Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Kas ir mana Galileja?

Arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs
13.04.2020.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dārgie brāļi un māsas Kristū. Jūdiem bija paraža pēc apbedīšanas vēl trīs dienas apciemot kapu, lai pārliecinātos, ka aizgājējs patiešām ir miris; tā vismaz šī paraža tiek skaidrota. Bet pie kapa sievietes sastop eņģeli, kurš viņām saka: “Nebīstieties!” Tātad eņģelis sēž pie kapa, akmens ir atvelts no kapa, bet pirms tam sievietes bija raizējušās par to, kas šo akmeni varētu atvelt, jo viņas nesa arī smaržzāles, lai varētu ar tām svaidīt Jēzus miesas.  Viņas pienāk pie kapa, un tur akmens ir atvelts, uz šī akmens sēž eņģelis, tērpies baltās drānās, un viņa izskats ir kā zibens. Redzams, ka tā ir būtne, kas nāk no debesu realitātes. Protams, viņas ir pārbijušās.

Sievietes bija pirmās, kas ieticēja

Un šī būtne viņām saka: “Nebīstieties, jo es zinu, ka jūs meklējat Jēzu, krustā sisto. Viņa šeit nav, jo Viņš ir augšāmcēlies, kā bija sacījis. Nāciet un aplūkojiet to vietu, kur Kungs bija nolikts! Un ejiet steigšus un pasakiet Viņa mācekļiem, ka Viņš ir augšāmcēlies, un, lūk, Viņš pirms jums aizies uz Galileju. Tur jūs Viņu redzēsiet.” Lūk, šis eņģeļa vēstījums. Viņš ieaicina sievietes, lai viņas ierauga, ka Jēzus šajā kapā nav. Protams, eņģelis atnāca nevis tāpēc, lai Jēzu izlaistu no kapa (to Jēzus bija izdarījis pats), bet eņģelis atvēla kapakmeni, lai cilvēki varētu pienākt un pārliecināties, ka kaps ir tukšs.

Tad sievietes, kā mēs dzirdam, bailēs un lielā priekā (šīs dimensijas apvienojas kopā) ātri iziet no kapa un steidzas to vēstīt Viņa mācekļiem. Bet pa ceļam viņas sastop Jēzu, kurš viņām saka: “Esiet sveicinātas!” Latviski šis sveiciens skan varbūt ļoti ikdienišķi, bet Evaņģēlijā šis oriģinālais teksts burtiski nozīmē “Priecājieties!” Pirms tam ir teikts, ka viņām bija liels prieks, atklājot, ka Jēzus ir dzīvs. Šis vārdu salikums – liels prieks – ir vēl vienu reizi ir minēts Evaņģēlijā, vietā, kad trīs gudrie atnāca un ieraudzīja Jēzus bērniņu, pirms tam mērojuši tālu ceļu. Tātad šis lielais prieks parādās, Jēzum piedzimstot un pēc tam – Viņam augšāmceļoties.

Tukšais kaps ir zīme tam, ka Jēzus ir augšāmcēlies. Pats par sevi tas vēl nevar kalpot par izsmeļošu pierādījumu, bet interesanti, ka sievietes meklē krustā sisto, bet atrod un sastop augšāmcēlušos. Eņģeļa un pēc tam arī Jēzus parādīšanās tieši sievietēm, kas ir zīmīgi, ir apliecinājums tam, ka sievietei ir nozīmīga loma Kristus mācekļu vidū. Tas ir pārsteidzoši, ka pirmās bija tieši sievietes, kurām tika uzticēts nest augšāmcelšanās vēsti un turklāt par to raksta visi evaņģēlisti. Jēzus laikā sievietēm nebija tiesību liecināt tiesā, viņas netika uzskatītas par ticamiem lieciniekiem.

Jūdaismā tai laikā arī bija ļoti negatīva attieksme pret sievietēm kā pret lieciniecēm. Ja evaņģēlisti būtu gribējuši padarīt savu Evaņģēlija tekstu ticamāku lasītājiem, tad viņi noteikti būtu izvairījušies no tāda kompromitējoša fakta pieminēšanas, ka pirmās Kristus augšāmcelšanās liecinieces bija sievietes. Interesanti, ka šeit Jēzus sūta viņas pie apustuļiem, lai viņas aiznes tiem šo vēsti. Tas nozīmē, ka viņas savā ziņā kļūst par apustuļu apustulēm, tos evaņģelizējot. Tātad Jēzus par savas augšāmcelšanās vēstnešiem izvēlējās tos, kuri tai laikā bija mazvērtīgi pasaules acīs. Mīļie brāļi un māsas Kristū, tā tas notiek visos gadsimtos jau divtūkstoš gadu laikā, arī šodien.

