Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas  notiek Latvijas sportā un Olimpiskajā komitejā? Īsumā būtu jāsaka – nekas īpašs. Olimpiskās komitejas prezidents Zoržs Tikmers (attēlā) strādā, Olimpiskā komitejas valde strādā, izpildkomiteja strādā, Ģenerālā asambleja ir notikusi ar konstruktīvām un pietiekami asām diskusijām, visi nepieciešamie dokumenti pieņemti, budžets apstiprināts, naudas tēriņi atzīti par adekvātiem.

Cerības, ka visas federācijas būs laimīgas un apmierinātas ar budžetu, ir nesasniedzams sapnis. Lielākās federācijas grib sadalīt visu (valsts naudas) pīrāgu, mazākās – vēlas mazliet vairāk drupaču no šī pīrāga. Olimpiskā komiteja naudu nedrukā, taču braši cīnās par lielāku naudiņu budžetā un piesaista sponsorus. Bet sponsoru piesaiste Latvijā ir ļoti sarežģīts pasākums.

Visi tie, kas cik necik orientējas biznesā, kas pārdod savas preces un pakalpojumus federācijām vai to apvienojošām organizācijām (Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Sporta federāciju padome, Latvijas Paralimpiskā komiteja, Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija), saprot, ka nekāda biznesa tur nav un leģendas, ka Latvijas sportā „ir baigais piķis” dzīvo to ļaužu prātos, kam pašiem ar sportu ir tik daudz sakara, kā fotogrāfa aicinātam piespiest savu resno vēderu motocikla stūrei. Uzbrukumi Olimpiskās komitejas prezidentam Žoržam Tikmeram par sievas atrašanos kādas firmas īpašnieku vidū ir čakli papagaiļa mēģinājumi ieknābt prezidentam.

Tas ir mēģinājums atgriezties iepriekšējā Saeimas sasaukumā, kur Konservatīvā partija pārraudzīja sportu un mēģināja to vadīt (iespējams, citi teiktu – paņemt savus procentus). Un šeit bija divi galvenie uzstādījumi:

• naudu dosim tikai vienai organizācijai, nevis manis iepriekšminētajām četrām, kas apvieno federācijas;

• labas federācijas, kuras ir pelnījušas valsts finansiālu atbalstu ir tās, kuras tieši vai netieši tiek sponsorētas no Optibet, Unibet, Betsafe, Bwin, Pofbet, Sportsbet vai citām azartspēļu struktūrām, kas slēpjas aiz mīlīgiem sportiskiem reklāmsaukļiem, draudzības aicinājumiem, līdzijušanas alus bāriem vai kafejnīcām. Vēl viens uzstādījums, kas uzplauka iepriekšējās Saeimas un konservatīvo pārraudzītās Izglītības un zinātnes ministrijas politiskajā vadībā, ir: dot valsts naudu tieši motosporta vai autosporta sacensību rīkošanai.

Tas, ka Latvijā par vairākiem miljoniem tiek rīkots rallijs vai jebkāda cita motoru sacīkste, nav saistāms ar sportu, bet gan ar tūrismu, alus patēriņu vai ceļu uzturēšanu, un skaitīt šo sacensību rīkošanai iedoto (mūsu – nodokļu maksātāju) naudu pie kopējās sporta naudas ir vienkārši bezgaumīgi.

Atgriezīšos pie azartspēļu biznesa sportā – Skandināvijas valstīs un Somijā ar šo sērgu pakāpeniski ir tikuši galā – azartspēles ir atkarības, un valsts pienākums būtu tās apkarot vai vismaz nepieļaut to pārliecīgu reklamēšanos „sporta draugu” veidolā. Es saprotu, ka daudzi mani kolēģi sportā, izlasījuši šos vārdus, jau pielekuši kājās un vīsta dūres, jo es aiztieku viņu sponsorus.

Es atrados Pasaules Ārstu savienības atbildīgā amatā laikā, kad pasaules ārstiem kopīgiem spēkiem izdevās globāli izņemt cigarešu reklāmu no sporta. Sports nesabruka, bet cigarešu reklāma un patēriņš daudzās valstīs samazinājās. Esmu aicinājis pie Latvijas Antidopinga komisijas izveidot amatvietu ierēdnim, kas risinātu šo godīga sporta jautājumu – godīgs sports ir sports bez likmēm.

