Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Koalīcija sarunās solījusi sagatavot priekšlikumus budžeta konsolidācijai, kas ietvertu arī sociālā budžeta izdevumu samazināšanu par 11 miljoniem latu, valdības partnere apvienība Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pirmdien tomēr izvēlējās atkārtoti paziņot, ka sociālajā budžetā neredz budžeta līdzekļu ietaupījumu. Tā vietā ZZS bija iesniegusi konsolidācijas priekšlikumus, starp kuriem lielāko budžeta ietaupījumu piedāvāja veikt uz ES fondu līdzfinansējuma rēķina. Tikmēr Pietiek zināms, ka starptautiskie aizdevēji – Starptautiskais Valūtas fonds un Eiropas Komisija - pagaidām nav gatavi piekāpties mazākam budžeta konsolidācijas apjomam, kas ļautu izvairīties no sociālā budžeta izdevumu apcirpšanas. Tas nozīmē, ka ZZS kā koalīcijas partnerei, visticamāk, nāksies piekrist sociālā budžeta izdevumu samazināšanai un reformu īstenošanai izglītības sistēmā.

Ar koalīciju saistīti avoti ZZS soli, pirmdien piedāvājot savus priekšlikumus, kas neietvēra ne tēriņu samazināšanu sociālajā budžetā, ne reformas izglītības sistēmā, Pietiek vērtēja kā laika novilcināšanu un „politisku spēlēšanu uz publiku”. Savukārt kuluāros izskan runas, ka Vienotības un ZZS koalīcijas stabilitāte, partneriem nespējot vienoties par budžeta konsolidāciju, kļūst trauslāka un ka ZZS jau nopietni sākusi lūkoties opozīcijā esošā Saskaņas centra virzienā.

ZZS priekšlikumi par budžeta naudas taupīšanu paredzēja ne vien valsts pārvaldes izdevumu apcirpšanu, prokuratūras darbinieku atalgojuma samazināšu un taupīšanu, atsakoties no angļu valodas mācīšanas jau no 1.klases, bet arī 27 miljonu latu ietaupījumu, apcērpot ES fondu apguvei šogad budžetā atvēlētos līdzekļus.

Uz lielāko daļu ZZS iesniegto konsolidācijas priekšlikumu koalīcijas partnere apvienība Vienotība raudzījusies kritiski, liecina vairāku ar koalīciju saistītu personu Pietiek sniegtā informācija. Noraidīts arī ZZS priekšlikums par ES fondu apguvei atvēlēto budžeta līdzekļu apcirpšanu.

Noprotams, ka asākie šķēpi joprojām tiek lauzti par budžeta izdevumu samazināšanu ZZS pārraudzībā esošajās labklājības un izglītības, īpaši - augstākās izglītības jomās.

Neoficiāli izskan, ka, neraugoties uz ZZS nostāju, tai, visticamāk, tomēr būšot jāsniedz priekšlikumi sociālā budžeta samazināšanai vai arī jāpiekrīt Finanšu ministrijas piedāvātājiem sociālā budžeta tēriņu samazināšanas risinājumiem (viens no tiem paredz taupīt uz bezdarbnieku pabalstu izmaksu rēķina, samazinot gan pabalsta izmaksas laiku, gan kopējo tam atvēlēto finansējumu). Tāpat ZZS būšot jāpiedāvā risinājumi augstākās izglītības reformai, kas paredzētu budžeta naudas ietaupījumu ne vien šogad, bet arī turpmākajos gados.

Pietiek arī zināms, ka starptautiskie aizdevēji pagaidām nav gatavi piekāpties mazākam budžeta konsolidācijas apjomam, atbalstot koalīcijas jau akceptētos priekšlikumus un ļaujot izvairīties no sociālā budžeta izdevumu apcirpšanas.

„Aizdevēji jau tā ļoti skeptiski raugās uz atsevišķiem konsolidācijas pasākumiem, kuri attiecas uz papildus budžeta ieņēmumiem no ēnu ekonomikas apkarošanas, un nodevas palielināšanu nebanku kredītiestādēm,” teica kāds avots koalīcijā, secinot, ka līdz ar to aizdevēju piekāpšanās tam, ka konsolidācijas apjoms varētu nesasniegt 50 miljonus latu, esot maz ticama.

Pietiek rakstīja, ka koalīcijā jau atbalstītie konsolidācijas risinājumi paredz degvielas akcīzes palielināšanu vidēji par diviem santīmiem, azartspēļu nodokļa celšanu, valsts pārvaldē nodarbināto skaita samazinājumu, kā arī štatu samazināšanu tādās budžeta finansētās institūcijās kā Valsts policijā, robežsardzē, ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, Ieslodzījumu vietu pārvaldē, Valsts ieņēmumu dienestā un Ārlietu ministrijā.