Šķēršļi ticībai

Visi augšāmcelšanās apraksti min to, ka pirmā tukšā kapa liecinieku reakcija bija izbīlis. Vienīgi sievietēm tas gāja pārī ar prieku. Bet nedaudz iepriekš Evaņģēlijā ir pieminēti karavīri, un tika teikts, ka viņi bija kā miruši. Gan karavīri, gan sievietes saskārās ar to pašu realitāti, taču tikai sievietes beigās pārņēma prieks, liels prieks. Toties karavīri, lai arī viņi bija vīri spēka gados, bija kā miruši.

Te ir paradokss un tāda smalka evaņģēlista ironija: mirušais, kā izrādās, ir dzīvs un dzīvie, tie, kurus uzskata par dzīviem, ir kā miroņi, kā mirušie. Bet Jēzus augšāmcelšanās nes dzīvību visiem. Arī pagāniem, arī karavīriem, kuri sargāja kapu. Bet kāpēc šie karavīri, pretstatā sievietēm, neatvērās uz šo jauno realitāti? Acīmredzot viņu sirdis bija apcietinātas, viņi nemeklēja Dievu un tāpēc viņiem arī pietrūka skaidrojošā vārda, viņi nebija to gatavi uzņemt.

Tālākajā Evaņģēlija aprakstā mēs redzam korupciju. Ļoti pazīstams vārds. Tautas vadoņi jau bija izmantojuši tautas saziedoto naudu netīriem mērķiem, lai gan tā bija domāta tempļa uzturēšanai, ziedota Dieva godam. Viņi bija uzpirkuši Jūdasu, lai tas nodod Jēzu. Pēc tam viņi šo naudu izmanto, lai samaksātu karavīriem - lai arī viņi zināja, ka kaps ir tukšs, un fakts, ka Jēzus ir augšāmcēlies, bija acīmredzams, viņi, līdzīgi kā pirms dažām dienām Kajafa, uzskatīja, ka labāk, lai nomirst viens, nekā visi aiziet bojā. Respektīvi, labāk mēs šo faktu noslēpsim, nekā atzīsim savu kļūdu, ka esam notiesājuši nevainīgu cilvēku un viss, ko viņš teica, bija taisnība.

Tāpēc tautas vadoņi atkal izmanto tempļa naudu, lai samaksātu karavīriem. Iepriekšējā dienā viņi bija bažījušies, ka mācekļi varētu būt nozaguši Jēzus miesu, bet tagad viņi paši samaksā zaldātiem, lai tie apgalvo, ka, viņiem guļot, mācekļi šo Jēzus miesu ir izzaguši no kapa. Interesanti, ka karavīri nedodas pie priekšniecības (tie bija romiešu karavīri), jo kā tad viņi varētu priekšniecībai pateikt, ka savas sardzes laikā ir gulējuši? Tad viņi par to saņemtu smagu sodu. Tāpēc šie karavīri dodas pie nozieguma pasūtītājiem, labi apzinādamies, kuri tie ir, lai meklētu tur atbalstu un palīdzību. Un viņu intuīcija tos nepieviļ, jo tautas vadoņi ir gatavi spert nākamo korupcijas soli – piesegt šo noziegumu.

Jūdu Augstās padomes jeb Sinedrija locekļiem viņu personiskā pozīcija, pašlabums un viņu izkropļotie priekšstati par to, kādam jābūt Dievam, kādam būtu jābūt Viņa sūtītajam Mesijam, traucēja viņiem pieņemt patiesību par Jēzus augšāmcelšanos.

Vēsts, kas ir domāta visiem

Šodien nekas nav mainījies. Tomēr pirms tam gribas pievērsties vēl kādam jautājumam. Kāpēc Jēzus liek iet uz Galileju? Galilejā Jēzus uzsāka savu kalpošanu, tur Viņš sapulcināja savus pirmos mācekļus un tur, pirms debesīs uzkāpšanas, Viņš vēlas satikties ar mācekļiem un sniegt pēdējās instrukcijas.

Galilejai Svētajos Rakstos ir arī simboliska nozīme. Kā raksta pravietis Jesaja: tā ir pagānu Galileja, tā ir zeme, kur valda sinkrētisms. Jesaja grāmatā, uz kuru atsaucas evaņģēlists Matejs, ir rakstīts, ka tumsa pārklāj tautas (šo tekstu lasām pirms Ziemassvētkiem), bet tad pār šīm tautām uzspīd gaisma. Un ir teikts, ka tieši pār pagānu Galileju uzspīd dievišķā gaisma. Tātad Jēzus vēlas piepildīt šo pravietojumu pilnā mērā. Šeit ir vēstījums ar milzīga universālisma lādiņu. Vēsts par Jēzus augšāmcelšanos ir domāta visiem cilvēkiem, arī pagāniem, visām zemes malām un visām tautām.