Nevēlos moralizēt, bet tieši tām federācijām, kuras sponsorē vai atbalsta azartspēļu bizness, pāri veļas vislielākais aizdomu dūmu mākonis par spēļu ietekmēšanu. To, vai azartspēļu biznesam bija sava ietekme arī uz LOK prezidenta diskreditāciju, man nav zināms, bet mani informācijas avoti šūpoja galvas – nevarot ne noliegt, ne apstiprināt.

Tātad – esmu nonācis pie tēmas, kādēļ šo rakstu sāku – sports ir ļoti daudzšķautnains, sporta veidi ir ļoti atšķirīgi, sports nav tikai nauda, kā labpatīk iztēloties pašreizējiem LOK kritiķiem, bet pats būtiskākais sportā ir bērnu sports, amatieru sports un veterānu sports, kas viss kopā nozīmē – nācijas veselības pamats. Domāju, ka tas, ka Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Žoržs Tikmers savu galveno darba apjomu veic, lai virzītu „sporto visa klase”, lai sporta stundas būtu katrā skolā katram bērnam katru dienu, samazina viņa kapacitāti naudas „izsišanā” lielajam sportam un lielo sporta federāciju rīkotajām sacensībām, un tas sāp dažiem federāciju vadoņiem. Es neesmu pārliecināts, ka lielu sacensību (Pasaules vai Eiropas čempionātu) rīkošana Latvijā ir ieguvums bērnu un jaunatnes piesaistīšanai sportam.

Un vēl kāds arguments, kāpēc pikti ir politiķi un pseidopolitiķi – 30. martā Ģenerālajā asamblejā tika pieņemts LOK Ģenerālās asamblejas sastāva veidošanas un vēlēšanu nolikums. Šajā nolikumā ir teikts, ka no 19 brīvi ievēlamajiem Izpildu komitejas biedriem vismaz 17 ir jābūt Olimpisko sporta veidu federāciju prezidentiem vai izpildinstitūciju vadītājiem, bet tas patiesībā nozīmē, ka turpmāk Olimpiskajā Izpildu komitejā darbosies tikai federāciju vadītāji, bet dažādiem politiskiem riekstiņiem tur vietas nebūs. Žorža Tikmera cietā darbība – LOK vadību atbrīvot no goda politiķiem un pašvaldību vadītājiem – iespējams, nav pēdējiem bijusi tīkama rīcība.

Ko nozīmē 21. gadsimta sports, un kāpēc tik daudz kaislību ap Olimpiskās komitejas Ģenerālās asamblejas lēmumiem?

Latvijas Olimpiskās komitejas himna saka, ka sports ir Dievu prieks, skaistums, taisnība, drosme, gods un prieks, auglība, progress, miers.

Raugoties no olimpiskās kustības skatpunkta, olimpiskajam sportam vajadzētu sevī integrēt visu to, ko sauc par olimpismu – dzīves filozofiju, domāšanas veidu, tieksmi pēc prāta, miesas un gara saskaņas. Olimpisma ideāls ir harmonisks cilvēks harmoniskā sabiedrībā. Paraugoties, kas notiek pasaules sporta dzīvē 21. gadsimtā, nav viegli šajā biznesa un politikas krustpunktā ieraudzīt harmoniju un dzīves filozofiju.

Manā pasaules uztverē sports nozīmē veselību un medicīnu. Es tiešām nezinu neko nozīmīgāku cilvēka primārajā, sekundārajā un terciārajā profilaksē – veselības saglabāšanā un atjaunošanā pēc slimības – kā fiziskas aktivitātes un sportu. Vēl vairāk – es tiešām ticu sporta dziedinošajām spējām onkoloģijā, psihiatrijā, ortopēdijā un daudzās citās jomās. Un galu galā – tieši uz sporta un fizisko kustību pamata ir būvēta rehabilitācija.