Par šā gada budžeta grozījumiem, nodrošinot 50 miljonu latu konsolidāciju, valdībai būtu jāvienojas martā, lai, vēlākais, aprīlī par tiem varētu balsot Saeima.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazās partijas būs spiestas pieņemt arī “oligarhu” ziedojumus

FotoGrozījumi politisko partiju finansēšanas likumā ir mēģinājums “iekonservēt” pašreizējo politisko eliti un izslēgt no spēles mazās partijas. Jaunais likumprojekts veicinās administratīvo resursu izmantošanu politiskajā cīņā, kas neizbēgami novedīs pie varas stagnācijas.
Lasīt visu...

21

Atraktīvā politiskā hronika: 10. oktobris

FotoPēc 2018.gada 6.oktobra sociāli politiskā dzīve ir ļoti intensīva. Tā tam ir jābūt. Atbilstoši tautas politiskajai gribai todien pie varas nāca manis dēvētā “6.oktobra paaudze”, un latviešiem šajā saulē sākās jauns laikmets. No 13. Saeimas deputātiem 65% tika ievēlēti pirmo reizi. Tas ir radikāls pagrieziens. Tas ir neapstrīdams pierādījums jauna laikmeta sākumam parlamentārā republikā. Un, lūk, jauns laikmets vienmēr sākas ar sociāli politisko procesu sakāpinātu intensitāti. Katru dienu ir kaut kas neparasti jauns un negaidīti jauns. Jaunie politiskie spēki vēlas pēc iespējas ātrāk visu piekārtot savam cilvēciskajam līmenim un profesionālajam līmenim. Viņi steidzas. Īpaši steidzas, apzinoties savu neleģimitāti visā sabiedrībā.
Lasīt visu...

21

Sarūgtināt Bordānu un atlikt partiju finansējuma pieaugumu līdz nākamās Saeimas ievēlēšanai

FotoAicināsim 13. Saeimas deputātus neatbalstīt sasteigtu likumprojektu, kas paredz būtisku valsts finansējuma palielinājumu politiskām partijām jau no nākamā gada!
Lasīt visu...

Pietiek neskaidrību

Uz kopējā fona "Repharm" ir tīri labs un valstiski nozīmīgs koncerns

FotoKatru gadu rudenī atrodas kāds, kas raksta apskatu par šādu tēmu. "Sagadīšanās pēc” katru rudeni farmācijas tirgus sašūpojas, notiek lielākas vai mazākas aktivitātes likumdošanā, normatīvajos aktos, īpašumu maiņā, ražotāju un tirgotāju attiecībās. Vārdu "sagadīšanās" es šeit lietoju tādēļ, ka rudenī tiek izstrādāts valsts budžets un budžetā nekad netiek pietiekami daudz naudas izdalīts medicīnai.
Lasīt visu...

Pietiek neskaidrību

Ko gan citu darīt zaglim, kurš noķerts ar svešu maku rokā?

FotoŠorīt notērēju pārdesmit minūtes laika, lai kļūtu par divsimt deviņdesmit un nezin kuro cilvēku, kurš bija paskatījies „paša spēcīgākā opozīcijas pārstāvja” un vēl arī Gunāra Astras gara radinieka – tā vismaz viņam pašam gribētos – Alda Gobzema fantastiski populāro – jau atkal tā viņam pašam gribētos – taisnošanos viņa Bieriņu nekustamā īpašuma pirkšanas, pārdošanas, dāvināšanas un vēl nez kā sakarā.
Lasīt visu...

18

Latvieši vairs nav "varoņu tauta", drīzāk jau kalpu un pielīdēju tauta

FotoPolitmafija Latvijā visu ir nostādījusi tā, ka nav iespējams dzīvot Latvijā un nebūt šīs mafijas vergam. Par jebko, ko tu pērc, ir jāmaksā PVN. Viss tiek nozagts. Ja tu oficiāli strādā, jāmaksā sociālais nodoklis un ienākuma nodoklis. Viss tiek nozagts. Ja ir īpašums, tad ir jamaksā īpašuma nodoklis. Gribi lietot elektrību, maksā gan par to, gan arī OIK, un vēl nez ko.
Lasīt visu...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

Latvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem...

Foto

Modernā banalitāte

Banalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna...

Foto

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

Jebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida...

Foto

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

Nezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks...

Foto

Partijas pamodušās no miega

Izskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to...

Foto

Objektīvā realitāte

Ko nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai...

Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...