Es aicinu, lai mēs sev uzdodam dažus jautājumus. Pirmais – kas man traucē pieņemt šo tukšā kapa faktu un Jēzus augšāmcelšanās faktu? Ja esmu to pieņēmis vai arī, ja vēl šaubos, varu sev jautāt – kur ir mana Galileja šodien?

Kā tas notiek šodien?

Vakar pāvests Francisks savā vēstījumā “Pilsētai un pasaulei” teica: “Šodien Baznīcas vēsts atskan visā pasaulē: "Jēzus Kristus ir augšāmcēlies!" – "Viņš ir patiesi augšāmcēlies!" Tāpat kā jauna liesma, šī Labā Vēsts iedegās naktī: naktī pasaulē, kas jau tagad cīnās ar laikmeta izaicinājumiem un kuru tagad nospiež pandēmija, kas mūsu lielo cilvēku saimi nostāda grūta pārbaudījuma priekšā. Šajā naktī atskanēja Baznīcas balss: "Kristus, mana cerība, ir augšāmcēlies!" (Lieldienu sekvence).”

Nebaidies, “es esmu augšāmcēlies un es vienmēr esmu ar tevi!”, saka Kristus.

“Vienlaicīgi pēdējo nedēļu laikā,” tā saka pāvests, “miljoniem cilvēku dzīves ir pēkšņi mainījušās.” Un šeit ir tā Galilejas iespēja. Pāvests saka: “Daudziem mājās palikšana ir bijusi iespēja pārdomāt, apturēt steidzīgo dzīves tempu, būt kopā ar mīļajiem un izbaudīt viņu kompāniju. [..]

Šis nav vienaldzības laiks, [..] šis nav egoisma laiks, [..] šis nav šķelšanās laiks, [..] Šis nav nevērības laiks. [..] Vienaldzība, egoisms, šķelšanās un nevērība nav vārdi, ko šajā laikā vēlamies dzirdēt. Mēs vēlamies tos uz visiem laikiem padzīt! Liekas, ka tie valda tad, kad mūsos uzvaru gūst bailes un nāve, tas ir, kad mēs neļaujam Kungam Jēzum uzvarēt mūsu sirdīs un dzīvē. Lai Viņš, kurš jau ir pieveicis nāvi, paverot ceļu uz mūžīgo pestīšanu, kliedē mūsu nabadzīgās cilvēces tumsu un ieved mūs savā godības pilnajā dienā, kas nepazīst saulrietu.”

Rezumējot – kas ir mana Galileja šodien? Kur mēs varam sastapt augšāmcēlušos Kristu, kurš dāvā dzīvību? Tā ir mana ģimene. Jau ir dzirdamas liecības, cik lielu svētību ir nesuši jaunie ierobežojumi – tiek no jauna atklāta ģimenes vērtība, ģimenes locekļi beidzot ir spiesti uzsākt reālu dialogu savā starpā, konfrontēties ar realitāti, nevis bēgt no tās projām.

Mana Galileja šodien - tie ir mani tuvākie, tā ir mana tauta. Tā ir mana ticīgo kopiena. Kā mēs redzam šodien, tad šī ticīgo kopiena ir izkliedēta, dievnamos mēs nepulcējamies. Mūsu ģimene ir mūsu mājas Baznīca. Ja tā nav, tad tai ir iespēja par tādu kļūt šajā pandēmijas laikā. Vai man ir brāļi un māsas ticībā, ar kuriem varu padalīties savās problēmās, savā ticības izpratnē un pieaugt ar viņiem ticībā? Var teikt – apmainīties ar to dāvanu, kas katram ir dota.

Visbeidzot – mana Galileja, tie ir mani sirds dziļumi, kur ir Dieva gara klātbūtne. Varbūt no tiem dziļumiem ikdienas dzīves steigā esam bēguši prom un vairījušies ieskatīties, kas tur patiesībā notiek. Ja esam bēguši no sevis, tad uzreiz var pateikt, ka neesam mīlējuši sevi. Jo Dievs mūs aicina mīlēt tuvāko kā sevi pašu, tātad mīlēt sevi pašu kā dvēseles un miesas vienību. Kā būtni, kuras sirds dziļumos mājo Dieva gars. Mīlēt sevi nozīmē spēt ieskatīties sevī, pieņemt sevi tādu, kāds es esmu, un padarīt sevi par nesavtīgu dāvanu citiem un Dievam.

Lai Dievs mums palīdz to īstenot. Ejiet uz Galileju un tur jūs viņu, kas ir augšāmcēlies, sastapsiet! Āmen.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...