Sports pēdējos 30 gados ir pilnībā mainījies. Sports pilnībā pārvērties par biznesu, reliģiju un politiku, un to vēl vairāk veicināja Covid–19 pandēmija. Ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē valdības (nepamatoti) ierobežoja sporta nodarbības bērniem, tautas sporta entuziastiem un veterāniem, taču stimulēja sportu kā biznesu – nosēdinot tautas masas pie televizora raudzīties, kā sporto pasaules bagātākie sportisti. Latvijas gadījumā tas nozīmē lokālā sporta pagrimumu, jo visi seko līdzi citu valstu sporta biznesa aktivitātēm.

Globāli sports kļuvis par vienu no vadošajiem biznesa veidiem, pasaules bagātākie supermiljardieri cenšas iegādāties Eiropas čempionlīgas futbola klubus vai NBA basketbola klubus.

Šis bizness var būt tiešs – piemēram, pārdodot biļetes 100 000 skatītājiem uz futbola čempionāta finālu vidēji par 3000 eiro katru biļeti. Šis bizness var būt modernā cilvēku tirdzniecība – sportistus pērk un pārdod par milzu naudu, atmetot dažus procentus tiem treneriem un sporta skolām, kas sportistu īstenībā ir bērnībā uztjūnējuši un sagatavojuši. Bizness var būt populāra sportista izpeļņa – profesionāls sportists pelna ļoti lielu algu, bet no viņa sapelnītā dzīvo komandas īpašnieks, akcionārs, treneri, aģenti, fizioterapeiti, ģimene un daudzi citi cilvēki.

Sports ir ļoti nozīmīgs netiešais bizness. Piemēram, sports ir viens no lielākajiem spēlētājiem TV tirgū, sports ir viens no lielākajiem spēlētājiem reklāmas tirgū, kā jau rakstīju iepriekš – sports uztur totalizatoru biznesu, sports aizņem aptuveni 12–20% globālās informācijas tirgus (to varētu saprast arī tā, ka vidējam vīrietim paredzētā laikrakstā, žurnālā vai portālā tieša un netieša informācija par sportu aizņem 20%, bet sievietēm– 12%). Pašvaldības visā pasaulē lielu daļu savas naudas tērē savam mīļotajam klubam.

Sports rada miljoniem darba vietu, jo sporta preces (vai vienkārši krosa kurpes, ko sports ir ienesis ikdienā) ir pirmā desmitnieka tirdzniecības objekts.

Un beigu beigās – sporta sacensību apmeklēšana (gan kā dalībniekiem, gan kā skatītājiem) ir globālā tūrisma nozīmīga sastāvdaļa, bet lielu sporta sacensību rīkošana valstīs attīsta lokālo infrastrukturu, stimulē celtniecību.

Sarežģītāk ir izskaidrot – kā sports ir kļuvis par reliģiju vai ieņēmis reliģijas vietu. Sporta sacensības ļaudis iet skatīties (stadionā vai pie televizora) ar tādu pašu reliģisku pārliecību, fanātismu un regularitāti kā agrāk gāja uz baznīcu (piemēram, katru nedēļas nogali).

Sports lielā mērā ieņēmis elkdievības lomu – populāra futbolista portretu uz krekliņiem un vēja jakām globāli skatām biežāk nekā visu reliģisko tēlu, ieskaitot Jēzu Kristu, attēlus. Līdzīgi kā savulaik nēsāja krustiņus uz krūtīm, sporta reliģiozi mūsdienās velk viena kluba formai līdzīgus apģērbus ar sportista numuru un uzvārdu, karina sev relišerus, sprauž nozīmītes un ver lietussargus.

Populāri sportisti ieņem elka vai reliģiska līdera lomu. Piemēram, Krištianu Ronaldu facebook, instagram un citos sociālajos tīklos ir vairāki simti miljoni sekotāju. Amerikāņu basketbolisti kļūst par modes ikonām, jo cilvēku apziņā ieņēmuši dieva dēla vietu. Sportistu viedoklim uzticas, pat ja sportists par konkrēto tematu neko nezina, un sportistu ievēl parlamentā vai vismaz mazpilsētas pašvaldībā.

