sabiedrības attieksmi pret krieviem. Pat, ja viņi...

Foto

Rietumos esam tikuši, tomēr padomju lausku lasītājus neesam lāga pieskatījuši

Tik daudz laimīgu cilvēku seju kā 1990. gada 4. maija pievakarē pēc Latvijas Republikas Augstākās padomes balsojuma...

Foto

4. maija ideālus daudzi ir nodevuši gluži nemanot

Laikziņi šogad sola 4. maija aukstuma rekordus. Acīmredzot vēl nav pienācis mirklis noņemt šalles un novilkt cimdus, kas...

Foto

Okupācijas stabs. Mani un citu līkloči

Tā jautājumu un komentāru gūzma, ko pēdējo nedēļu laikā esmu saņēmis saistībā ar bēdīgi slaveno Pārdaugavas stabu, sāk radīt aizdomas,...

Foto

Jurašs Nr. 2 tēmē uz Saeimu?

Ja piedzīvojām situāciju, ka bija divi Juraši - viens fiziskais ar miesu un asinīm, kas staigāja pa ielu un sniedza...

Foto

Orda ir jāsagrauj

Lielākajai daļai no mums jau sen ir skaidrs no ikdienas pieredzēm, ka PSRS koloniālā minoritāte Latvijā pārstāv svešu pasauli, uz kuru mūsu kultūras...

Foto

Reirs melo

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vērš uzmanību, ka finanšu ministrs Jānis Reirs 28. aprīlī LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sniedza...

Foto

Es dodos atpakaļ uz Latviju, kur visi mani apskauž un ienīst, jo man ir jauns funktieris

Esmu ceļā uz Madridi, lai dotos uz Latviju. Šis ir...

Foto

Aicinu valdību uz nekavējošu rīcību pārtikas cenu dramatiska kāpuma apstākļos: Latvijai draud bada gads

Izvērtējot situāciju lauksaimniecībā, jāsecina, ka atsevišķiem produktiem prognozēto 50% pieaugumu vietā, cena...

Foto

Domājam ar savu galvu!

Latvijas pilsoņiem! Krievijas iebrukums Ukrainā liek domāt arī par nenodrošināto un neskaidro Latvijas tautas stāvokli. Sabrūkot PSRS, kādi slepeni protokoli un, iespējams,...

Foto

Latvijai tuvojas vēl nepieredzēta krīze

Kurināmā, degvielas, elektrības, izejvielu un rezultātā pārtikas cenu kāpums jau ietekmē un ietekmēs vēl vairāk katru Latvijas iedzīvotāju. Viennozīmīgi visvairāk cietīs...

Foto

Kāpēc Ukraina uzvar?

Kāpēc Ukraina uzvar, lai gan frontes līnijā var būt zaudējumi, ir teritoriju okupācija, kritušie un civiliedzīvotāju deportācijas? Uzvar – morāli! Ukraiņu tautu, armiju...

Foto

Par pareizticības žandarmu Kudoru

Lai kā Andris Kudors necenstos zem Ukrainas karoga paslēpt, ka viņš ir patoloģisks melis, sektants un manipulators, padodas tas viņam ne pārāk...

Foto

“Bēgļi” no Krievijas nav jāuzņem, nekādas jaunas uzturēšanās atļaujas – terminētas, pastāvīgās, vienalga kādas!

“Latvijas Avīze” 20. aprīlī publicēja interviju ar Saeimas deputātu Ainaru Latkovski, kurā politiķim...

Foto

Ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu

Daži praksē balstīti padomi domas konstrukcijai, ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu....

Foto

Mūs aizmirsa!

Atsaucoties uz Ķīles Pasaules ekonomikas institūta publicēto informāciju par valstu sniegto atbalstu Ukrainai, kurā norādīta nepatiesa informācija par Latvijas sniegto atbalstu Ukrainas bruņotajiem spēkiem,...

Foto

Mēs esam atraduši jaunu veidu, kā paspēlēties ar pilsonību, tagad kā piesegu izmantosim Ukrainas bēgļus

Šobrīd Saeima skata grozījumus Pilsonības likumā, kuros nav noteikts, pie kādiem...

Foto

Sarkanā "profesūra" stingri stāv okupekļa sardzē

Viens no pazīstamākajiem sarkanās profesūras ideologiem Mārtiņš Kaprāns sociālajā vietnē “Twitter” ierakstījis: “Rodas iespaids, ka Kompartijas propagandas orgāna “Cīņa” tiešie...

Foto

Nomest līķautu atjaunotā dzīvē

“Vai jums nav zināms, ka mēs visi, kas Jēzus Kristus Vārdā esam kristīti, esam iegremdēti Viņa nāvē? Jo mēs līdz ar Viņu...

Foto

Mamuška

Ukrainas austrumos notiek karaspēka koncentrēšana izšķirošai milzu kaujai. Nav skaidrs, kāpēc tāda kauja būtu vajadzīga, tomēr abas puses apbrīnojamā vienprātībā savelk spēkus, apšauda viens otru,...

Foto

Spriežam par „kolektīvo Putinu”. „Zombie, what’s in your head?”*

Pēc ziņām, foto un video no Bučas šķiet, ka vārdi ir sekli un nespēj ietvert visu, kas...

Foto

Sankcijas – trīs piedāvājumi

Līdz ar sankciju paplašināšanu pret Krieviju un atbalsta (militārā, humānā, ekonomiskā, visa iespējamā) palielināšanu Ukrainai, ir vērts arī, tēlaini izsakoties, iztīrīt un...

Foto

Ienīst necilvēcību ir normāli

Krievijas karš un genocīds pret ukraiņiem daudziem ir radījis iekšēju cīņu pret arvien pieaugošām naida un dusmu jūtām pret okupantu necilvēkiem. Mēs...

Foto

Par karu Ukrainā un medicīnas konsekvencēm

Karš nozīmē agresiju pret cilvēku dzīvību un veselību. Ukrainas kara tuvākās un ilgtermiņa sekas veselībai kļūst katastrofālas. Televīzijas kanālos un internetā...

Foto

Ministri Golubevu netraucēt ar zagļiem: viņai jāizdomā jauns joku video

Jūrmalā atkal siro zagļi – melnīgsnēji vīreļi, kuri šoreiz uzdodas par „ukraiņiem” un meklē „darbu”. Tagad...

Foto

Nils rekomendē svecītes

Jāatzīst, ka, kamēr Rīgas “gauleiters” bija Nils Ušakovs, galvaspilsēta zēla tīri labi. Bija, par ko mēru sunīt, un par savu kabatu politiķis neaizmirsa,...

Foto

Okupācijas muzeja brīvdabas ekspozīciju vajag apmūrēt ar mūri

Ir skaidrs, ka okupantu pieminekli līdz 9.maijam mēs nepagūsim nojaukt. Ja vien krievi paši neuzmetīs atombumbu, tas stāvēs....

Foto

Mūsu policisti ir ļoti, ļoti, ļoti lojāli, nemaz nedomājiet to apšaubīt!

Valsts policija ir iepazinusies ar bijušā iekšlietu ministra M. Gulbja intervijas izteikumiem kādā raidījumā, kurā...

Foto

Man ir daudz domu par visu ko, bet visvairāk par lielisko mani pašu

Es citkārt domāju, kas tad ir mans noziegums pret valsti ar nosaukumu Latvija....