Kā savulaik katras pilsētas lielākais un dižākais nams bija baznīca vai mošeja, tā mūsdienās dižākā celtne ir stadions vai slēgta halle. Bieži tas ir saistīts ar lokālo sporta reliģiju, piemēram, piemēram, Jaunzēlandes reliģija ir regbijs, Lietuvas – basketbols, bet reizi gadā Latvijas lokālreliģija ir hokejs.

Kāpēc es apgalvoju, ka sports ir politika? Sports ir kļuvis par valstu politiku vai vismaz iespēju valstīm sevi globāli izcelt. Šoreiz nerunāšu par Krievijas sporta filosofiju, kur daudzi nopietnākie sportisti ir iesaistīti bruņotajos spēkos un saņem algu no militāristiem. Dalasā skolas bērniem ir jāiemācās, ka bez Amerikas Savienotajām valstīm uz zemeslodes globusa ir atrodama arī Slovēnija, bet Vašingtonas skolas bērniem – ka ir arī Latvija.

Savukārt politiķi, par kuru esamību neviens pat nenojaustu (Saeimas deputāts, vidējais), pamanās nofotografēties kopā ar olimpisko medaļnieku, un raugi – 40 minūtes redzams sportacentrs.com vai cita tikpat nozīmīga portāla augšpusē (pat, ja pirms tam balsojis pret atbalstu sportam budžeta pieņemšanas sēdē). Un politiķi tiešām sporta panākumus uztver par savu nopelnu pat tad, ja paši lieguši visai tautai divus gadus sportot. Tiesa, cieta ne tikai tautas sportisti un bērni; cieta arī varturi – pandēmija neļāva prezidentam, deputātiem un ministriem blīvā slānī braukt uz Tokijas un Pekinas spēlēm Latvijas sportistiem līdzi just.

Bet pa īstam sports kā politika izpaužas detaļās. Pasaules valstis iegulda miljonus un miljardus atsevišķa sporta veida attīstībai (piemēram, tūkstošus bobsleja slidās, kas nobrauciena ātrumu paātrina par 0.01 sekundi). Valstu līmenī tiek pieņemti lēmumi nekautrīgi izmantot negodīgus līdzekļus, piemēram, mainīt ledus temperatūru kamaniņu un skeletona trasē – kad brauc saimnieku pārstāvis, ledus netīši kļūst par dažiem grādiem aukstāks, bet, kad brauc mūsējais – sāk kust (un kamanu slidas slīd sliktāk). Bet, kas netīkamākais – valstis nekautrējas ieguldīt naudu fizioloģijas, bioķīmijas un farmakoloģijas pētījumos, kas beigu beigās nozīmē dopinga attīstību (mēs nojaušam par Krievijas aktivitātēm šai jomā, bet, skatoties uz olimpiskajiem rezultātiem, daža Āzijas valsts noteikti ir vēl agresīvāka dopinga pētījumu un sasniegumu jomā).

Sports no ārsta skatpunkta

Kā jau teicu – manā pasaules uztverē sports nozīmē veselību un medicīnu, īpaši fiziskās aktivitātes un sports nozīmīgi cilvēka primārajā, sekundārajā un terciārajā profilaksē – veselības saglabāšanā un atjaunošanā pēc slimības.

Mūsdienu sports nav iedomājams bez sportista, trenera, tiesneša, tehniskā speciālista, organizatora, promotiera, aģenta, fizikālās terapijas speciālista, masiera, komentētāja, federācijas funkcionāra un ārsta. Bet ārstam sports nozīmē ne tikai sporta medicīnu klasiskā izpratnē, bet gan vismaz četras dažādas medicīnas jomas:

• augstas klases sportistu fizisko rādītāju diagnostika, medicīniskā aprūpe, sporta fizioloģija un patofizioloģija, rehabilitācija, bērnu un jaunatnes sporta medicīna; 

• sacensību un treniņprocesa uzraudzība, pretsāpju, ortopēdiska un cita veida neatliekamā medicīniskā palīdzība;

• slimību profilakse un rehabilitācija darbā ar dažāda vecuma un trenētības cilvēkiem;

• smagu slimību, piemēram vēža un sirds slimnieku ārstēšana ar sporta un fizisko aktivitāšu elementiem.

Neatkarīgi no tā, vai ārsts pieskata sporta skolu, sporta klubu, olimpisko vai paralimpisko izlasi, šim ārstam netieši tiek pieprasīti izcili sportista rezultāti un sasniegumi. Tā nu sporta medicīna izplešas no bērnu fizisko spēju pārbaudes līdz ļoti precīzai operācijai. Bet sportam, kā saprotams, ir arī biznesa un politikas seja. Medicīna, treniņi un sacensības saduras rūpēs par bērnu un sportistu veselību, un šīs sadures vietas ir:

• pārmērīga vai nepamatota medikamentu lietošana;

• pārmērīga vai nepamatota uzturbagātinātāju lietošana;

• nezināmas izcelsmes un satura sporta dzērienu un pulveru lietošana;

• nepamatotas slodzes, kuras tiek noteiktas bez trenera palīdzības, treniņu plānu neesamība, vienpusība treniņos;

• dopingvielu lietošana (tas vismaz Latvijā vairāk attiecas uz veterānu un tautas sportu, jo Antidopinga birojs labi tiek galā ar augstas klases sportistu kontroli);

• sporta traumas un sporta inducētas slimības;

• atsevišķu sporta medicīnas jautājumu stigmatizācija no sporta organizatoru, treneru un mediju puses;

• medicīnas dienestu nesagatavotība vecu ļaužu sporta un izturības (izdzīvošanas) sporta dalībnieku veselības pārbaudēm un neatliekamajā palīdzībā;

• medicīnas dienesta (ārpus sporta medicīnas) pilnīga nesagatavotība atbildēt uz jautājumu – vai bērns vai veterāns ar kādu problēmu (aritmija, sirds vārstuļu mazspēja, epilepsija utt.) kādā mērā var piedalīties treniņos un sacensībās. Grūtības atrast speciālistu – konsultantu, kas ir lojāls sportam un lielām slodzēm;

• nāve sportā (īpaši veterānu un tautas sportā). Stigmatizēts jautājums, jo patiesībā nāve sportā ir daudz retāka nekā nāve sadzīvē.

Katrs no šiem sadures jautājumiem ir vesela raksta vai pētījuma vērts.

Es Jums ilustrēju tikai nelielu daļu no jautājumiem, kas saistīti ar sportu. Katrā no sporta kā politikas, biznesa, reliģijas vai medicīnas sadures punktiem parādās viedokļi, intereses, pretrunas. Sports ir tik ļoti dažāds, ka vienotība sporta politikā ir iespējama tikai totalitārā valstī. Tomēr kaut kādai vadībai sporta dzīvē ir jābūt. Grūti iet Dāvim Mārtiņam Daugavietim, kuram nācies uzņemties Saeimas apakškomisiju pēc 13. Saeimas haosa un alkatības. Bez vadības palicis Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departaments.

Latvijas Olimpiskā komiteja ir gatava uzņemties atbildību un vadību sporta jomā, un patiesībā tā ir vienīgā struktūra, kas zina, ko un kā darīt, kam ir kapacitāte, pieredze un jauda. Bet protams, visur, kur parādās darītājs, parādās arī kaitētāji. Tā tas pēc Ģenerālās asamblejas noticis arī burziņā ap LOK prezidentu un viņa sievu.

Un nobeigumā: tieši Žoržs Tikmers un Latvijas Olimpiskā komiteja līdz ar mūsu kaimiņu – lietuviešu, igauņu, somu un dāņu olimpiskajām komitejām bija iniciatori Krievijas un Baltkrievijas sportistu nepielaišanā Olimpiskajām spēlēm un izolācijā no lielā sporta pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā. Iespējams, kādam tas ir ļoti sāpējis; iespējams – šobrīd ir mēģinājumi svešām rokām atdarīt Žoržam Tikmeram par viņa pilsonisko stāju un iniciatīvām.

* ārsts, Latvijas Olimpiskās komitejas Izpildu komitejas loceklis

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...